Ušetřit na splátkách hypotéky lze oproti loňsku výrazně víc. U energií se jedná o desítky tisíc ročně

České domácnosti mají u svých pravidelných výdajů poměrně slušnou šanci ušetřit, a to především změnou dodavatelů energetických služeb. Vyplynulo to z projektu Index24 společnosti Porovnej24.cz, který již šest let sleduje vývoj útrat domácností a také množství úspor, kterých lze u jednotlivých výdajů dosáhnout. Největším pravidelným výdajem českých rodin zůstává hypotéka, v ročním srovnání došlo k růstu tzv. indexu útraty o 5 %. Na rozdíl od loňského roku však došlo k výraznému růstu částky, které lze na splátkách ušetřit – ve srovnání s minulým rokem je to dokonce až o 43 % více. Výrazně ušetřit díky změně dodavatele je možné také u energií, ročně se může jednat o částky přesahující desítky tisíc korun.  

Projekt Index24 internetového srovnávače Porovnej24.cz se i tentokrát věnuje sledování vývoje cen v oblasti produktů úvěrů, hypoték, povinného ručení, havarijního pojištění, plynu a elektřiny. Právě u hypoték, které jsou v poslední době kvůli četným regulacím hojně propírané téma, v absolutních číslech noví klienti díky růstu úrokových sazeb sice zaplatí více, ale zároveň se rozevírají pomyslné nůžky mezi nejvyššími a nejnižšími cenami hypoték na trhu. „Z výrazného růstu indexu úspor u hypoték mohou benefitovat především rodiny. Dosáhnout na hypoteční úvěr je sice stále komplikovanější, na druhou stranu ale nastalá situace motivuje banky k rozšiřování a zvýhodňování služeb kvůli konkurenci. Zatímco před půl rokem jsme se bavili o rozdílu mezi nejdražší a nejlevnější hypotékou asi 600 korun, nyní už rodiny mohou ušetřit lehce přes dva tisíce korun, což není právě marginální částka,“ okomentoval data Zbyněk Laisek, zakladatel Porovnej24.cz.

Index úspor u hypoték se však zvýšil ve všech sledovaných kategoriích, ne pouze u rodin s dětmi: lidé žijící sami by tak mohli ušetřit až o 37 % víc, než loni, mladé páry mají na měsíční splátce šanci získat k dobru o patnáct set navíc. To už může představovat zásadní úspory, které mohou částečně kompenzovat nárůst úrokových sazeb hypoték z posledního roku.  

Za elektřinu zbytečně o 20 tisíc navíc

Výdaje domácností se však zvýšily u energií, konkrétně pak u elektřiny a plynu. Nejhlouběji si do kapsy sáhli v případě elektrické energie senioři, u kterých činil nárůst indexu výdajů až 30 % – ročně v průměru zaplatí za elektřinu přes 51 tisíc, to je přitom až dvakrát tolik, co průměrná rodina s dětmi. I rodiny si však za elektřinu meziročně připlatily, a to o 20 procent. Zde se však také dá ušetřit nemalá částka. Například již zmínění senioři mohou při změně dodavatele dosáhnout skoro na dvacet tisíc ročně. „Tento signifikantní rozdíl mezi sledovanými skupinami lze přičíst faktu, že senioři nejsou informovaní ohledně možností, které se jim změnou dodavatelů skýtají. Nejsou však jediní. Podobně přeplácejí i mladé páry, kde index útraty stoupl o 18 % na více než 46 tisíc korun ročně,“ doplňuje Zbyněk Laisek.

U havarijního pojištění, další sledované oblasti služeb, jsou indexy vpodstatě vyrovnány. Většinou došlo ke zvýšení útraty o 11 až 13 procent. Šance ušetřit na spotřebitelských úvěrech se pak snížila do deseti procent, jedinou vyjímkou byly rodiny. Ty měly šanci na měsíčních splátkách uspořit o 11 % víc, tedy asi 550 korun.

Příliš optimistické vyhlídky pro mladé a singles však nepanují v oblasti povinného ručení. Rozdíly mezi loňským rokem a letoškem jsou právě v těchto dvou skupinách nejmarkatnější. Druhá jmenovaná kategorie může ušetřit o 53 % méně, než loni, mladým párům se příležitost snížila o dvacet procent. Zatímco u mladých párů však ceny víceméně stagnovaly a za rok se nepohnuly, lidé žijící sami mohli za povinné ručení zaplatit až o 21 procent méně.

Růst indexů pokračuje

Samotný Index24 sleduje dvě hlavní veličiny, díky kterým může jednotlivé ceny produktů srovnávat a zkoumat. Jsou jimi index útraty a index úspory. Index útraty ukazuje průměr cen, které lidé běžně utrácejí za finanční produkty a energie. V posledním roce i díky dobrým ekonomickým výsledkům trhu směřuje index vzhůru, útraty domácností se tedy zvyšují. Na růstu indexu se nejvíce podílí rodiny a single domácnosti. Index úspory naopak sleduje, kolik mohou domácnosti ušetřit správným výběrem dodavatele sledovaných služeb.

Index úspory tedy ukazuje, jaký je cenový rozdíl ve stejných produktech mezi dodavateli. I když se v posledních letech včetně roku 2018 rozdíly mezi dodavateli snižovaly a index tak klesal, mezi čtvrtým kvartálem loňského roku a prvním měsícem roku letošního došlo výraznému zvýšení rozdílů cen – a tedy příležitostí výrazně ušetřit.

Zatímco v srpnu se hodnota indexu úspor pohybovala vůbec nejníž za celý rok 2018, už v říjnu se rozdíly mezi dodavateli začaly prohlubovat a poté křivka indexu zamířila strmě vzhůru. Letos v lednu se pak hodnota indexu úspor zastavila na částce 4 617 korun – to je oproti již zmiňovanému srpnu rozdíl skoro 1 200 korun. To může pro Čechy znamenat roční úsporu až 55 tisíc korun, a to jen díky změně dodavatelů.

O společnosti Porovnej24.cz

Index24 je provozován společností Porovnej24.cz, která se zaměřuje na srovnávání finančních produktů přes internet. Porovnej24.cz je největším a nejnavštěvovanějším finančním porovnávačem, který operuje s nabídkou produktů více než 80 firem. Zároveň je i předním poskytovatelem unikátního softwaru pro finančně poradenské společnosti. Cílem firmy je zjednodušení finančního rozhodování a optimalizace finančních výdajů občanů.

Index24 je unikátním projektem svého druhu, který sleduje vývoj finančních produktů již od roku 2013. Výsledky slouží k predikci vývoje cen do dalšího období a pomáhá určit, kdy je správný moment pro sjednání vybraných pojištění a nákupu energií. Index24 je postaven na srovnávání cen produktů pro čtyři modelové domácnosti – rodiny s dětmi, single domácnost, mladý pár nebo seniory.