Žaloba za vyděračství podaná Boies Schiller LLP obviňuje českého oligarchu z vytunelování více než miliardy dolarů z amerického hedgeového fondu i od svých obchodních partnerů

NEW YORK, 10. Dubna 2019 – Newyorský zajišťovací (hedgeový) fond, Kingstown Capital Management L.P, a další žalobci dnes v jižním okrese New Yorku zažalovali Radovana Vítka, českého realitního makléře s celoevropskými aktivitami, jehož jmění vyčíslil časopis Forbes na 3,5 miliardy amerických dolarů. Fond Kingstown Capital Management LP a česká investiční společnost Investhold Ltd, kteří jsou zastoupeni elitou na soudní spory Boies Schiller Flexner LLP tvrdí, že Vítek provozoval propracovaný kriminální podnik, který ze subjektů navrhovatelů vyvedl více než 1 miliardu amerických dolarů.

Dle stížnosti byl Vítek, největší nájemce komerčních nemovitostí v Berlíně, součástí rozsáhlého vydírání, včetně telekomunikačních podvodů, poštovních podvodů, praní špinavých peněz a jiných trestných činností vedoucích k obohacení na úkor žalobců. Jeho obchodní zájmy se prolínají hned několika jurisdikcemi včetně České republiky, Švýcarska, Lucemburska, Německa, Chorvatska a Velké Británie.

Stížnost tvrdí, že byl Vítek podporován českou J&T Bankou, jakož i lucemburskou developerskou společností ORCO Property Group, S.A. a ORCO Germany, nyní známou pod názvem CPI Property Group, která v celé Evropě disponuje nemovitostním portfoliem v hodnotě 8 miliard amerických dolarů a téměř 4000 zaměstnanci.

Poté, co společnost Kingstown Capital získala významný podíl ve skupině ORCO Property Group, „Vítek tajně převzal kontrolu nad ORCO prostřednictvím řady společností a nasazených spřízněných osob,“ jak uvádí stížnost. Mezi tyto spřízněné osoby patří bývalý generální ředitel společnosti ORCO Jean-François Ott a matka Vítka, Milada Malá.

Stížnost dále uvádí: „Vítek zbavil ORCO nejcennějších nemovitostí s využitím své kontroly nad společností tak, aby ORCO tyto nemovitosti prodala za podhodnocené ceny subjektům, které Vítek tajně kontroloval.“

Stížnost pak dodává, že Vítkovo schéma, které fungovalo téměř deset let a zahrnovalo celou řadu investic a subjektů, umožnily J&T Banka, a.s., a její pobočky. J&T Banka financovala téměř každé z Vítkových podvodných schémat a ochotně se účastnila podobných Vítkových zločinů.“

Matthew L. Schwartz, partner společnosti Boies Schiller Flexner a bývalý federální prokurátor, který zastupuje žalobce, řekl: „Dnešní stížnost pečlivě a jasně dokládá existenci masivního, dekádu dlouhého podvodného schématu, páchaného Vítkem a dalšími spolupachateli, který z něj udělal miliardáře s jedním z největších realitních impérií. Těšíme se na příležitost předložit naše důkazy na veřejném zasedání a věříme, že bude dosaženo spravedlnosti.“

Stížnost uvádí, že lucemburský finanční regulační orgán, známý jako Komise de Surveillance du Secteur Financier, zahájila v roce 2017 vyšetřování Vítka, Otta a CPI Property Group. Zjistilo se, že: „Vítek a Ott tajně kontrolovali ORCO, a tím porušili lucemburské i evropské právo.“

Žalobci nyní hledají mnohem vyšší tresty pro obžalované za údajné porušení několika zákonů, včetně zákona o vyděračských, vlivových a zkorumpovaných organizacích (Racketeer Influenced and Corrupt Organizations Act). „Obžalovaní pak úmyslně a opakovaně využili možnosti páchat zločinné aktivity ve Spojených státech, a to zejména v New Yorku,“ uvádí návrh. Odkaz na dnes podanou stížnost je zde.