Vyjádření k tiskové konferenci ministra financí o prvních výsledcích ostrého testovacího provozu – instalovat se bude i v prosinci!

Praha 2. 11. 2016 – Ministr financí Andrej Babiš bude dnes ve 14. hod. tlumočit první výsledky ostrého testovacího provozu elektronické evidence tržeb (EET), který byl zahájen dne 1. listopadu 2016. Lze předpokládat, že se ministr vyjádří k počtu zapojených podnikatelů, počtu vydaných účtenek a k průměrné odezvě serveru ministerstva financí. Ať budou výsledky jakékoliv, jisté je, že dodavatelé již nestihnou nainstalovat všechna EET zařízení do konce listopadu. (TZ)

„Tržní realita, se kterou se dennodenně setkáváme, je taková, že většina provozovatelů stravovacích a ubytovacích zařízení má, lidově řečeno, EET na háku. Stále vyčkávají. Značné jsou i rozdíly v regionech. Například na Liberecku se zdají podnikatelé spokojeni s úrovní informací, ptají se na povinnosti, ale často o potřebě certifikátu nic nevědí. V Ostravě je diskuze již konkrétnější, např. na téma hardware. V Českých Budějovicích zase zatím jen sbírají letáky a informují se. Ano, možná se takové porovnání zdá povrchní, ale realita je taková, že všude se jen čeká. Instalace se do konce listopadu jednoduše nestihnou. Budeme instalovat i v prosinci a pravděpodobně ještě v lednu budeme muset přeinstalovat EET řešení od „hyperlevných“ dodavatelů. Přesně taková je naše zkušenost z Chorvatska.“ konstatuje Klaus Hornitschek, zástupce značky eet1.

Hospodští nemohou spoléhat na zázrak

Předvolební diskuse znejistěly hospodské natolik, že přes veškeré ujištění vlády a ministerstva financí doufají ve zvrat, že EET bude na poslední chvíli zrušeno. „Rozumím jejich pohledu – nechtějí investovat do nákupu nové pokladny, pokud by se ukázal jako zbytečný. Politické debaty tuto nejasnost jenom šíří. Ovšem projevy politiků a hra na emoce voličů zastřely racionalitu: jakýkoliv zásadní zvrat před letošním 1. prosincem je jen v říši teorie, tedy prakticky vyloučen. Značka eet1 přesto zavedla garanci na vrácení peněz. V případě, že by bylo EET zrušeno do konce listopadu, vezmeme si pokladnu zpět a vrátíme peníze.“ říká Hornitschek a dodává:

Opět vyzýváme provozovatele ubytovacích a stravovacích zařízení, aby neotáleli. Zbývají sotva čtyři týdny na výběr, nákup a instalaci pokladního systému. Zvládnout to ještě lze, ale předtím musíte požádat stát o autentizační údaje, a těch byla vyžádána do konce minulého týdne sotva třetina. Pak musíte pořídit a nainstalovat systém, proškolit personál a zadat položky, které prodáváte. Nemluvě o čase, který Vám zabere případné propojení skladového hospodářství. A měli byste si provoz s EET otestovat. Zcela se tak naplňuje scénář z našeho srpnového průzkumu, v němž přesně tyto dvě třetiny podnikatelů přiznaly, že nechají nákup systému na poslední chvíli. Hrozí, že se naplní i tzv. chorvatský scénář. Tamní podnikatelé též nechali nákup pokladny na poslední chvíli, většina dodavatelů tak v posledních dnech nestíhala nejen instalovat, ale ani prodávat.“

O značce eet1.

Značka eet1 přináší na český trh novou generaci prověřeného softwaru pro pokladní systémy a elektronickou evidenci tržeb, který navazuje na zkušenosti se zaváděním tzv. fiskalizace v Chorvatsku. Prostřednictvím služby e-zboží značka nabídne svým zákazníkům možnost vytvořit z pokladny terminál pro prodej elektronického zboží, jako jsou vstupenky, sázenky nebo e-knihy. Značka eet1 v září otevřela první tři kamenné prodejny v Praze, Českých Budějovicích a Liberci. Značka eet1 patří společnosti E.E.T. One, a.s., založené v roce 2015 Karlem Hamrem a Klausem Hornitchkem. Více informací na www.eet1.cz.