Od počátku roku 2017 již změnilo dodavatele elektřiny a plynu 176 000 domácností v ČR

„Změna dodavatele energií už není adrenalinový sport, ale výhodná cesta, jak ušetřit,“ říká Tomáš Suchý, analytik internetového srovnávacího portálu Ušetřeno.cz

Praha, 8.  června 2017 – Podle operátora trhu energií (OTE) a internetového srovnávacího portálu Ušetřeno.cz lidé stále častěji mění dodavatele energií. Za první čtyři měsíce roku 2017 vzrostl počet domácností, které změnily svého dodavatele elektřiny a plynu, o 7,3 % oproti stejnému období roku 2016. V lednu až dubnu roku 2017 změnilo svého dodavatele celkem 175 949 domácností. Aktuální statistiky tak potvrdily opětovný nárůst zájmu domácností o změnu dodavatelů energií, který do roku 2016 spíše klesal.

„Důvodem zvýšeného zájmu o změnu dodavatele energií je zejména návrat důvěry domácností k alternativním dodavatelům, lepší informovanosti o možných úsporách i nezvykle dlouhá a drahá topná sezóna. Ta letos vytáhne z peněženek domácností, které topí plynem či elektřinou, zhruba o 5 500 Kč více, než tomu bylo v předchozích teplotně nadprůměrných letech,“ říká Tomáš Suchý, analytik trhu energií internetového srovnávacího portálu Ušetřeno.cz.

Meziroční nárůst počtu změn dodavatelů plynu během prvních čtyř měsíců 2017 byl oproti lednu až dubnu roku 2016 výrazný a činil přibližně 17,3 %. Meziroční nárůst počtu změn dodavatelů elektřiny v období leden až duben 2017 byl mírnější a činil přibližně 2,1 % oproti stejnému období předchozímu roku.

Růst bude pokračovat, říkají analytici

Analytici internetového srovnávacího portálu Ušetřeno.cz očekávají, že růst počtu změn dodavatelů energií bude pokračovat.

„Nárůst počtu změn dodavatelů energií odráží mj. postupný návrat důvěry domácností, která v minulosti utrpěla zejména vinou podomních prodejců energií a neseriózním jednáním řady firem nabízejících alternativní dodávky energií,“ říká Tomáš Suchý, analytik trhu energií internetového srovnávacího portálu Ušetřeno.cz.

„V posledních letech jsou tzv. podomní „šmejdi“ i podvodné firmy na ústupu. Domácnosti přestávají vnímat změnu dodavatele energií jako adrenalinový sport, naopak v ní opět spatřují schůdnou a dobře vyčíslitelnou cestu, jak podstatně snížit své roční výdaje za elektřinu a plyn,“ dodává Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno.cz.

Vyšší náklady za letošní topnou sezónu

Zájem o změnu dodavatelů energií podle analytiků Ušetřeno.cz podpoří i vyšší náklady za uplynulou topnou sezónu. Ta byla ve znamení vyšší spotřeby energií a trvala i déle, než bylo v posledních letech obvyklé.

Nejvýrazněji se do vyšší spotřeby energií na vytápění promítnul extrémně mrazivý leden, který byl 7. nejstudenějším od roku 1961. Významnou roli sehrál i teplotně velmi podprůměrný duben a nečekaně mrazivé dny začátkem května.

„Lidé byli v posledních letech zvyklí dostávat spíše přeplatky za energie. Nyní se kvůli počasí a vyšší spotřebě musí připravit, že zaplatí přibližně o 5 500 korun více, než tomu loni či předloni. Tyto vysoké nedoplatky zájem o změnu dodavatele energií pravděpodobně ještě zvýší,“ říká Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno.cz.

„Domácnosti, které změnily dodavatele elektřiny a plynu, podle našich statistik v průměru ušetřily přibližně 7 500 Kč na výdajích za energie ročně. Z toho větší část připadala na plyn, okolo 5 700 Kč ročně, u elektřiny se roční úspora pohybovala okolo 1800 Kč,“ uvádí Tomáš Suchý ze srovnávacího portálu Ušetřeno.cz.

Menší dodavatelé končí, trh se čistí a stabilizuje

Jedním z mála faktorů, který by mohl dočasně zbrzdit nárůst zájmu domácností o změnu dodavatele energií, je rostoucí počet krachů energetických firem v loňském roce. V roce 2016 muselo svoji činnost ukončit 13 dodavatelů, což bylo přibližně dvakrát více než roce 2015. Na trhu však nadále operuje více než 60 subjektů dodávajících elektřinu a plyn. Podle analytiků Ušetřeno.cz proto při změně dodavatele není důvod k obavám.

„Mírný úbytek počtu dodavatelů vnímáme spíše jako pozitivní signál. Trh se přirozenou cestou čistí od společností, které nemohly dlouhodobě konkurenčně obstát. Ty stabilní a důvěryhodné zůstávají. Roste tak jistota zákazníků, že přechod k novému dodavateli je po ně zcela bezpečný,“ uzavírá Tomáš Suchý, analytik trhu energií internetového srovnávacího portálu Ušetřeno.cz.

O společnosti:

Ušetřeno.cz je jedním z největších českých internetových portálů pro srovnání cen dodavatelů energií, nabídek mobilních operátorů, finančních produktů a služeb. Všechny služby Ušetřeno.cz jsou dostupné zdarma online na internetových stránkách www.usetreno.cz. Pro zájemce o bližší informace k nabídkám je k dispozici call centrum s 80 vyškolenými operátory. Ušetřeno.cz působí na trhu od roku 2010. V současnosti má přibližně 130 zaměstnanců. Služeb Ušetřeno.cz již využilo přes 750 000 zákazníků.