Visa Europe rozšiřuje podporu tokenizace

Visa se soustředí na podporu cloudových plateb a dalších služeb. Její vizí je podpora rychlých, bezproblémových plateb kdekoli, kdykoli a na jakémkoli zařízení (TZ)

PRAHA/LONDÝN, 16. února 2016 – Visa Europe dnes oznámila rozšíření Visa platební tokenizační služby (Visa Europe Payment Tokenisation Service, VEPTS), která umožní finančním a dalším institucím integrovat tokenizaci do:

  • služeb, kde jsou údaje o platbě ukládány v cloudu, jako jsou bankovní mobilní aplikace a také řada nositelné elektroniky a elektronických zařízení připojených na internet;
  • internetové peněženky pro webové prohlížeče a specifické aplikace prodejců na pohodlné dokončení nákupu jako například Visa Checkout
  • plateb typu „Card on file“, které už dnes používají přední internetoví prodejci.

Novinka rozšiřuje stávající podporu mobilních bezkontaktních plateb ze strany Visa Europe, které závisí na ukládání dat potřebných k platbě na mobilním zařízení.

Tokenizace umožní zákazníkům rychle a jednoduše propojit jejich platební karty s  digitálními platebními službami a spravovat a uchovat údaje o jejich kartách při platbě u obchodníka nebo online v bezpečí.

Co je to tokenizace?

V průzkumu realizovaném v roce 2015 společnost Visa Europe zjistila, že 62 % respondentů má obavy o bezpečnost svých dat v mobilech a při placení po internetu. Bezpečnostní experti uvádějí, že tokenizace plateb je „nejlepší aktuálně dostupné řešení, které významně zvyšuje bezpečnost dat z platebních karet, aniž by sám držitel karty musel cokoli měnit.“ Tokenizace umožňuje umístit citlivá data na konkrétní zařízení a zároveň je „znehodnotit“, takže jsou bezcenná, pokud se dostanou do nesprávných rukou.

Tokenizace pomáhá zabezpečit platební karty zákazníků nezávisle na tom, jaký typ platby provedli, a to tak, že informace z plastové karty jsou nahrazeny takzvaným tokenem, takže detaily z plastové karty nebudou zveřejněny. Při platbě přes tokenizační službu se použije pouze token, místo reálných dat z platební karty.

Pro jednu kartu lze vytvořit libovolný počet tokenů, což zároveň dává finančním institucím možnost flexibilně kontrolovat a spravovat prostředí, v nichž lze konkrétní token použít, čím pro uživatele vzniká nový způsob, jak platit svou oblíbenou kartou. Například token je nastaven pouze pro určitou mobilní/aplikační službu, nelze ho proto zachytit a použít k nákupu po internetu někde jinde.

Pro uživatele to přináší ještě další výhodu – pokud dojde ke ztrátě nebo krádeži zařízení, může uživatel nebo jeho banka token velmi rychle deaktivovat, aniž by bylo nutné kartu Visa spojenou s tokenem blokovat. Podobně pokud dojde ke ztrátě nebo krádeži karty, může zákazník nadále používat tokenizaci na svém telefonu, než mu bude vydána karta náhradní.

Tokenizace je trendem budoucnosti

Visa Europe pokračuje v dalším rozšiřování své služby, takže prodejci i zúčtovací banky mohou využít tokenizace k bezpečné správě digitálních plateb ve všech formách.

„Tokenizace v praxi znamená, že při provádění bezkontaktní platby se nepřenášejí detaily o platební kartě, ale pouze bezpečnostní token, který je vytvořen přímo pro konkrétní zařízení, konkrétní obchodníky a konkrétní účely plateb. Díky této tokenizační službě se v následujícím období výrazně zjednoduší přístup na další elektronická zařízení, jimiž se bude v budoucnosti rovněž platit. Vedle wearables, neboli nositelných elektronických zařízení, to mohou být automobily, televize, herní konzole, ledničky nebo pračky. Tokenizace tak umožňuje snadno a rychle propojit platební kartu s digitální platební službou a současně dostatečně zabezpečit platební data při platbě v prodejně nebo na internetu,“ vysvětluje David Brendl, manažer inovací Visa Europe.

Visa a tokenizace v Česku

Visa Europe se dlouhodobě snaží tento moderní způsob platby podporovat i v České republice. Proto se letos rozhodla ve spolupráci s Českou spořitelnou angažovat v pilotních projektech, které by měly tento nový způsob placení co nejvíce zatraktivnit a zjednodušit pro klienta. Díky tomu bude pro něj jednodušší jeho pozdější přechod z placení kartou na placení pomocí mobilního zařízení. Podobný projekt Visa Europe brzy spustí komerčně i s Komerční bankou.

„Budoucnost placení za nákup třeba v supermarketu souvisí se změnou spotřebitelských návyků. Chytré telefony se stávají nejpoužívanějším elektronickým zařízením a postupný boom zažívají i wearables, jako jsou hodinky nebo náramky, které lze rovněž využít k placení. Ze statistik Visa Europe vyplývá, že mobilní platby rostou třikrát rychleji než nakupování přes internet a například ve Velké Británii již dnes 59 % všech plateb na internetu bylo realizováno přes mobil nebo tablet. Jsme na začátku velkých změn,“ dodává David Brendl.

–  KONEC  –

O Visa Europe:

Visa Europe je asociace zabývající se platebními technologiemi, kterou vlastní a provozují členské banky a další poskytovatelé platebních služeb ve 38 evropských zemích. Je vedoucím platebním systémem, jehož podíl na trhu vzrostl z 55,5 % v roce 2011 na 56,9 % v roce 2013 a předstihl tak konkurenční MasterCard.

Visa Europe je v srdci platebního ekosystému poskytujícího infrastrukturu a služby potřebné k tomu, aby milionům evropských spotřebitelů, firmám a vládám bylo umožněno platit elektronicky. Členové Visa Europe jsou odpovědni za vydávání karet, registraci obchodníků a výši poplatků pro držitele karet i obchodníky. Visa Europe je rovněž největším subjektem zpracovávajícím transakce v Evropě: zodpovídá za zpracování 18 miliard transakcí ročně, přičemž ve špičce může rychlost dosahovat až 1627 transakcí za sekundu.

V současnosti je v Evropě vydáno více než 500 milionů karet Visa, přičemž každé šesté euro je zaplaceno právě těmito kartami. Celková útrata provedená kartami Visa přesahuje 2 biliony eur ročně, z toho 1,5 bilionů eur v místech prodeje.

Visa Europe je nezávislá asociace, která má exkluzivní, nezrušitelnou a trvalou provozní licenci v rámci Evropy. V partnerském vztahu úzce spolupracuje s organizací Visa Inc. s cílem zajistit globální platby Visa ve více než 200 zemích a teritoriích.

Další informace najdete na stránkách www.visaeurope.com a na Twitteru @VisaEuropeNews.