Každé dítě by mělo prožít spokojené léto. Je z čeho vybírat

„Každé dítě by mělo prožít léto tak, aby se domů vracelo plné nových dojmů, přátelství a zážitků, které nejen vyplňují volný čas, ale rozvíjejí jeho osobnost.“ říká Vojtěch Rálek, generální sekretář YMCA v ČR.

Právě na táborech mohou účastníci zažít to nejlepší, co YMCA nabízí – množství her a programů v přátelském prostředí, kde se nikdo nemusí bát být sám sebou. Tábory pořádá YMCA už od dob první republiky. „Naším cílem je předávat to nejlepší z naší táborové tradice a přitom respektovat odlišné zájmy dnešních dětí,“ upřesňuje Vojtěch Rálek. „Proto nabízíme řadu tematicky zaměřených táborů, mimo jiné včelařský, sportovní, baletní, hudební, tábory pro celé rodiny nebo manželské páry,“ dodává.

Pořád vede klasika

Největší zájem je ale přesto o tábory tradiční, tedy jednoduché stanové či chatové, spojené se zážitkem života v (často ještě divoké) přírodě.

Jedním z více než padesáti táborů, které YMCA letos nabízí, je i tábor na Soběšíně, tradičním ymkařském tábořišti na Sázavě, které je výjimečné svou atmosférou a historií. Založeno byl téměř před sto lety a své jméno mu propůjčil první československý prezident T.G. Masaryk.  Dnes stejně jako tehdy se v něm děti a mladí lidé můžou naučit tábornickým dovednostem – zacházet se dřevem, ohněm, sportovat anebo jezdit na lodi po řece. Učí se tu také rozeznávat své schopnosti, silné i slabé stránky, rozvíjet je a pracovat s nimi.

Zážitky na celý život

Naši vedoucí mají k dětem osobní přístup“ říká Andrea Gröschlová, vedoucí soběšínského tábora. „Snažíme se podporovat jejich cílevědomost, ale zároveň rozvíjet i empatii k druhým. Podle našich zkušeností můžou letní zážitky pozitivně ovlivnit děti na celý jejich další život.“ Právě tábory jsou skvělým místem pro rozvoj všech tří složek lidské osobnosti – ducha, duše a těla, na kterých YMCA svou práci s mladými lidmi dlouhodobě staví.

YMCA (Young Men´s Christian Association) je nejstarší, největší a nejrozšířenější mládežnická organizace na světě. Usiluje o harmonický rozvoj člověka, jeho ducha, duše a těla (jak symbolizuje červený rovnostranný trojúhelník, který má YMCA ve svém znaku). Stojí na křesťanských principech, je ale otevřena všem lidem bez rozdílu rasy, pohlaví, náboženského vyznání, sociálního postavení, fyzických i duševních schopností.

YMCA vznikla v roce 1844 v Londýně, na našem území se rozšířila masově především díky vydatné pomoci z USA a za přispění elit národa: T. G. Masaryka, Ing. V. Havla a dalších. Svoji činnost nuceně ukončila v roce 1951 a přes neúspěšné pokusy okolo roku 1968 o znovuzaložení, obnovila svoji činnost až v roce 1990.

Dnes YMCA pracuje ve 119 zemích světa a má přes 58 milionů členů. V České republice nabízí své programy prostřednictvím 28 poboček po celé republice, má 3,5 tisíce členů. Zabývá se pestrou škálou aktivit: pořádá tábory, provozuje mateřská centra, hudební aktivity pro mladé, sportovní kluby, výtvarné kroužky, skautské oddíly, nízkoprahové služby, ad.