Kyberbezpečnost ve 4. kvartále 2016 ve znamení finančního malwaru

Na hodnotu 319 000 se vyšplhal počet uživatelů, kteří se ve čtvrtém kvartále roku 2016 setkali s malwarem schopným ukrást peníze či citlivá data platebních karet. Jedná se o více než 22 procentní nárůst oproti stejnému období v roce 2015. Markantní nárůst útoků zaznamenala Kaspersky Lab především během dnů „Black Friday“ a „Cyber Monday“ a ve vánočním období. (TZ)

Vánoční období je vrcholem celého roku nejen pro obchodníky očekávající vysokou poptávku a pro nakupující, kteří vyhledávají lákavé nabídky. Ale také pro kyberzločince, kteří nezahálejí a vynalézají nové možnosti, jak se dostat k penězům lidí, kteří v tuto dobu utrácejí více než jindy.

Na konci uplynulého roku experti Kaspersky Lab zanalyzovali poslední tři měsíce – říjen, listopad a prosinec a porovnali je se stejným obdobím let 2015, 2014 a 2013. Hlavním závěrem jejich analýzy je konstatování, že se kyberzločinci snaží své podvodné aktivity zaměřovat přímo na konkrétní významné dny.

Analýza posledního loňského čtvrtletí ukázala, že toto období nebylo výjimkou. Počet útoků na koncové uživatele detekovaných bezpečnostními řešeními společnosti Kaspersky Lab se oproti stejnému datovému rozhraní roku 2015 však zvýšil o 22,49 %. Oproti poklesu z roku 2014 se tak zdá, že kyberzločinci opět investují do vývoje malwaru schopného ukrást finanční data, jakými jsou informace o platebních kartách či údaje k online bankovnictví.

Jak ukazuje dynamika útoků z listopadu 2016, pro kyberzločince byl v podzimním období nejatraktivnějším dnem Cyber Monday. V průběhu celého listopadu detekovala bezpečnostní řešení Kaspersky Lab podstatně vyšší množství napadených uživatelů. Nicméně 28. listopadu – dne označovaného za Cyber Monday – bylo napadeno dvakrát více uživatelů než předešlý den.

U Black Friday a během vánočních svátků bylo chování kyberzločinců trochu jiné. Vrchol útoků nastal den nebo dva před daným svátkem. Odlišná strategie útoků může spočívat v rozdílné povaze těchto svátků. Oproti Black Friday a Vánocům jde v případě Cyber Monday výhradně o online prodeje, v nichž podvodníci vidí velkou příležitost, a proto své útoky cílí přímo na tento konkrétní den.

K dosažení svých cílů využili zločinci jednu z 30 rodin bankovních trojských koní, které jsou nepřetržitě sledovány společností Kaspersky Lab. Pouze pět z nich (Zbot, Nymaim, Shiotob, Gozi a Neurevt) bylo zodpovědných za 92,35 % útoků v inkriminovaném období.

„Útoky finančního malwaru jsou opět na vzestupu. V návaznosti na útoky posledních tří měsíců bychom zákazníkům, kteří v této době použili své platební karty, doporučovali, aby v následujících měsících pravidelně kontrolovali své výpisy. Kyberzločinci totiž obvykle nezačnou vybírat peníze prostřednictvím ukradených dat hned po útoku. Většinou vyčkají několik týdnů či dokonce měsíců, během nichž se na samotnou finanční krádež připravují,“ vysvětluje Oleg Kupreev, bezpečnostní expert v Kaspersky Lab.

I přesto, že je vánoční čas za námi, doporučuje Kaspersky Lab uživatelům, aby si zapamatovali jednoduchá pravidla pro  finanční transakce v online prostředí:

  • Neklikejte na žádné odkazy, které vám přišly na sociálních sítích nebo prostřednictvím mailu od neznámých lidí. Může se jednat o podvod.
  • Nezadávejte informace o svých platebních kartách na neznámých nebo podezřelých internetových stránkách. Stránky, které nabízejí podezřele výhodné koupě, budou s největší pravděpodobností patřit kyberzločincům.
  • Vždy se před zadáním svých údajů ujistěte, že webová stránka souhlasí s tou původní/originální. Přinejmenším zkontrolujte zadávací řádek s URL. Podvodné stránky mohou vypadat stejně jako běžné.
  • Na své zařízení si nainstalujte bezpečnostní řešení, jehož součástí je specializovaná technologie proti finančním podvodům. Například technologie Safe Money, která je součástí řešení společnosti Kaspersky Lab, zajišťuje bezpečné prostředí pro jakékoli internetové finanční transakce.

Více informací o finančních hrozbách za poslední čtvrtletí roku 2016 se dočtete na blogu Securelist.com.

O společnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je mezinárodní společností, která se zabývá kybernetickou bezpečností a funguje již od roku 1997. Své rozsáhlé odborné znalosti kybernetických hrozeb využívá Kaspersky Lab při vytváření bezpečnostních řešení a služeb k ochraně podniků, kritické infrastruktury, vládních organizací a uživatelů po celém světě. Portfolio společnosti zahrnuje špičkové zabezpečení koncových bodů a specializovaná bezpečnostní řešení a služby sloužící k ochraně proti sofistikovaným a neustále se vyvíjejícím digitálním hrozbám. Technologie Kaspersky Lab chrání celosvětově více než 400 milionů uživatelů a 270 tisíc korporátních klientů. Více se dozvíte na www.kaspersky.cz.