Zapomeňte na prasátko. Co nabízejí účty a karty pro děti?

Praha, 12. srpen 2016 – Učit se finanční gramotnosti je potřeba od útlého věku. S úsporami do kasičky ale v době bezhotovostních plateb, bezkontaktních nálepek a virtuálních transakcí vystačí jen ti nejmenší. Školáci a mladí studenti by se proto měli s penězi naučit zacházet tak, jak to odpovídá dnešnímu světu. (TZ)

I proto v nabídce většiny bank najdeme účty a platební karty určené přímo pro děti. “Vlastní účet a karta, samozřejmě s bezpečně nastavenými limity a pod dohledem rodičů, jsou skvělým způsobem, jak děti od mala učit zacházet se svými penězi,” říká finanční specialistka Pavla Rýznarová z portálu Ušetřeno.cz. Děti mohou na účet dostávat kapesné i finanční dárky a šetřit si na něco, co by si rády pořídily. Od 8 let pak mohou mít i svoji vlastní kartu.

“Mít účet je bezpečné, dítě nenosí peníze po kapsách a nemůže je ztratit nebo být okradeno, platební kartu lze navíc při ztrátě nebo krádeži kdykoliv zablokovat,” říká k otázce účtů pro děti tisková mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Pro banky je zase zajímavé vychovávat si své klienty již od nejútlejšího věku. “Průzkum, který jsme za Ušetřeno.cz uskutečnili v loňském roce mezi 1200 respondenty, jasně ukázal, že Češi jsou klienti konzervativní a nepříliš aktivní,” vysvětluje Rýznarová. Podle průzkumu totiž celých 40 % Čechů nikdy v životě nezměnilo svoji banku. Zároveň u banky často zůstávají i přesto, že nejsou zcela spokojení.

Speciální produkt, doplněk k vlastnímu účtu nebo předplacená karta

“Rodiče, kteří svým dětem nechtějí kapesné vyplácet hotově, volí obvykle ze tří možností,” vysvětluje Pavla Rýznarová z Ušetřeno.cz. “Vybírají některý z produktů určených speciálně pro děti, zvolí možnost např. podúčtu nebo doplňkové karty u svého účtu, nebo jdou cestou předplacené karty bez účtu,” dodává.

  1. Běžné účty a karty určené speciálně pro děti

Účty pro děti od narození do 15. narozenin (někdy 18.) dítěte má v nabídce většina tradičních bank. V některých případech pak banky rovnou nabízejí i převod na studentský účet, který je také v určitém směru zvýhodněný. Specializované produkty pro děti se obvykle vyznačují nulovými poplatky za základní služby a zvýšenou bezpečností. Typické jsou nízké maximální týdenní limity, některé banky pak neumožňují u dětských karet platby na internetu nebo bezkontaktní platby.

Účet pro dítě by měl splňovat několik požadavků. Založení, vedení účtu i většina základních úkonů by měla být zdarma. Nad účtem by měl mít plnou kontrolu rodič/zákonný zástupce s tím, že dítě má možnost do online bankovnictví nahlížet. Od 8 let dítěte by k účtu měla být možnost vydat kartu pro dítě.

Tabulka s přehledem účtů na str. 2, ke stažení ve formátu PNG a PDF zde -> stáhnout

  1. Zařízení karty/podúčtu k běžnému účtu rodiče

Možnost zřízení podúčtů či doplňkových karet pro děti je hodně individudální a každý musí možnosti vždy probrat se svojí bankou. Ohlídat je třeba jakékoli případné poplatky, které by to s sebou neslo, a pak také limity a pravidla, která se na službu budou vztahovat.

Například u Air Bank je další karta možná od 15. roku dítěte, jak vysvětluje Vladimír Komjati: “Běžný účet si u Air Bank může otevřít člověk starší 18 let. Rodiče ale u nás mohou pořídit svému dítěti od 15 let vlastní platební kartu a vytvořit jim další účet jako svým takzvaným disponentům. Dítě pak může svůj účet normálně používat, přihlašovat se k němu přes vlastní přihlašovací údaje a dělat další věcí, které mu rodič jako majitel účtu nastaví. To je právě vhodné pro rodiče, kteří chtějí své děti naučit nakládat s penězi, ale zároveň chtějí mít o jejich hospodaření přehled.”

  1. Předplacená karta bez nutnosti účtu

Předplacené karty se na českém trhu objevily relativně nedávno. Podmínky, limity a pravidla se liší u jednotlivých produktů, nicméně v principu jde o debetní platební kartu, se kterou vykonáváte transakce jako s každou jinou běžnou kartou. Rozdíl je v tom, že k takové kartě není připojen žádný účet v bance a pouze se na ni nahrává kredit.

Předplacená karta není vždy určená pro děti či mladé. Na českém trhu ale najdeme tři takové služby, které cílí na mladé.

Například karta biip karta (MOPET CZ ve spolupráci s ČS) je zamýšlená primárně pro vyplácení kapesného. “Dobíjecí platební karta biip a speciální mobilní aplikace pro děti a mladé lidi do 18 let je učí nejen správně hospodařit s penězi, ale také mít dobrý přehled o tom, za co a kolik utrácí. Aplikace je přizpůsobena mladým, má zábavné i edukační funkce, které pomáhají rozvíjet finanční zodpovědnost,” popisuje produkt Kristýny Havligerová z ČS.

Podobně je zamýšlena COOL karta, kterou svým dětem mohou pořídit klienti ČSOB a Ery Poštovní spořitelny. “Jde o předplacenou, bezkontaktní, dobíjitelnou kartu, s níž lze platit v obchodech i vybírat v bankomatech. To vše bez nutnosti otevření běžného účtu. Je ideálním řešením, jak dítěti vyplácet kapesné. Rodič má o výdajích potomka neustálý přehled, protože si může nechat posílat SMS zprávu o každé platbě. COOL kartu lze pohodlně ovládat i přes mobilní aplikaci.,” vysvětluje službu Martina Slavíková z ČSOB.

Na mladé cílí také služba Napka od společnosti Rock Finance.cz. Ta. stejně jako obě výše zmíněné služby, nabízí také mobilní aplikaci, přes kterou lze kartu spravovat a udržovat přehled.

Tabulka s parametry předplacených karet na str. 4, ke stažení ve formátu PNG a PDF zde -> stáhnout