Sourozenci z Prahy vyhráli první cenu na mezinárodní klavírní soutěži v Itálii

Hned dvě první ceny vyhráli na prestižní mezinárodní klavírní soutěži v italském Lazise sourozenci z Prahy. Teprve čtyřletá Valentina Vozňuk a její devítiletý bratr Vladislav zazářili na International Amadeus Piano Competition.

Valentina předvedla mezinárodní porotě díla I. Hurníka a D. Kabalevského, Vladislav si vybral náročný repertoár od R. Schumanna, J. S. Bacha, L. van Beethovena a E. Mirzoyana. Oba jsou žáci Iriny Černovské ze Základní umělecké školy Olešská. Sourozenci zaujali svým mimořádným zaujetím pro hudbu a velmi vyzrálým přednesem.

„Vladislavova hra nás uchvátila hned napoprvé tím, že byla naprosto odlišná od zbytku soutěžících. Nešlo u něj jen o skvěle zvládnutou techniku, ale i hluboký vnitřní prožitek. Na první pohled byla znát jeho absolutní koncentrace zaměřená na prováděné skladby. To už je ostatně v zárodku znát i u jeho sestry,“ zhodnotil výkon mladého pražského klavíristy jeden ze členů poroty Riccardo Risaliti.

Oba sourozenci se hudbě věnují systematicky a připsali si už několik ocenění. Zatímco Valentina ve svých 4 letech získala třetí cenu na soutěži Les musicales du Centre v Blois, Vladislav uspěl třeba na soutěži Open Italy, Mladí pianisté hrají na klavír Steinway & Sons nebo na Beethovenových Teplicích.

A jak svou „kariéru“ vnímají samy děti? Ze svých úspěchů mají samozřejmě radost, ale jinak jsou to děti jako každé jiné, včetně občasného zlobení. Vladislav by často dal přednost před cvičením běžným klukovským zálibám, zatímco Valentina ještě jeví spontánní nadšení a k hodinám u klavíru ji není nutné nějak zvlášť přemlouvat. Cvičí často a ráda.

„S takovými talenty se člověk samozřejmě nesetkává každý den. Pro každého učitele je to velké potěšení, ale i velká odpovědnost. Vím, že příležitost pracovat s někým tak nadějným už nemusím nikdy dostat,“ říká Irina Černovská.

Další velký test v nejtěžší mezinárodní konkurenci čeká Vladislava už za několik týdnů, kdy změří síly se svými vrstevníky z celého světa na jedné z nejprestižnějších klavírních soutěží pro mladé – Merci, maestro! v Bruselu.

Ukázku Vladislavova umění naleznete na: https://youtu.be/MAvoFc0ot2s