České děti nejvíce baví sociální sítě, drogy a hry

Aktuální zpráva společnosti Kaspersky Lab ukázala, že 67 % času na internetu stráví děti na sociálních sítích, e-mailovou komunikací a chatováním. Na druhém a třetím místě se umístily herní portály (11 %) a webové stránky, které obsahují informace o alkoholu, narkotikách nebo tabáku (9 %). Průzkum ukázal i na rozdíly mezi zájmy dětí z různých zemí.(TZ)

Zpráva obsahuje informace z anonymizovaných statistických dat řešení Kaspersky Lab na počítačích s Windows a Mac se zapnutou rodičovskou kontrolou. Analýza ukázala podíl návštěv a pokusů o návštěvu webů s potenciálně nebezpečným obsahem ve 14 kategoriích.

Téměř polovina českých děti tráví svůj volný čas na sociálních sítích (49 %). V jejich hledáčku jsou dále narkotika (21 %), následovaná hraním her (20 %). Ostatní kategorie byly za sledované období téměř zanedbatelné (maximálně do 4 %).

Světově nejpopulárnější kategorií byla „internetová komunikační média“, a to především v Mexiku (86 %), Rusku, Brazílii a Itálii (ve všech třech zemích lehce přes 70 %). Během sledovaného období byly nejméně komunikativní děti v Číně (30 %), Německu (31 %) a ve Velké Británii (32 %). Zajímavé je, že čím menší popularitu měla v dané zemi komunikace na internetu, tím větší popularitě se těšily počítačové hry. Hraní onlinových her je oblíbenější ve Velké Británii (28 %), Německu (26 %) a Austrálii (21 %). Méně hrají v Mexiku (4 %), Itálii (6 %) a Japonsku (7 %).

Pokud jde o sledování videí, v tom jsou jasnými lídry japonské děti (12 %). Ty také více – stejně jako děti v Číně (20 %) – nakupují online (17 %). V kategorii „alkohol, tabák a narkotika“ zachytil nástroj nejvíce upozornění v Německu (23 %) a ve Velké Británii (25 %). Obsah pro dospělé vzbuzoval největší zájem v Číně (20 %) a Japonsku (5 %). Nejméně naopak ve Spojených státech a Velké Británii (v obou zemích méně než 1 %).

Řešení Kaspersky Total Security – multi-device a Kaspersky Internet Security – multi-device obsahují mód rodičovské kontroly (Parental Control), který rodičům pomáhá bojovat proti hrozbám na internetu. Dokáže blokovat jakékoli stránky nebo aplikace s nevhodným obsahem.

Kaspersky Lab nabízí i řešení Safe Kid, které je možné použít na všech zařízeních. Rodiče varuje před nebezpečným a nevhodným obsahem a umožňuje jim sledovat, co jejich děti na internetu dělají a vyhledávají.

O společnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je mezinárodní společností, která se zabývá kybernetickou bezpečností a funguje již od roku 1997. Své rozsáhlé odborné znalosti kybernetických hrozeb využívá Kaspersky Lab při vytváření bezpečnostních řešení a služeb k ochraně podniků, kritické infrastruktury, vládních organizací a uživatelů po celém světě. Portfolio společnosti zahrnuje špičkové zabezpečení koncových bodů a specializovaná bezpečnostní řešení a služby sloužící k ochraně proti sofistikovaným a neustále se vyvíjejícím digitálním hrozbám. Technologie Kaspersky Lab chrání celosvětově více než 400 milionů uživatelů a 270 tisíc korporátních klientů. Více se dozvíte na www.kaspersky.cz.