Visa a ČS vidí budoucnost v mobilních platbách

Visa Europe a Česká spořitelna chtějí podpořit rozvoj bezkontaktních plateb pomocí mobilních zařízení. Cílem je zjednodušit přechod z karty na mobil. (TZ)

PRAHA, ČESKÁ REPUBLIKA, 27. ledna 2016 – Z bezkontaktního placení pomocí mobilu, tabletu nebo hodinek se ve světě stává trend, který velmi rychle proniká i na český trh. Proto se v letošním roce rozhodla Česká spořitelna ve spolupráci s Visa Europe nastartovat pilotní projekty, které by měly tento nový způsob placení co nejvíce zatraktivnit a zjednodušit pro klienta, a tím mu usnadnit jeho pozdější přechod z placení kartou na placení pomocí mobilního zařízení.

„Rok 2016 bude v České spořitelně rokem zkoušení mobilních plateb. Nejde nám však jen o   samotnou platbu. Pilotní projekt s pouhou platbou jsme si vyzkoušeli již v roce 2012. Nyní hledáme cesty ke zpříjemňování platby pro klienta a zároveň nejvhodnější a pro klienta nejsmysluplnější služby, které mu přechod z plastové karty na mobil maximálně usnadní a zároveň zajistí častou interakci klienta s mobilní aplikací,“ potvrdil plány Lukáš Hemek, ředitel podpory retailu a kartového centra České spořitelny.

„Budoucnost placení za nákup třeba v supermarketu souvisí se změnou spotřebitelských návyků. Drtivá většina české populace vlastní chytrý telefon, postupný boom zažívají i tzv. wearables neboli nositelná elektronická zařízení, jako jsou hodinky nebo náramky, které lze rovněž využít k placení. Ze statistik Visa Europe vyplývá, že mobilní platby rostou třikrát rychleji než nakupování přes internet. A to je teprve začátek,“ říká David Brendl, manažer inovací Visa Europe.

Nastává doba internetu věcí, zaplatit dokáže televize nebo pračka

Pro tyto pilotní projekty se počítá s využitím tzv. tokenizace, což v praxi znamená, že při provádění bezkontaktní platby se nepřenášejí detaily o platební kartě, ale pouze bezpečnostní token, který je vytvořen přímo pro konkrétní zařízení, konkrétní obchodníky a konkrétní účely plateb. Díky této tokenizační službě se v následujícím období výrazně zjednoduší přístup na další elektronická zařízení, jimiž se bude v budoucnosti rovněž platit. Vedle již zmíněných wearables to mohou být automobily, televize, herní konzole, ledničky nebo pračky.

„Všechny tyto moderní způsoby plateb souvisí s rozvojem internetu věcí, kdy se přístroje denní potřeby propojují s prostředím internetu. Technologie jdou neuvěřitelným tempem dopředu, takže to, co ještě před pár lety vypadalo jako sci-fi, se stává realitou,“ dodal David Brendl.

–  KONEC  –

O Visa Europe:

Visa Europe je asociace zabývající se platebními technologiemi, kterou vlastní a provozují členské banky a další poskytovatelé platebních služeb ve 38 evropských zemích. Je vedoucím platebním systémem, jehož podíl na trhu vzrostl z 55,5 % v roce 2011 na 56,9 % v roce 2013 a předstihl tak konkurenční MasterCard.

Visa Europe je v srdci platebního ekosystému poskytujícího infrastrukturu a služby potřebné k tomu, aby milionům evropských spotřebitelů, firmám a vládám bylo umožněno platit elektronicky. Členové Visa Europe jsou odpovědni za vydávání karet, registraci obchodníků a výši poplatků pro držitele karet i obchodníky. Visa Europe je rovněž největším subjektem zpracovávajícím transakce v Evropě: zodpovídá za zpracování 18 miliard transakcí ročně, přičemž ve špičce může rychlost dosahovat až 1627 transakcí za sekundu.

V současnosti je v Evropě vydáno více než 500 milionů karet Visa, přičemž každé šesté euro je zaplaceno právě těmito kartami. Celková útrata provedená kartami Visa přesahuje 2 biliony eur ročně, z toho 1,5 bilionů eur v místech prodeje.

Visa Europe je nezávislá asociace, která má exkluzivní, nezrušitelnou a trvalou provozní licenci v rámci Evropy. V partnerském vztahu úzce spolupracuje s organizací Visa Inc. s cílem zajistit globální platby Visa ve více než 200 zemích a teritoriích.

Další informace najdete na stránkách www.visaeurope.com a na Twitteru @VisaEuropeNews.