Průzkum: Co lidi baví na práci v malé a střední firmě?

Chcete být sám sobě pánem, vydělávat více peněz a současně lépe sladit svůj pracovní život se svým soukromím? Pak jste na nejlepší cestě založit si firmu. Šéfovat sám sobě považuje za nejlepší aspekt své práce 72 % zakladatelů některé z malých a středních firem (MSP) v Česku, což značně převyšuje evropský průměr 59 %. Této hodnoty si v evropském srovnání nadprůměrně cení i více než čtvrtina manažerů českých MSP (26 % oproti 21 % v Evropě).

Dávat lidem možnost zorganizovat si, jakým způsobem budou svou práci provádět – to je recept, který u malých a středních firem imponuje a přispívá k jejich úspěchu. A správně vybrané a použité technologie jim v této flexibilitě poskytují potřebnou oporu.

Jak se žije (a pracuje) malým a středním firmám, zkoumala společnost Microsoft v průzkumu mezi 13 000 podniky v 19 evropských zemích včetně 1000 zástupců firem z ČR. Zjištění o životě, hodnotách a pracovním stylu malých a středních firem, včetně toho, jak reagují na moderní trendy a co pro ně znamená digitalizace, shrnuje publikace České firmy – moderní či zaostalé?, kterou si můžete stáhnout zde.

Žebříček nejpozitivnějších stránek práce v malé a střední firmě:

Z pohledu majitele či zakladatele

  1. jsem svým šéfem
  2. více vydělám
  3. lépe sladím práci se soukromím

Z pohledu vedoucího pracovníka

  1. mohu rozhodovat
  2. vytváříme skvělé produkty a služby
  3. mám kontrolu nad pracovním prostředím

Z pohledu zaměstnance

  1. vytváříme skvělé produkty a služby
  2. lépe sladím práci se soukromím
  3. mám kontrolu nad pracovním prostředím