Kaspersky Lab nabízí firmám nástroj proti ransomwaru zdarma

Kaspersky Lab představila bezplatný software Anti-Ransomware Tool for Business, který nabízí kompletní ochranu proti ransomwaru pro korporátní uživatele. Díky technologiím Kaspersky Security Network (KSN) a System Watcher dokáže rozpoznat schémata chování ransomwaru a ochránit koncové body v operačním systému Windows. Unikátní vlastnosti System Watcheru umožňují například blokovat nebo napravit škodlivé změny. (TZ)

Nebezpečné programy, jako je ransomware, které v počítačích zakódují důležitá firemní data, představují v  současnosti závažný problém, zejména pro malé firmy. Z výsledků průzkumu společnosti Kaspersky Lab vyplývá, že se v posledních dvanácti měsících stalo obětí ransomwaru téměř 42 % středních a malých podniků. Více než třetina (34 %) z nich zaplatila výkupné, přesto každý pátý podnik v průzkumu svá data stejně nedokázal obnovit. Výzkum Kaspersky Lab založený na výsledcích statistiky z KSN také ukázal, že počet útoků ransomwaru na firmy vzrostl téměř šestkrát (z 27 000 v období 2014 – 2015 na 158 600 v období 2015 – 2016).

Pro efektivní zabezpečení musí firmy používat mnoho různých technologií a přístupů. Rychlý a odlehčený nástroj Kaspersky Anti-Ransomware Tool for Business poskytuje komplexní ochranu i společnostem, které nevyužívají pokročilá řešení Kaspersky Lab.  Je schopný vyřešit jeden z největších bezpečnostních problémů, který u středních a malých podniků vede k finančním ztrátám. Nejnebezpečnější forma ransomwaru – crypto-malware – způsobuje nezvratné zašifrování cenných firemních dokumentů a podniky nutí zaplatit výkupné za obnovení přístupu k jejich datům. Kaspersky Lab Anti-Ransomware Tool for Business dokáže tomuto problému čelit. Koncové body ve Windows chrání pomocí dvou stěžejních technologií:

  • Kaspersky Security Network je cloudová služba, která zpracovává depersonalizovaná data o kybernetické bezpečnosti od milionů dobrovolníků z celého světa. Bezpečnostní informace jsou díky KSN předávány v řádu několika vteřin. To zaručuje velmi rychlou reakci na událost a vysoký stupeň ochrany.
  • System Watcher je pokročilá proaktivní bezpečnostní technologie, která monitoruje všechny důležité události v systému, včetně vytváření a modifikace souborů operačního systému a konfigurací, fungování programu a výměny dat v rámci sítě. Všechny události jsou nahrávány a analyzovány a v případě, kdy technologie zaznamená, že program provádí škodlivé operace, dokáže tyto kroky zastavit a vrátit zpátky. Zabrání tak širšímu napadení sítě.

Volně dostupný nástroj Kaspersky Anti-Ransomware Tool for Business je kompatibilní s řešeními třetích stran, která jsou do počítačů naistalována, a může posloužit jako další software pro ještě vyšší zabezpečení proti crypto-ransomwaru. Anti-Ransomware Tool for Business si můžete stáhnout zde.

Kaspersky Lab doporučuje organizacím, které vyžadují nejlepší zabezpečení své sítě na všech úrovních, včetně zabezpečovacích technologií na ochranu pracovních stanic, serverů a mobilních zařízení před jakýmkoliv typem malwaru a současných sofistikovaných útoků, použít specializované řešení pro firmy.

Pokud už došlo v organizaci k uzamčení dat, Kaspersky Lab doporučuje navštívit nově spuštěný portál No More Ransom, který může firmám s obnovou dat pomoci. Projekt uživatelům poskytuje několik dešifrovacích nástrojů, které pomáhají obnovit soubory uzamčené některými druhy ransomwaru bez nutnosti zaplatit výkupné.

O společnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je mezinárodní společností, která se zabývá kybernetickou bezpečností a funguje již od roku 1997. Své rozsáhlé odborné znalosti kybernetických hrozeb využívá Kaspersky Lab při vytváření bezpečnostních řešení a služeb k ochraně podniků, kritické infrastruktury, vládních organizací a uživatelů po celém světě. Portfolio společnosti zahrnuje špičkové zabezpečení koncových bodů a specializovaná bezpečnostní řešení a služby sloužící k ochraně proti sofistikovaným a neustále se vyvíjejícím digitálním hrozbám. Technologie Kaspersky Lab chrání celosvětově více než 400 milionů uživatelů a 270 tisíc korporátních klientů. Více se dozvíte na www.kaspersky.cz.