Sazka slaví 60 let od svého vzniku

Šedesát let a tisíce milionářů. Sazka rozdává stále vyšší počet výher a v září dokonce padla druhá nejvyšší výhra v historii Sportky – přes 200 milionů korun. Zatímco na konci 60. let by lidé na maximální výhru vydělávali 105 měsíců, nyní by výherce musel s průměrným platem šetřit na výhru 617 let. (TZ)

Historie se bude psát dál, Sazka se totiž chystá na novou etapu a vstoupí do digitálního prostředí.  Všechny hry bude od roku 2017 možné hrát také na počítačích, tabletech nebo mobilních telefonech.

Společnost Sazka byla založena jako náhrada státního podniku STASKA (Státní sázková kancelář), která ukončila činnost kvůli politickým a ekonomickým těžkostem v souvislosti s budováním socialistického státu. Státní výbor pro tělesnou výchovu a sport tehdy žádal o znovuzaložení společnosti pro organizované sázení.  A v roce 1956 vláda vyslovila souhlas se zřízením Sazky, hlavně díky inspiraci v zahraničí, kde výtěžky z loterií pomáhaly financovat rozvoj sportu.

První sázkovou hrou v roce 1956 byla stejnojmenná Sazka, v níž se sázelo na výsledky sportovních utkání. Díky příznivému ohlasu veřejnosti (za 12. týdnů bylo prosázeno téměř 65 milionů korun) bylo schváleno založení loterní hry Sportka.

Úkolem sázkové společnosti bylo věnovat peníze do státního rozpočtu na podporu tělesné výchovy, sportu a turistiky.  Peníze tak mířily na pořádání spartakiád, účast na olympijských hrách a do výstavby sportovních center, například Strahovského stadionu, bazénu Podolí nebo do Sportovní haly. A na tento odkaz navazuje i současná Sazka, která ze svých výtěžků a odvodů loterní daně podporuje nejen vrcholový sport, ale zejména mládežnický, ať už společnými projekty s Českým olympijským výborem nebo projekty vlastními.

Sportka

První losování Sportky se uskutečnilo 22. dubna 1957 na velikonoční pondělí, kdy se losoval pouze jeden tah bez dodatkového čísla. Cena jedné sázky Sportky činila 3 Kčs, maximální výhra dosahovala 40 000 korun. Zájem veřejnosti hned od počátku rostl a překonával veškerá očekávání. Ve 2. čtvrtletí Sazka dokonce čelila problému s nedostatkem sázenek.

Jednu z prvních výher ve výši 40 000 korun získal nástrojář Zdeněk Ganz. „V pražském družstvu Motex uvítali neobvyklou návštěvu. Pracovníci Státní sázkové kanceláře přišli zkontrolovat sázenku Sportky, která vyhrála první cenu 40 tisíc korun,“  zní úvodní komentář z dobového videa.

Nejvyšší výhry ve Sportce se průběžně měnily, tak jak to umožňoval režim a v roce 1965 už bylo možné vyhrát 200 000 Kčs.

Mates

Třetí hrou, která byla spojena se zábavným televizním pořadem Malé televizní sázení, byl Mates. Lidé se s ní pravidelně setkávali od roku 1967. Provozovatelem Matesa bylo Ministerstvo kultury a Sazka loterii organizovala. Výtěžky z loterie byly určeny na obnovu kulturních památek.

Losování

Nejdříve se losovalo na různých veřejných akcích, zejména sportovních, kam se jezdilo s losovacím zařízením. Stěžejní byl však rok 1973. Od té doby se datuje pravidelné televizní slosování Sportky. U příležitosti oslav 20. výročí Sazky se v roce 1976 uskutečnila mimořádná soutěž, ve které se tipovalo na výsledky 1. kola evropských pohárů ve fotbale.

Sázenky

První sázenky Sportky obsahovaly pod každým číslem název sportu, odtud název Sportka. Sázenky byly papírové a měly tři díly, které se všechny musely vyplňovat. Vývoj ale šel kupředu a časem se mezi sázenkami objevil kopírovací papír. Největší revolucí v sázenkách byl přechod na strojní zpracování v roce 1969. Do té doby sázenky procházely rukama zhruba 1 500 brigádníků. Další technologickou novinkou byl přechod na on-line systém terminálů v roce 1993.


Losy

Prvním losem v České republice byla Spartakiádní hra v roce 1989. Lidé měli o stírací los obrovský zájem, a ve velmi krátké době byly vyprodané. Celkem se prodalo 10 milionů kusů a hlavní výhra byla stanovena na 500 tisíc korun. Úspěšnou sérii losů pak tvořily i další, například Sport pro všechny, Olympijská hra, Hit Tenis a Růže pro slet.

Současnost

Sazka je největší a nejstarší loterijní společnost v České republice s cca 95% tržním podílem na trhu loterií a jiných podobných her. Hlavními loterijními produkty společnosti jsou číselné loterie s nejznámější hrou Sportka. Kromě číselných loterií jsou v produktové nabídce stírací losy, sportovní kurzové sázky a rychloobrátkové hry. Druhým pilířem jsou neloterijní služby, zejména největší mobilní virtuální operátor SAZKAmobil, dobíjení mobilních telefonů a zprostředkování plateb za služby a zboží nebo prodej vstupenek. Své produkty poskytuje SAZKA hlavně prostřednictvím unikátní prodejní sítě s více než 7200 prodejními místy rozmístěnými po celé České republice. Navíc lze využít více než 9 000 terminálů na pokladnách supermarketů. SAZKA je členem nadnárodní investiční skupiny KKCG, působící v 11 zemích na 4 kontinentech.