Prahu s Brnem propojí nová dálnice, bude informační a postaví ji ČD – Telematika pro SMART Comp.

ČD – Telematika se dohodla se společností SMART Comp. na společné realizaci strategické trasy Praha – Brno o kapacitě 100 Gbps. Tato nová trasa umožní firmě SMART Comp. další růst a posílí tak její pozici jednoho z nejsilnějších poskytovatelů internetových služeb koncovým zákazníkům v České republice. 

„V segmentu poskytovatelů internetových služeb máme stovky zákazníků, vážíme si každého z nich a těší nás, když se jim obchodně daří, což je i případ společnosti SMART Comp.,“ uvádí ředitel úseku Telekomunikační služby Mikuláš Labský z ČD – Telematiky. „Se SMART Comp. spolupracujeme dlouhodobě a aktuální dohoda o strategické trase Praha – Brno posouvá náš vztah na novou úroveň,“ dodává Labský. Kromě strategické trasy Praha – Brno budou obě společnosti také nově spolupracovat na propojení některých významných českých měst o kapacitě 10Gbps. 

„Nákup páteřního propojení mezi Brnem a Prahou o kapacitě 100 Gbps je součástí kontinuálního růstu naší společnosti a jejích služeb NETBOX a Kuki,“ komentuje dohodu ředitel výstavby společnosti SMART Comp. Miroslav Rek. „Zakomponování 100 Gbps propojení do naší sítě bylo dlouhodobě plánovanou záležitostí, která je nutná především pro další plynulý rozvoj našich služeb nejen v rámci města Brna, ale také expanze do dalších koutů České republiky. Takto kapacitní propojení také zaručuje udržení vysokého standardu služeb, které našim koncovým zákazníkům poskytujeme a tento standard je od nás našimi zákazníky očekáván,“ dodává Rek.

Firma SMART Comp. původně začínala jako lokální moravský operátor, ale během více než 20 let své existence se vypracovala na pozici jednoho z největších poskytovatelů internetových služeb v České republice. Prostřednictvím své optické sítě NETBOX poskytuje domácnostem i firmám přístup k internetu, telefonii, popřípadě k vlastní IP televizi Kuki. V současné době má jen pro domácnosti realizovaných více než 100 000 přípojek.

Chytrou internetovou televizi Kuki společně vyvinuly SMART Comp., s jehož službami se setkáte pod obchodní značkou NETBOX, a společnost Planet A, známá pod obchodní značkou AIM. Služba Kuki funguje od roku 2014 a je dostupná uživatelům v celé České republice i na Slovensku prostřednictvím libovolného internetového připojení. Nabízí výběr z více než 140 televizních kanálů, dokáže nahrát 100 hodin pořadů nebo umožňuje sledovat TV vysílání až sedm dní zpětně. Poskytuje také široký výběr filmových hitů v HD rozlišení. Přehrávání je možné v chytrých televizích, přes Apple TV, prostřednictvím set-top boxu, v počítači, tabletu nebo mobilním telefonu.

ČD – Telematika se dlouhodobě a systematicky věnuje zvyšování kvality poskytovaných služeb i zabezpečení internetu svých zákazníků. Již v roce 2014 se společnost stala jedním z prvních členů projektu FENIX a dokáže tedy zabezpečit internetový provoz i v těch nejkritičtějších situacích. Ještě o rok dříve přišla ČD – Telematika s produktem ČDT-Monitor, který umožňuje získávat informace o bezpečnostních incidentech v internetové konektivitě. 

Na ochranu před stále častějšími DDoS (Distributed Denial of Service) útoky na připojení k síti poskytuje ČD – Telematika svým zákazníkům službu ČDT-ANTIDDOS, kterou navíc průběžně vylepšuje. O kvalitě této ochrany hovoří mimo jiné skutečnost, že se mezi její uživatele v roce 2017 zařadil i Úřad vlády České republiky.  

ČD – Telematika a.s. je významným poskytovatelem velkoobchodních internetových, datových a hlasových služeb a dodavatelem služeb v oblasti správy, údržby i výstavby optických infrastruktur. Provozuje vlastní druhou největší optickou síť v ČR, která je součástí klíčové infrastruktury státu. Portfolio svých činností doplňuje službami s přidanou hodnotou zahrnujícími systémovou integraci, diagnostiku a analýzu dat nebo kybernetickou bezpečnost. Dalším dynamicky se rozvíjejícím segmentem poskytovaných služeb je silniční telematika nebo oblast Internetu věcí, kde realizuje řešení například chytrého parkování.