První komerční IoT projekt v ČR postavený na technologii SIGFOX

2. listopadu 2016, První komerční projekt fungující v síti SIGFOX určené pro internet věcí se rozjíždí. Průkopníkem se stalo město Liberec, které touto technologií bude monitorovat 240 parkovacích míst v šesti lokalitách města. Síť, kterou od února 2016 buduje společnost SimpleCell Networks a.s., tak definitivně přechází z fáze pilotních a zkušebních projektů ke komerčnímu využití. (TZ)

2016-03-08 15_32_32-SimpleCell » Connecting Things

Dodavatelem koncového řešení a integrátorem technologie je v případě Liberce společnost ČD – Telematika, která se SimpleCellem spolupracovala i na jednom z prvních pilotních projektů využití sítě SIGFOX v ČR – monitorování pohybu vlakových souprav City Elefant.

Konkrétní technické řešení spočívá v časově nenáročné instalaci autonomního parkovacího čidla do vozovky pod každé parkovací místo. Čidlo má garantovanou životnost minimálně pěti let fungování na jedinou baterii a kromě hlášení obsazenosti parkovacího místa je schopno podávat pravidelné hlášení o vlastním stavu. Zařízení s parkovacími senzory dodal český výrobce společnost Citiq.

Group CEO společnosti SimpleCell Jan John událost komentuje: “ČD – Telematika byla jedním z prvních partnerů při zavádění pilotních projektů sítě SIGFOX v ČR. To, že je i jedním z prvních praktických integrátorů je logické vyústění naší dosavadní spolupráce. Využitá zařízení s parkovacími senzory jsou navíc vyrobena českou firmou. I proto se domníváme, že oblast IoT, bude pro české výrobce a integrátory jednoznačně zajímavá a chceme jim pomoci při pronikání na světové trhy s technologií SIGFOX. ”

„Služba chytré parkování představuje investičně nenáročné řešení vhodné i pro menší obce či firmy. Potenciálním zákazníkem je prostě každý, kdo potřebuje řešit problémy s parkovacími místy nebo má zájem zlepšit služby v této oblasti. Jsme rádi, že se nám podařilo úspěšně nastartovat spolupráci s městem Liberec, kterému předáme do užívání pilotní projekt zahrnující celkem 240 parkovacích míst osazených čidly,“ dodává obchodní ředitel ČD – Telematiky Peter Hudák.

O SimpleCell

SimpleCell Networks a.s. je prvním českým veřejným mobilním operátorem sítě určené pro Internet věcí. Tuto síť začal budovat ve spolupráci s T-Mobile a je založena na globální sítí SIGFOX, která funguje ve 24 zemích světa se. S její pomocí mohou být do Internetu věcí zapojena různorodá zařízení a senzory za příznivých cenových podmínek. Cílem je umožnit masové nasazení milionů zařízení v České republice. Napomáhá tomu i jednoduché programátorské rozhraní, s jehož pomocí lze zařízení integrovat do podnikových systémů v řádu hodin.

Více informací na www.simplecell.eu, případně na @simplecelleu na Twitteru i na Stránce SimpleCell na Facebooku.