Půjčky od lidí na Zonky změnily trh s půjčováním peněz. Češi Čechům už půjčili skoro půl miliardy

Půjčky od lidí se loni v Česku definitivně prosadily jako levnější a bezpečná alternativa bankovních úvěrů. Přes stále populárnější online službu Zonky si už tisíce lidí půjčily za příjemnějších podmínek než v bance, tisíce dalších na Zonky naopak investují a vydělávají 6,5 až 9,5 procent ročně. Více než 40 % půjček od lidí jde dlouhodobě na zlevnění předražených bankovních úvěrů, kreditek a kontokorentů. (TZ)

ZONKY2016

Půjčené peníze v Česku patří dlouhodobě mezi nejdražší v Evropě. Takže není divu, že z celkového objemu investic od lidí šlo už přes 180 milionů právě na pomoc se zlevněním drahých bankovních produktů. I proto Zonky loni představil unikátní kalkulačku, která umí spočítat úsporu při refinancování i několika úvěrů, kontokorentů a kreditek najednou.

Další velkou kapitolou jsou půjčky na bydlení a do vybavení domácnosti. I tam pomáhají lidé lidem s investicemi v řádu desítek milionů. Podobně žádané jsou půjčky na lepší automobil, vzdělání, ale třeba také na vlastní projekt. Zatímco v klasických bankách mají OSVČ (stejně jako matky na rodičovské, lidé po návratu ze zahraničí apod.) podmínky pro získání úvěru velice ztížené, Zonky aktivní lidi a jejich plány výrazně podporuje. Doposud půjčil 576 lidem, kteří potřebovali pomoci s uskutečněním jejich podnikatelských snů.

“S výsledkem za loňský rok jsme moc spokojení – 420 milionů korun rozpůjčovaných od lidí lidem, přes 7 000 investorů a jen pár lidí, kteří měli problém se splácením. Díky půjčce od lidí fungují projekty jako VeveRaw, maame.cz, whoop.de.doo, čokoládovna MANA. Finiš roku nám trochu zbrzdilo to, že jsme bojovali s vyprodaným reklamním prostorem v televizi, takže jsme měli slabší kampaň než jsme plánovali,říká Lucie Tvarůžková, šéfka Zonky.

Úspěšné prosazení na trhu loni výrazně podpořily dvě dobře zvládnuté reklamní kampaně. Magda a její karavan na jaře pomohly během pár měsíců zapsat značku Zonky do povědomí většiny Čechů. Na podzim pak Ema jasně vysvětlila, že refinancovat drahé bankovní půjčky na Zonky patří mezi nejjednodušší finanční operace vůbec. I díky těmto kampaním Zonkyho zná 84 % lidí, kteří si už někdy v minulosti půjčili nebo si půjčit chtějí.

Velký rozvoj Zonkyho během posledního roku by byl také nemyslitelný bez perfektního týmu lidí, který se neustále rozrůstá. Aktuálně například v Zonky hledají odborníky na IT, marketing a obchod.

O Zonky

Zonky.cz je online platforma na půjčování peněz mezi lidmi, která funguje od června 2015. Zonky propojuje klienty, kteří si chtějí půjčit, s investory, kteří chtějí zhodnotit své peníze výrazně lépe než třeba na spořicím účtu v bance. Zonky si klade za cíl zpřístupnit půjčky i těm, kteří na ně podle tradičních bankovních pravidel nedosáhnou, ačkoli je dokáží bez problémů splácet (OSVČ, rodičovská dovolená apod.).