Nový opensourcový nástroj od EMC otevírá obrovské možnosti pro jednoduché nasazování aplikací do cloudu a do zařízení IoT

PRAHA, 14. června 2016: Společnost EMC Corporation dnes představila nástroj UniK, který významně obohacuje dostupná řešení open source. Vývojářům totiž umožňuje bezpečněji a efektivněji nasazovat aplikace do cloudu a do zařízení IoT díky kompilování zdrojů aplikací do jednoduchých specializovaných kontejnerů (tzv. unikernel). Jako opensourcový projekt je nástroj UniK zastřešen ve skupině produktů DevHigh5 v rámci programu EMC® {code} určeného vývojářům a partnerům, kterým nabízí podporu a uznání jejich příspěvků komunitě open source. Společnost EMC uvádí UniK jako opensourcový projekt postavený na spolupráci a očekává, že nástroj zákazníkům pomůže přiblížit se nativním cloudovým aplikačním platformám. Dává jim totiž volbu spouštět aplikace ve specializovaných kontejnerech typu unikernel. (TZ)

Vydání nástroje UniK je nejnovějším projektem ze série aktivit EMC v oblasti open source, které si kladou za cíl urychlit spolupráci na klíčových technologiích infrastruktury pro moderní datová centra a podpořit jejich přijetí mezi uživateli. Vedle řady projektů, které podpořila v programu EMC {code}, společnost EMC také přímo vyhradila vývojářské prostředky a vůdčí kapacity pro opensourcové komunity, jako jsou například Cloud Foundry nebo OpenStack.

Kontejnery typu unikernel jsou specializovaná odlehčená jádra a spustitelné bitové kopie operačních systémů zvlášť navržené ke spouštění aplikací. Jádro unikernel představuje nejmenší možnou dílčí sadu kódu potřebnou ke spuštění aplikace. Podporuje tak přenositelnost aplikací s menším objemem dat a celkovou nižší režií, zmenšuje prostor k napadení a oproti tradičním operačním systémům urychluje spouštění.

Tyto jednoúčelové bitové kopie lze produkčně nasadit na hypervizorech, cloudových platformách a vestavěných zařízeních. Jako diskrétní virtuální počítače těží jádra unikernel z přirozených výhod virtualizace, k nimž patří spolehlivost, dostupnost a bezpečnost. Efektivita jader unikernel je výhodná také při spouštění aplikací v zařízeních IoT.

Aplikační a kontejnerové platformy jako Cloud Foundry, Docker nebo Kubernetes organizacím přinášejí nové způsoby vytváření a provozování aplikací. Všechny tyto nově vznikající platformy spoléhají na technologii kontejnerů, do nichž se aplikace zapouzdří. Efektivita jader unikernel takovým aplikacím zajišťuje velmi zajímavé schopnosti. Řešení UniK pomáhá překlenout mezeru mezi moderními aplikačními platformami a kontejnery unikernel.

UniK lze s aplikačními platformami integrovat pomocí pohodlného rozhraní REST API, takže vývoj a provoz jader unikernel probíhá hladce a bez potíží. Nástroj UniK toho dosahuje díky škálovatelné architektuře s širokými možnostmi připojení, která dává prostor novým architekturám procesorů, programovacím jazykům, kompilátorům jader unikernel i poskytovatelům cloudových služeb.

Softwarovým vývojářům tak UniK umožňuje kompilovat aplikace do různých jader unikernel a vytvářet mimořádně odlehčené a efektivní instance aplikací. Tyto jednoúčelové bitové kopie lze poté nasazovat na hypervizory, jako je VMware vSphere nebo KVM, s aplikačními platformami jako Cloud Foundry, Docker a Kubernetes.

Klíčové vlastnosti nástroje UniK:

  • Nabízí možnost integrace s různými backendovými opensourcovými platformami ke kompilaci aplikací, vytváření jejich balíčků a nasazování.
  • Přináší aplikacím na moderních platformách a v zařízeních IoT efektivitu a bezpečnost.
  • Zjednodušuje vývoj a provoz aplikací využívajících jádra unikernel.
  • Podporuje vývoj a provoz aplikací s hypervizory, ať už běží lokálně, nebo v datovém centru.
  • Podporuje běžné hypervizory a důležité poskytovatele cloudových služeb.

Dostupnost

Nástroj UniK je již dostupný ve službě Github na základě licence Apache 2.0: https://github.com/emc-advanced-dev/unik

O společnosti EMC

Společnost EMC Corporation je globálním lídrem, který umožňuje firmám a poskytovatelům služeb transformovat jejich každodenní fungování a poskytovat IT jako službu. Základem této transformace je cloud computing. Prostřednictvím inovativních produktů a služeb společnost EMC urychluje přechod ke cloud computingu, a napomáhá tak IT oddělením ukládat, spravovat, chránit a analyzovat jejich nejcennější aktiva – informace – dynamičtějším, důvěryhodnějším a nákladově efektivnějším způsobem.

Společnost EMC Czech Republic je tuzemskou pobočkou americké společnosti EMC Corporation, vedoucí světové firmy v oblasti produktů, služeb a řešení pro ukládání a správu informací. V České republice je EMC zastoupena od roku 1999 a mezi její klienty patří mimo jiné přední české telekomunikační společnosti a finanční instituce. Informace o produktech a službách společnosti EMC naleznete na adrese www.emc.com.

P