Kaspersky Lab: 38 % finančních institucí není schopno rozlišit útok od běžné aktivity

Společný průzkum společností Kaspersky Lab a B2B International odhalil, že banky a platební společnosti jen s obtížemi odhalují finanční podvody. Více než třetina (38 %) institucí připouští, že je vzhledem ke komplexnímu technologickému prostředí stále složitější rozeznat podvodnou transakci od běžné. (TZ)

Enormní nárůst elektronických plateb společně s technologickým rozvojem a měnícími se obchodními požadavky donutil v posledních letech mnohé společnosti zvýšit efektivitu svých procesů. V mnoha případech díky implementování e-flow systémů pro komunikaci s dodavateli a klienty. Elektronické platby všech forem se staly tak rozšířenými, že je pro podniky zcela nemyslitelné se jim jakkoliv vyhnout.

Tím, jak podniky své procesy čím dál více digitalizují, stane se pro ně kybernetická bezpečnost klíčovou oblastí. Platí totiž nepsané pravidlo – čím více online plateb, tím více online podvodů. Tento fakt potvrzuje i 50 % dotázaných organizací poskytujících finanční služby, které věří, že hrozba online finančních podvodů narůstá. Je proto důležité, aby finanční instituce udělaly vše pro to, aby před kyberzločinci ochránily své podnikání a zákazníky.

Průzkum odhalil, že 41 % dotázaných podniků zavedlo svá vlastní kyberbezpečnostní řešení, přičemž 45 % se spoléhá na řešení třetích stran – ve většině případů svých bank. Nicméně celých 46 % dotázaných společností zavedlo pouze částečné, či dokonce žádné řešení proti finančním podvodům. Z finančních institucí má specializované řešení proti finančním podvodům zavedeno pouze 57 % z nich.

Z těchto dat vyplývá, že téměř polovina organizací, pohybujících se v prostředí elektronických plateb, nepoužívá specializovaná bezpečnostní řešení. Neprofesionální řešení přitom statisticky vykazují vyšší procento chybovosti při odhalování podvodů, což je činí nespolehlivými. Používání nevhodných bezpečnostních systémů může rovněž vést k zablokování plateb. Zde je proto důležité si uvědomit, že chybovost platebních systémů může vést ke ztrátě zákazníků potažmo zisku. Proto by kyberbezpečnost měla být stěžejní oblastí pro všechny podniky. Podvody totiž nepředstavují jediný problém – tím je i chybné blokování nezávadných plateb ze strany finančních institucí. Jejich podíl by měl být co nejnižší, aby tak zákazníci mohli využívat služeb co nejvyšší kvality.

Experti společnosti Kaspersky Lab proto bankám a platebním společnostem doporučují využívat spolehlivé několikavrstvé bezpečnostní metody proti online podvodům. Například platforma Kaspersky Fraud Prevention zahrnuje kontrolní nástroje proti hrozbám nainstalované na uživatelově zařízení, a stejně tak serverové komponenty umístěné v informační infrastruktuře bank. Poskytuje tak několikavrstvou ochranu pro online i mobilní bankovnictví.

Více informací o Kaspersky Fraud Prevention se dozvíte na stránkách společnosti.

O společnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je mezinárodní společností, která se zabývá kybernetickou bezpečností a funguje již od roku 1997. Své rozsáhlé odborné znalosti kybernetických hrozeb využívá Kaspersky Lab při vytváření bezpečnostních řešení a služeb k ochraně podniků, kritické infrastruktury, vládních organizací a uživatelů po celém světě. Portfolio společnosti zahrnuje špičkové zabezpečení koncových bodů a specializovaná bezpečnostní řešení a služby sloužící k ochraně proti sofistikovaným a neustále se vyvíjejícím digitálním hrozbám. Technologie Kaspersky Lab chrání celosvětově více než 400 milionů uživatelů a 270 tisíc korporátních klientů. Více se dozvíte na www.kaspersky.cz.