Trend Micro uvádí: Velké kriminální kyberpřípady

Trend Micro pomáhá ve spolupráci s významnými organizacemi, bojujícími proti kriminalitě, zadržet a postavit před soud strůjce největších kybernetických ohrožení (TZ)

Praha, 15. února 2017 – Společnost Trend Micro, celosvětový lídr v oblasti bezpečnostních řešení, se kromě vývoje bezpečnostních řešení věnuje i ochraně proti malwaru na praktické úrovni.

Většina organizací chrání svoje sítě před počítačovou kriminalitou pomocí běžného softwaru a antivirových programů. Pokud však dojde k událostem, které ohrožují i IT týmy a vládní organizace, pak musí zasáhnout orgány činné ve věci odhalování kybernetických zločinů. Během minulého roku došlo k sérii významných zadržení spojených s různými formami malwaru a lidmi, kteří je šířili.

K nejzajímavějším mezinárodním kyberpřípadům roku 2016 patřily:

Mike, autor e-mailových podvodů z Nigérie

Společnost Trend Micro měla ve spolupráci s mezinárodní policejní organizací Interpol a Komisí proti hospodářské a finanční kriminalitě v Nigérii plné ruce práce s hledáním a dopadením pachatelů, zodpovědných za několik útoků realizovaných skrze firemní e-maily (BEC). Podle odborníků z Trend Micro zadržely úřady v Nigérii koncem roku 2016 autora znepokojujícího množství e-mailových podvodů, podvodů typu 419 a tzv. „romantických podvodů“. Jednalo se o čtyřicetiletého nigerijského občana známého pod falešným jménem Mike. Mike působil spolu s gangem kyberzločinců v Nigérii, Malajsii a jižní Africe. Od společností po celém světě údajně vymámili více než 60 milionů dolarů. K jeho vypátrání a zadržení vedlo zkoumání malwarů Predator Pain a Limitless, o nichž se ví, že byly používané na útoky prostřednictvím firemních e-mailů.

Jak zaznamenali odborníci v Trend Micro, přitáhly v poslední době útoky kyberzločinců skrze firemní e-maily spoustu pozornosti. Při tomto druhu podvodu hackeři obvykle získají přístup k e-mailovému účtu ve firmě vysoce postaveného pracovníka a následně posílají z jeho adresy falešné e-maily a finanční požadavky. To má za následek přesun prostředníků na účty v daňových rájích, ke kterým má útočník přístup. Podle údajů, zveřejněných Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) v červnu 2016, způsobily podvody BEC za poslední dva roky přibližně 22 000 společnostem na celém světě ztráty ve výši téměř 3,1 miliardy eur.

Patnáctiletý chlapec, který hackl FBI

Ne vždy bývají pachateli kyberzločinů muži středního věku. Podle portálu The Hacker News byl začátkem roku 2016 zadržen ve Skotsku v souvislosti s útokem na počítačové systémy FBI patnáctiletý chlapec. Chlapec měl být vydán do USA, kde se měl zpovídat z vážného trestného činu protizákonného proniknutí do důvěrných vládních dokumentů.

Chlapec byl údajně jedním z předních členů hackerské skupiny, která si říká „Crackas with Attitude“ (Hackeři s názorem). V tom samém období zadržela policie ve spolupráci s FBI ve Velké Británii šestnáctiletého hackera s přezdívkou „Cracka“, který měl být dalším členem skupiny. Dva teenageři se údajně v listopadu 2015 nabourali do e-mailu ředitele CIA Johna Brennana a byli napojení i na kyberútok na americké Ministerstvo spravedlnosti, který skončil únikem téměř 29 000 měn, titulů, e-mailových adres a telefonních čísel ze záznamu FBI a amerického Ministerstva vnitra.

Hackeři s názorem

V souvislosti se skupinou „Hackeři s názorem“ se zdá, že měli tito zločinci zástupce i v USA. V září 2016 zadržela policie dva občany Severní Karolíny, dvaadvacetiletého Andrewa Boggsa a čtyřiadvacetiletého Justina Livermana. Liverman a Boggs využívali podle zpravodajského portálu CNN Money v období od října 2015 do února 2016 metody sociálního inženýrství včetně phishingu, aby získali přístup k e-mailovým účtům několika vysoce postavených členů americké zpravodajské služby CIA a FBI. Soudní dokumenty odhalily, že hackeři na internetu zveřejňovali osobní údaje svých obětí a pronásledovali je na sociálních sítích i po telefonu.

Pád malwaru Angler

V roce 2016 převládal při kyberútocích zejména malware Angler, který obsahoval naprogramované kódy, připravené na použití hackery. Malware tohoto typu je obvykle implementovaný přímo do internetového prohlížeče potenciální oběti prostřednictvím programu Javascript a většina hackerů používala právě Angler. Jeho poslední útok byl podle portálu Naked security zaznamenaný 7. června 2016.

Exploit kit Angler se poprvé objevil v roce 2013 a byl významným hráčem na trhu s tímto druhem škodlivých programů. V květnu 2015 tvořil Angler 80 procent kitů, objevených společnostmi, zaměřenými na kybernetickou bezpečnost. Od 7. června 2016 se však neobjevil ani jeden útok Anglerem. Podle Naked Security to souvisí s téměř padesátkou zadržených pod taktovkou Federální bezpečnostní služby Ruské federace (FSB) ve stejném období. Zadržení byli podezření z členství ve zločinecké skupině s názvem „Lurk“, která prostřednictvím bankového malwaru ukradla téměř 50 milionů dolarů.

Díky zatčení a vymizení některých typů malwaru ze scény je jasné, že orgány činné ve věci odhalování kybernetických zločinů činí velké pokroky a kyberzločince dohánějí. Firmy by však i nadále měli svou síť před nečekanými útoky co nejlépe zabezpečit. Vybudování silné bezpečnostní infrastruktury může významně přispět k udržení sítí v bezpečí.

O společnosti Trend Micro

Trend Micro Incorporated je celosvětový lídr v oblasti řešení internetové bezpečnosti, který pomáhá zajišťovat bezpečnou výměnu digitálních informací. Inovativní řešení značky Trend Micro poskytují koncovým uživatelům, podnikům a státním institucím vícevrstvou ochranu data center, cloudového prostředí, sítí a koncových bodů. Všechny produkty spolu bezproblémově kooperují, sdílejí informace o bezpečnostních hrozbách a poskytují komplexní ochranu s jednotným přehledem a správou a zajišťují lepší a rychlejší ochranu. S více než 5000 zaměstnanci ve více než 50 zemích světa a nejmodernější bezpečnostní infrastrukturou umožňuje společnost Trend Micro zajistit firmám bezpečnou cestu ke cloudu. Více informací naleznete na www.trendmicro.com.

 

###