Workshop Rails Girls přilákal čtyři desítky dívek se zájmem o programování

Ostrava, 26. října 2015 – Čtvrtého workshopu Rails Girls Ostrava se tentokrát zúčastnilo celkem 38 žen. Náplní celodenní akce, která se konala od 23. do 24. října v prostorách vědecko-technologického parku VŠB-TUO a jejímž spolupořadatelem byla firma Tieto Czech, bylo programování jednoduché webové aplikace. Aby se to povedlo, byly účastnice rozděleny do malých skupin v průměru po pěti, podle předchozích zkušeností s programováním a operačními systémy, s nimiž pracují. Každé skupině byl pak přidělen kouč, který je celým procesem programování provedl. (TZ)

„Jsem ráda, že jsme workshop letos opět naplnili k prasknutí, že se holky chtějí vzdělávat. Vážíme si jejich zájmu, jen díky nim mohl workshop vzniknout. Atmosféra byla báječná, holky nadšené a koučové hodnotí tento ročník jako zatím nejlepší ze všech,“ řekla Karolína Grudzinska, organizátorka Rails Girls, která pracuje ve společnosti Tieto Czech.

A jaké aplikace na letošních Rails Girls vznikly? Byly to aplikace pro správu míst, které daná účastnice navštívila, nebo web pro uspořádání literatury pro diplomovou práci a čtenářský deník.

Vyjádření účastnic:

  • „V tom, co dělá můj přítel, jsem nikdy neviděla smysl a fascinovalo mě, co všechno je schopný dokázat, ale já už jsem neuměla pořádně pochopit, jak nad tím člověk musí přemýšlet. Dneska jsem viděla, že v tom nejsem sama. Holky z mojí skupinky přemýšlely nad věcmi stejně jako já. Říkala jsem si, že je to pecka a že to můžeme i přesto nějakým způsobem udělat,“ řekla k programování účastnice Stáňa Kramárová.
  • „Účast mi přinesla hlavně zjištění, že programování je sice věda, ale díky Rails rozhodně ne neproniknutelná. Rozšířila jsem si obzory a navázala kontakty se zajímavými lidmi z programátorské komunity. Pokud se vydám na dráhu programátorky, budu za to vděčná právě ostravským Rails Girls,“ sdělila k tématu další z účastnic workshopu Hanka Redererová.
  • „Jsem moc ráda, že jsem se na workshop Rails Girls dostala. Naučila jsem se nové věci, díky příjemným a ochotným koučům. Potkala jsem spoustu zajímavých lidí. A celkově jsem si to moc užila. Vždycky jsem měla ohromnou radost, když fungovalo to, co jsem zrovna nakódovala. Doufám, že budu mít příležitost v tomhle nějak úspěšně pokračovat dál. Děkuji,“ prohlásila Zuzana Mrhačová.

O Rails Girls

Rails Girls je mezinárodní koncept bezplatných workshopů programování pro dívky, který vznikl v roce 2010 v Helsinkách a v říjnu 2012 poprvé proběhl v České republice. Jeho hlavní předností je, že účastnice nepotřebují žádné předchozí zkušenosti s programováním a pro účast na akci je zapotřebí pouze vlastní počítač.

O společnosti Tieto

Tieto je největší severoevropský dodavatel IT služeb poskytující komplexní služby v oblasti IT pro soukromý i veřejný sektor a služby pro vývoj produktů v oblasti komunikace a moderních technologií. Jako důvěryhodný partner v transformaci IT pomáháme našim zákazníkům přizpůsobit jejich procesy a podnikání požadavkům trhu. V Tietu klademe velký důraz na profesionální růst a výsledky. Společnost Tieto, založená v roce 1968, se sídlem v Helsinkách a čistými tržbami 1,7 miliard eur zaměstnává na 14 000 expertů a působí ve více než 20 zemích světa. Její akcie jsou obchodovány na burze NASDAQ OMX v Helsinkách a Stockholmu.