VŠB-TU Ostrava představuje nový bionický design koloběžky z 3D tiskárny na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně

Prototyp koloběžky s unikátním rámem z 3D tiskárny, která byla jako první na světě v roce 2018 vytištěna na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava, přešel do druhé fáze. Novou generaci koloběžky s bionickou konstrukcí z korozivzdorné oceli představují její konstruktéři a vývojáři na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Inovovanou koloběžku je možné si prohlédnout na stánku 55 v hale P v expozici Renishaw. VŠB-TU Ostrava si současně pořizuje výkonnější 3D tiskárnu Renishaw AM 500E, se kterou bude možné tisknout ještě větší kovové díly. 

Během testování prototypu v areálu univerzity získal vývojářský tým užitečné podněty pro vývoj inovované koloběžky, kterou v nedávné době zkonstruoval a vyrobil.

Při vývoji nové generace jsme se soustředili na to, aby splňovala veškeré požadavky na provoz. Oproti původní verzi jsme provedli několik změn, například jsme vylepšili nášlap, který byl původně z kompozitních trubek. Inovace spočívá i v bionickém designu, který nově působí ještě atraktivněji,“ uvádí Marek Pagáč, který tým strojních inženýrů z VŠB-TU Ostrava řídí pod hlavičkou centra 3D tisku Protolab. 

Jinak veškeré výhody 3D tisku, které se projevily už ve fázi prototypu, zůstávají: rám je zhruba o čtvrtinu lehčí, než kdyby byl vyrobený tradiční výrobou, a to díky tomu, že je topologicky optimalizovaný a dutý. „Jinou technologií, než 3D tiskem bychom tuto koloběžku vyrobit nedokázali,“ shrnuje Marek Pagáč.

Nová 3D tiskárna od Renishaw umožní tisknout větší kovové předměty

Unikátní dopravní prostředek vznikl na 3D tiskárně Renishaw AM400, která jemný kovový prášek zcela roztaví a následně ho klade do prostorového modelu po vrstvách. Strojírenská společnost Renishaw tento stroj Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava před dvěma roky zapůjčila.

Spolupráce univerzity s globální strojírenskou firmou nyní dostane nový impuls: Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava pořizuje ještě výkonnější tiskárnu pro tisk z kovového prášku, Renishaw AM 500E. „Jedná se o modernější zařízení, která má prostornější stavební komoru v ose z, takže je možné v ní tisknout objemnější předměty. Tiskárna je také o 100 W výkonnější, což se projeví na vyšší produktivitě výroby,“ vysvětluje Josef Sláma, generální ředitel Renishaw pro Českou republiku.

Centrum 3D tisku Protolab je v současné době vybavený už celkem třemi 3D tiskárnami pro tisk z kovových prášků a vedle toho disponuje třemi tiskárnami pro tisk z polymerních a kompozitních práškových materiálů. Díky tomu představuje Protolab nejlépe vybavené centrum 3D tisku v České republice a na Slovensku co se týče počtu průmyslových 3D tiskáren. Nákup nové tiskárny Renishaw AM 500E byl možný díky projektu OP VVV ITI DMS Nová technologická řešení 3D tisku kovů a kompozitních materiálů, který je financovaný z prostředků Evropské unie, Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy a rozpočtu Fakulty strojní, VŠB-TU Ostrava. 

Renishaw je jednou z předních světových společností v oboru strojírenských a vědeckých technologií, se zkušenostmi v oblasti měření a zdravotnictví. Společnost dodává výrobky a služby pro širokou škálu aplikací, od výroby proudových motorů a větrných turbín, až po stomatologii a neurochirurgii. Vedoucí postavení má také v oblasti aditivní výroby (zde se zaměřuje na 3D tisk z kovových prášků a technologii vakuového lití). Renishaw je jediným britským výrobcem zařízení pro 3D tisk z kovu. Skupina Renishaw má v současnosti přes 70 poboček ve 35 zemích, s více než 4000 zaměstnanci. Zhruba 2600 zaměstnanců pracuje ve Velké Británii, kde je soustředěna většina výzkumu, vývoje a výroby společnosti.