Poslední lístek na Hackers Congress Paralelni Polis 2017 se prodal za jeden bitcoin

Jeden bitcoin. Tolik stál v polovině září poslední lístek na jednu z největších konferencí o decentralizované ekonomice na světě. Pořadatelé se rozhodli jej uvolnit po té, co se akce měsíc dopředu beznadějně vyprodala. Jednotka digitální měny přesahovala v té době směnný kurz 100 000 Kč. Šťastný majitel vstupenky se tak jako poslední návštěvník dostal na čtvrtý ročník Hackers Congress Paralelní Polis 2017, který se odehraje ve stejnojmenném prostoru v Praze 6. – 8. října. Řady spíkrů, mezi nimiž je i nejnebezpečnější člověk současného internetu Amir Taaki, letos rozšíří ještě uznávaný propagátor bitcoinu Peter Todd a tvůrce systému Hashcash Adam Back.

Jedna z nejvýznamnějších událostí hackerské komunity na světě se už čtvrtým rokem těší značné oblibě přednášejících i návštěvníků. “Svým programem, který se zaměřuje na možnosti svobodné ekonomiky, navíc hranice komunity postupně značně přesáhl,” říká jeho pořadatel Pavol Lupták.  Proto i letos přijaly pozvání špičky světové kryptoanarchie a hackingu.

Další potvrzení spíkři

Svou účast na kongresu před nedávnem potvrdil Peter Todd, bitcoinový specialista, vývojář bezpečnostního protokolu Bitcoin Core a jeden z top 5 světových kryptografiků. O kryptoměnách bude mluvit také Adam Back, vynálezce systému Hashcash, který se využívá k decentralizované těžbě bitcoinů nebo také k obraně proti spamům. Adam Back nyní navíc přišel s přelomovým řešením podpory bitcoinové sítě pomocí satelitů, čímž vyřešil její dostupnost i v oblastech bez připojení k internetu.

V rámci dalších asi 50 přednášek a diskuzí vystoupí již avizovaný hacker Amir Taaki nebo jeho americký kolega Jim Bell, chybět nebudou ani zástupci domácí scény jako jsou Pavol Lupták a Juraj Bednár z řad pořadatelů nebo Radim Kozub a Pavel Urbaczka s právní kanceláře Blockchainlegal.cz.

Globální crypto puzzle i maskování

Během celé akce si budou moct nejen návštěvníci, ale i zájemci po celém zkusit rozšifrovat globální kryptografickou hádanku, tzv. crypto puzzle. Řešení kryptohádanky v sobě ukrývá privátní klíč, jenž by měl prvnímu úspěšnému řešiteli umožnit přístup k odměně v podobě určité částky v kryptoměně Monero. Do Polis dorazí také holandská umělkyně Inbar Preiss zabývající se takzvaným privacy maskingem, jehož cílem je pomocí obrazců nakreslených na obličej uživatele zmást zařízení sloužící k detekci tváře. Zájemci si budou moci nechat tyto obrazce v průběhu celého kongresu namalovat.

#HCPP17 | 6. 10. – 8. 10. 2017 @ Paralelní Polis | Dělnická 475/43, 170 00 Praha 7 Program a další informace naleznete na webu hcpp.cz