Jak děti zlobily na internetu? Kaspersky Lab radí Ježíškovi

Vánoce už jsou za rohem a děti se těší na dárky, které najdou za dobré chování pod stromečkem. Společnost Kaspersky Lab se ale na jejich „dobré chování“ podívala z kyberbezpečnostního pohledu. Na základě globálních dat z modulu Parent Control (rodičovské kontroly) vyplývá, že nejvíce pokusů vstoupit na nebezpečné stránky učinily děti v Izraeli (775 pokusů/uživatel/rok), Velké Británii (460), Americe (352), Švédsku (345) a Kanadě (302). Česká republika obsadila v tomto žebříčku 19. místo se 143 pokusy na dítě. (TZ)

Výzkum se vztahuje k období od prosince 2015 do prosince 2016, přičemž vychází z dat bezpečnostních řešení Kaspersky Lab pro operační systémy Windows a Mac OS X s modulem rodičovské kontroly. Statistické údaje vycházejí z počtu zaznamenaných pokusů o vstup na stránky, které spadají do sedmi přednastavených kategorií*, považovaných experty Kaspersky Lab za nejnebezpečnější pro děti. Uvedená statistická data odpovídají počtu pokusů jednoho uživatele za období jednoho roku.

Japonské děti se podle průzkumu snažily nejčastěji vstoupit na stránky zařazené do kategorií „Obsah pro dospělé“ (39 pokusů na uživatele) a „Software, audio, video“ (104) – druhá kategorie zahrnuje stránky s nelegálním obsahem. Mladí Italové měli zájem o hazardní hry (3,6 pokusů; české děti 1,6 pokusů), zatímco portugalská mládež nejčastěji projevovala zájem o stránky s nevhodným jazykem (60). Děti z Izraele zase měly největší zájem o alkohol, tabákové výrobky/narkotika (687 pokusů na uživatele) a zbraně (3,8). Nejvíce pokusů o vstup na stránky s násilným obsahem bylo zaznamenáno u dětí z USA (1,8).

Abychom ale byli vůči dětem spravedliví, ne všechny tyto pokusy byly z jejich strany úmyslné. Děti například mohly skončit na těchto stránkách po náhodném kliknutí na reklamní banner či prostřednictvím odkazu, který jim někdo poslal. Avšak v jiném průzkumu provedeném společností Kaspersky Lab v roce 2016, jehož se zúčastnilo 3 780 rodin ze sedmi států, se děti samy přiznaly k úmyslnému zatajování svého potencionálně nebezpečného online chování před svými rodiči. Záměrného zahlazení stop po nebezpečném chování na internetu nebo vyhledávání nevhodného obsahu se v porovnání s ostatními daleko častěji dopouštějí mladí Američané a Rusové.

*Kategoriemi webových stránek, které jsou blokovány rodičovskou kontrolou v bezpečnostních řešeních Kaspersky Lab, jsou: Obsah pro dospělé; Alkohol, tabákové výrobky/narkotika; Počítačové hry; E-komerce; Nevhodný jazyk; Hazardní hry; Přesměrování http stránek; Internetové komunikační aplikace; Pracovní vyhledávače; Zpravodajská média; Náboženství a církevní instituce; Software, audio, video; Násilí; Zbraně, výbušniny, pyrotechnika. Tato tisková zpráva zahrnuje statistická data ze sedmi následujících kategorií – Obsah pro dospělé; Alkohol, tabákové výrobky/narkotika; Nevhodný jazyk; Hazardní hry; Software, audio, video; Násilí; Zbraně, výbušniny, pyrotechnika.

O společnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je mezinárodní společností, která se zabývá kybernetickou bezpečností a funguje již od roku 1997. Své rozsáhlé odborné znalosti kybernetických hrozeb využívá Kaspersky Lab při vytváření bezpečnostních řešení a služeb k ochraně podniků, kritické infrastruktury, vládních organizací a uživatelů po celém světě. Portfolio společnosti zahrnuje špičkové zabezpečení koncových bodů a specializovaná bezpečnostní řešení a služby sloužící k ochraně proti sofistikovaným a neustále se vyvíjejícím digitálním hrozbám. Technologie Kaspersky Lab chrání celosvětově více než 400 milionů uživatelů a 270 tisíc korporátních klientů. Více se dozvíte na www.kaspersky.cz.