Pípání mobilního telefonu řídí život každého druhého Čecha

PRAHA, 25. října 2016 – Průměrný Čech v produktivním věku zkontroluje svůj mobilní telefon v průměru 46krát denně, to znamená v průměru každých 21 minut z aktivní/bdělé části dne. Čas, který Češi průměrně stráví u mobilních telefonů, činí 2 hodiny 53 minut denně. Výsledky přinesla společnost truconneXion, která vychází z analýzy využívání chytrých mobilních telefonů 1850 lidí, firemních uživatelů v České republice a na Slovensku. (TZ)

  • Po mobilním telefonu sáhne průměrný Čech každých zhruba dvacet minut a celkově s ním každý den stráví necelé tři hodiny svého času. Chytrý mobilní telefon pro řadu Čechů představuje preferované zařízení pro přístup na internet.
  • Téměř každý druhý Čech spadá do kategorie „vysokofrekvenčních“ uživatelů a je tak vystaven riziku náhlých výpadků pozornosti a schopnosti soustředit se.
  • Masivní využívání telefonů v pracovní době vede ke ztrátě pracovní efektivity a ohrožuje i zaměstnavatele. Speciální nástroje pro správu mobilních telefonů využívá necelých 40 % firem v ČR.
  • Analýzu využívání chytrých mobilních telefonů 1850 lidí, firemních uživatelů v České republice a na Slovensku, přinesla společnost truconneXion, výrobce nástroje AuditPro MobileDesk.

Mobilní telefony už dávno neslouží jen k volání a přijímání hovorů, což byla dříve jejich primární funkce, ale pro řadu lidí představují preferované zařízení pro přístup na internet. V spektru nejčastějších činností vede využívání komunikátorů, jako jsou Skype, WhatsApp či Facebook Messanger, dále pak psaní zpráv a vyřizování e-mailové korespondence společně s kalendářem. Následuje využívání aplikací včetně sociálních sítí, tak sledování zpravodajství či multimédií, až po letmé zkontrolování času těmi, kteří využívají svůj mobil namísto hodinek,“ říká Martin Hnízdil ze společnosti truconneXion.

Každý druhý Čech je ohrožen mobilní neurózou a výpadky pozornosti

44 % Čechů dokonce spadá do kategorie „vysokofrekvenčních“ uživatelů – od rána do noci po svém smartphonu sáhnou více než padesátkrát, to znamená každých zhruba 19 minut z aktivní části dne,“ uvádí Martin Hnízdil.

Konzumace mobilních technologií, zejména internetu a aplikací v takovéto intenzitě znamená významný zásah do pracovního i soukromého času každého druhého Čecha. Jak prokazují odborné psychologické analýzy, uživatelé internetu z kategorie „vysokofrekvenčních“ se vystavují riziku náhlých výpadků pozornosti a schopnosti soustředit se, což poznamenává jak jejich pracovní výkon, tak jejich vztahy.

„Chování člověka by mělo být vědomě ovlivňováno jeho prioritami a podle nich by se měl rozhodovat, čemu bude cíleně věnovat čas a pozornost. U části populace nelze vyloučit vznik jakési specifické formy závislosti na mobilním telefonu spojené s jeho nutkavým používáním, resp. už zneužíváním,“ říká psycholog Michal Walter, který se zabývá problematikou psychologie práce.

Lidem, jejichž život se doslova řídí pípnutím telefonu ohlašujícím došlé zprávy – tj. mají potřebu bezprostředně reagovat na každou z nich či co chvíli kontrolují čas a svoje účty na internetu, doporučuje psycholog přehodnotit svůj vztah k mobilnímu telefonu, případně navštívit specialistu. Michal Walter potvrzuje, že odborníci se již zabývají i extrémními případy závislosti na mobilních telefonech. Nejčastěji ovšem nadužívání mobilního telefonu bývá známkou nudy, případně omezené schopnosti vést standardní mezilidskou komunikaci. Ta je nenahraditelná tím, že zahrnuje i mimoslovní formy, jako jsou řeč těla, bezprostřední oční kontakt, vnímání vůní a další aspekty.   

Podle Michala Waltera používání mobilního telefonu odvádí pozornost od jakékoliv činnosti, která vyžaduje intenzivní soustředění. „Velkým mýtem je schopnost tzv. multitaskingu, tj. provádění více činností najednou v požadované kvalitě. Lidský mozek tomu není uzpůsoben, je to výsada mimořádně nadaných a kvalitně trénovaných jedinců,“ upozorňuje psycholog Walter.

Firmy ohrožuje prokrastinace a úniky citlivých dat

Z hlediska zaměstnavatelů je to vážný problém, protože závislost na mobilních telefonech vede k masivnímu zneužívání pracovního času v řádech až několika hodin denně. I v takovém případě je ovšem obtížné zaměstnanci toto zneužívání dokázat bez pomoci speciálního softwaru, který na firemních mobilech rozliší pracovní a mimopracovní aktivity.

Jeho nasazení má primárně za cíl zamezit významnějším excesům ve zneužívání, nikoli zaměstnance popotahovat za to, že se kupříkladu podívá na soukromou poštu, a už vůbec ne narušovat jeho soukromí. „Na sociálních sítích či surfováním na mobilu jsou někteří zaměstnanci během osmihodinové pracovní doby schopni strávit i hodiny, protože nástroje pro efektivní správu mobilních telefonů využívá dnes jen 38 % zaměstnavatelů,“ dodává k analýze Martin Hnizdil. Vědomí, že je zaměstnanec pod dohledem a nemůže se neomezeně a bez následků věnovat soukromým aktivitám, zcela prokazatelně působí preventivně a snižuje množství promarněného času ve firmách. Podle poslední publikované analýzy společnosti truconneXion míra zneužívání pracovního času v českých firmách v roce 2015 celkově vzrostla v meziročním srovnání o rekordních šest minut na 58 minut denně.

Ještě větším rizikem než neefektivně strávený pracovní čas je zneužití či únik citlivých firemních dat. Mobilní telefony jsou totiž oproti osobním počítačům v korporátním prostředí často hůře zabezpečeny. „Z mobilních zařízení se tak stává nehlídaný tunel do firemní sítě. Pokud nemá zaměstnavatel mobily pod kontrolou, hrozí mu nejen stejná bezpečnostní rizika jako na počítači tj. viry, hackeři, ale také nová rizika spojená právě s mobilitou těchto zařízení,“ varuje Martin Hnízdil, který má ve společnosti truconneXion na starosti speciální software AuditPro MobileDesk.

 

O společnosti truconneXionwww.txn.cz

Společnost truconneXion, a. s., poskytuje déle než dvacet let profesionální IT služby společnostem z nejrůznějších sektorů. Společnost je od svého vzniku koncipována jako moderní organizace, která se dokáže velmi pružně přizpůsobit specifikům trhu a dynamice vývoje informačních technologií.

O produktu AuditProwww.auditpro.cz

AuditPro je původní český nástroj pro správu licencí a evidenci počítačů. Umožňuje ve velmi krátké době zavést efektivní správu softwaru, hardwaru i veškerého ostatního majetku tak, aby probíhala s minimálním úsilím a maximálně šetřila prostředky firem. Přináší rovněž unikátní informace o skutečném využití používaných IT zařízení a softwarových aplikací konkrétním uživatelem.

Díky nástroji AuditPro obdržela technologická společnost truconneXion prestižní ocenění Partner roku 2010 pro střední a východní Evropu v kategorii Software Asset Management (SAM) od společnosti Microsoft.