Kaspersky Lab: Češi na dovolené plní kapsy kybernetických zločinců

Nová studie společnosti Kaspersky Lab ukázala, že Češi cestující na dovolenou nebo za prací riskují, že přijdou o své peníze. V zahraničí provádějí mnoho finančních operací, často pomocí nezabezpečených Wi-Fi sítí a bez dostatečné ochrany svých zařízení. (TZ)

Z průzkumu vyplývá, že více než polovina (57 %) dotázaných Čechů považuje ztrátu peněz za nejnebezpečnější hrozbu, které mohou v zahraničí čelit. Zneužití kreditní karty se bojí 40 % českých respondentů. A jejich obavy jsou opodstatněné. Podle studie Kaspersky Lab přišlo někdy o peníze 15 % dotázaných. Necelá desetina (8 %) pak uvádí, že během pobytu v zahraničí, došlo ke zneužití jejich platební karty. Trojici nejobávanějších hrozeb, kterým musí Češi během cestování čelit, doplňují napadení jejich zařízení (8 %) a online podvody (12 %). Globální výsledky studie ukazují, že téměř každý desátý (8 %) dotázaný se na svých cestách stal obětí kyberzločinu.

Vzhledem k chování Čechů na cestách nejsou tyto výsledky nějak překvapující. Průzkum ukázal, že tři čtvrtiny (74 %) dotázaných se připojují k jakýmkoli veřejným Wi-Fi sítím, které mohou být zneužity kybernetickými zločinci. Přes potenciálně nebezpečná připojení pak téměř polovina (47 %) českých respondentů používá internetové bankovnictví a více než třetina (33 %) nakupuje online. Bez vhodné ochrany vystavují uživatelé sebe a své peníze zbytečnému nebezpečí. I přesto využívá bezpečnou VPN při připojení k veřejným sítím pouze 26 % dotázaných Čechů. Téměř čtvrtina (23 %) v průzkumu přiznala, že se při připojování k internetu nijak nechrání.

„Připojit se k internetu pomocí nezabezpečené Wi-Fi sítě v zahraničí je jednoduché. Lidé pak automaticky pokračují v rutinních činnostech, jako je použití internetového bankovnictví nebo nakupování. Nepřemýšlí už ale, jaké následky může jejich chování mít,“ řekl David Emm, přední analytik Kaspersky Lab.

Aby uživatelé předešli ztrátě peněz, měli by se při cestování a připojování k internetu v zahraničí dostatečně chránit. Nikdy by neměli spustit z dohledu své platební karty a k internetu by se měli připojovat pouze pomocí zabezpečeného VPN připojení. Jejich bezpečnost mohou zajistit i různé doplňky, jako například Safe Money od společnosti Kaspersky Lab. Tento nástroj je dostupný v rámci bezpečnostních řešení Kaspersky Internet Sucurity a Kaspersky Total Security a uživatelům umožňuje vkládat informace o svých platbách a bezpečně provádět transakce prostřednictvím jakékoli banky nebo e-shopu.

O společnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je mezinárodní společností, která se zabývá kybernetickou bezpečností a funguje již od roku 1997. Své rozsáhlé odborné znalosti kybernetických hrozeb využívá Kaspersky Lab při vytváření bezpečnostních řešení a služeb k ochraně podniků, kritické infrastruktury, vládních organizací a uživatelů po celém světě. Portfolio společnosti zahrnuje špičkové zabezpečení koncových bodů a specializovaná bezpečnostní řešení a služby sloužící k ochraně proti sofistikovaným a neustále se vyvíjejícím digitálním hrozbám. Technologie Kaspersky Lab chrání celosvětově více než 400 milionů uživatelů a 270 tisíc korporátních klientů. Více se dozvíte na www.kaspersky.cz.