Brno posílá do místní firmy s unikátní technologií výzkumníka ze zahraničí, pomůže jí trénovat umělou inteligenci rozpoznávající jazyky

Špičkový indický akademický pracovník rozšíří na jeden rok řady výzkumníků firmy Phonexia. Pomůže jí zdokonalit trénování umělé inteligence, která umí automaticky přepisovat řeč do textu. Společnost jej zaměstnává díky penězům z programu KTPI. Brno jeho prostřednitvím jako první město v České republice podporuje pronikání zahraničního know-how do místních firem.   (TZ)

V moravské metropoli bude rok působit Bhargav Pulugundla z Language Technologies Research Center, které funguje pod univerzitou International Institute of Information Technology v indickém Hajdarábádu. Instituce patří k tamní špicce technologických akademických pracovišť. Indický specialista na zpracování řeči má jako zadání urychlit proces tvorby rozpoznávače jazyků.

„Pro každý nový jazyk či dialekt je potřeba trénovat nový rozpoznávač neboli umělou inteligenci schopnou přepsat řeč na text. Trénujeme jej i pro specifická zvuková prostředí jako je například ruch ulice. Nyní nám to trvá desítky dní, klidně dva měsíce. Doufáme, že využitím nových přístupů, na kterých bude Bhargav pracovat, to dokážeme více než pětkrát zrychlit a získat tím náskok před konkurencí,“ vysvětluje výkonný ředitel Phonexie Michal Hrabí a dodává, že Bhargav Pulugundla podle referencí i výsledků patří k nejnadanějším postgraduálním studentům na zmíněné univerzitě.

Spolupráci brněnské firmy s indickým vědcem umožňuje program Knowledge Transfer Partnership International (KTPI), který propojuje jihomoravské firmy se studenty či absolventy zahraničních magisterských a doktorských studií. To vše za aktivní podpory školitelů z mateřských výzkumných organizací. „Přítomností nadaného studenta či absolventa se zrychlí zavádění inovací a firma posílí svou pozici na trhu. Chtějí-li být místní společnosti skutečně globálně úspěšné, musí se naučit získávat know-how na nejlepších světových pracovištích,“ uvádí ředitel JIC Jiří Hudeček. S myšlenkou projektu přišel právě JIC, který se o jeho průběh zároveň stará.

Angažmá zahraničního výzkumníka umožňuje dotace od Brna ve výši až 1,4 milionu korun. Městu se přitom podobná investice mnohonásobně vrátí, ať už na daních odvedených úspěšně rostoucí firmou nebo na financích, které její specializovaní zaměstnanci s nadprůměrnými příjmy vynaloží na regionální produkty a služby. „Světové výzkumy ukazují, že tam, kde se pohybují talenty, roste i celková prosperita regionu,“ doplňuje primátor Brna Petr Vokřál.

Další informace jsou na stránkách https://www.jic.cz/ktpi.

 

Phonexia www.phonexia.com

Phonexia dodává technologie, které umí automaticky získat informace z mluvené řeči. Její umělá inteligence umí určit jazyk, mluvčího a jeho pohlaví, vyhledat v komunikaci klíčová slova a fráze a přepsat mluvenou řeč do textu. Produkty Phonexia  využívají pro analýzu telefonních hovorů např. call-centra, multimediální archívy nebo bezpečnostní složky.  V současné době se Phonexia zaměřuje na trénování rozpoznávačů tak, aby byly schopny rozeznat řeč a její obsah v různých prostředích, včetně rušné ulice.

KTPI (Knowledge Transfer Partnership International) www.jic.cz/ktpi

KTPI je program, který umožňuje jihomoravským společnostem získat peníze na spolupráci se studenty a absolventy předních světových univerzit a využít jejich znalosti ke zrychlení zavádění inovací. Zahraniční posily pochází z univerzit, které figurují v respektovaném žebříčku SCImago a firma je může zaměstnat až na jeden rok. KTPI je pilotním projektem nejen na JIC, ale i v celé České republice. Jedná se o projekt, který je součástí Regionální inovační strategie JMK.

JIC (Jihomoravské inovační centrum) www.jic.cz

JIC (Jihomoravské inovační centrum) podporuje lidi ve vytváření a rozvoji firem, které mění svět. Jeho služby využívá každoročně přibližně stovka  firem, ať už ve fázi prvotního nápadu, rychle rostoucího startupu i zavedené technologické firmy.  Začínající společnosti, které prošly programy JIC, už vytvořily více než 1 400 nových pracovních míst a další stovky míst v navazujících službách. Za 12 let své existence nastartoval JIC téměř 360 spoluprací mezi vědci a firmami. Těmito a dalšími aktivitami pomáhá JIC zvyšovat konkurenceschopnost jižní Moravy a budovat z ní jeden z nejinovativnějších regionů Evropy.