Nadace Unipetrol cestuje po základních školách s pojízdnou polytechnickou laboratoří

Litvínov, 5. června 2018 – Nadace Unipetrol společně se sdružením Eduteam, který provozuje jedinou mobilní polytechnickou učebnu v České republice, uspořádala v první polovině června EDUbus roadshow pro základní školy v Litvínově a okolí. Součástí je kromě prohlídky také hodinový chemický seminář. EDUbus, který navštíví více než tisíc dětí z 10 základních škol, naposledy zaparkuje před Základní školou Litvínov – Hamr v pátek 15. června. Jediná chemická učebna na kolečkách v České republice přibližuje malým i velkým návštěvníkům skryté krásy chemie jako atraktivního studijního a kariérního oboru.

EDUbus je mobilní polytechnická laboratoř, která připravila program pro mateřské, základní a střední školy. Jedná se o ojedinělý vzdělávací projekt, který popularizuje polytechnické obory pomocí speciálních výukových metod, moderních technologií a atraktivního prostředí. Cílem je motivovat žáky, rodiče a laickou veřejnost k hlubšímu poznání technických a přírodních věd. Zároveň je připraven odborný program pro pedagogy, který je akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR. „Naším cílem je seznámit děti i pedagogy s odlišnými možnostmi výuky chemie a s novými postupy. Návštěvníci uvidí moderní vybavení, které by mělo být i ve školách. Chceme vzbudit zájem u zřizovatelů škol, aby takovéto vybavení do škol také pořídili,“ komentuje Jiří Havlík, šéf Eduteamu, který dodává: EDUbus je plně samostatný, má vlastní dieselový agregát, stolitrovou nádrž na vodu, stačí mu vlastně jen vhodné místo pro zaparkování.“

Nadace Unipetrol podporuje provoz EDUbusu finančně. “Jedná o skvělý nástroj, jak oslovit a zaujmout žáky již na základních školách a motivovat je k dalšímu studiu chemie,“ říká Julie Růžičková, ředitelka Nadace Unipetrol.

„Celkem jsme se rozhodli navštívit deset základních škol. Pedagogové si vybírali z nabídky tematických seminářů EDUbusu, které pak pro své žáky objednali,“ dodává Julie Růžičková. Pro mladší žáky je připraven seminář na téma atmosférický tlak a změny objemu vzduchu. Starší děti se mimo jiné seznámí s oxidem uhličitým, jako typickým plynem kolem nás. Smyslem je, aby si děti mohly vše také vyzkoušet i doma.

„EDUbus je skvělý nápad, děti i učitelé jsou nadšení. Líbí se nám celý koncept, ale vyhovuje nám i to, že EDUbus parkuje přímo před školou. Všichni žáci naší školy mají tak možnost si ho prohlédnout, aniž bychom s nimi kamkoli složitě cestovali,“ říká Pavel Škramlík, ředitel Sportovní soukromě základní školy z Litvínova.

Nadace Unipetrol zahájila svoji aktivní činnost v roce 2017. V říjnu rozdělila v rámci stipendijního programu první stipendia mezi 22 středoškolských a 18 vysokoškolských studentů přírodovědných a technických oborů v celkové hodnotě 1,5 milionu Kč. Druhý ročník stipendijního programu byl vyhlášen v dubnu 2018. Loni spustila nadace také grantový program, zaměřený na podporu vzdělávací a vědecké činnosti středních škol, v jehož rámci rozdělila 2,7 milionů Kč dvanácti středním školám z celé republiky. Ve své třetím pilíři, věnovanému vědeckým projektům, nadace podpořila projekt Hydrogen Horizon Automotive Challenge (H2AC). Jedná se o mezinárodní projekt, ve kterém studentské týmy sestrojují vlastní model elektromobilu poháněného palivovým článkem. V současnosti, až do 15. července, se mohou hlásit studenti středních a vysokých škol do stipendijního programu pro rok 2018. Více informací o poslání Nadace Unipetrol a jednotlivých programech je k dispozici na internetových stránkách www.nadaceunipetrol.cz.

 

Reklamy