Vyšla knižní podoba historického serveru Bejvávalo.cz

Vrchlabí, 17. října 2019 – Server Bejvavalo.cz přináší denně tisícům návštěvníků historické články psané původní češtinou tak, jak si je zhruba před sto lety mohli číst naši pradědové a prababičky. Pro velký zájem čtenářů u vydavatelství Albatros nyní vychází vybraných 111 dobových článků v knižní podobě. 

Kniha Bejvávalo aneb 111 zapomenutých příběhů z časů našich prababiček a pradědečků je díky našemu přístupu jiná, než ostatní dnes vydávané historické knihy. Nepopisuje vám historii dnešním pohledem, ale jako stroj času vás do ní chce přímo přenést a umožnit vám zažít pocity těch, kdo v těch dávných časech žili, tedy tehdejších čtenářů novin a časopisů.

Kniha ve dvou desítek kapitol ukazuje pečlivě zpracovaný průřez toho, o čem se u nás tehdy psalo, jaké události a novinky hýbaly světem. Ocitneme se ve víru bouřlivého rozvoje vědy a techniky, ale i velkých společenských změn. To vše doplněné o dobové fotografie, ilustrace, historické reklamy i kreslené vtipy.

Na téměř 400 stránkách uvidíte co se u nás tehdy dělo, jak lidé žili a co je třeba trápilo. Protože jsou všechny články v podobě jak kdysi vyšly, tak si navíc můžete vychutnat i kouzelnou historickou češtinu a sledovat, jak moc se náš krásný jazyk změnil třeba za pouhých čtyřicet let od roku 1890 do roku 1930.

Objevíte úžasné vynálezy – z nichž některé dnes „objevujeme“ jako novinky, ukázky lidské odvahy a umu, posoudíte zda jsou rady ohledně výchovy dětí platné i dnes, zamyslíte se nad tím jak lidé tehdy vnímali některé významné dějinné události nebo se s našimi pra-pra-prapředky zasmějete.

Naši předci byli nadšeni novými dopravními prostředky i moderní technikou v domácnosti. S napětím sledovali, co se děje u nás, ve Vídni, v Rusku i v Americe. Četli názory jistého profesora Masaryka, řešili, zda se nejmenuje Masařík, trpěli hrůzami války a pak se radovali z volby prvního prezidenta Československa.

Kromě toho ale zažívali každodenní radosti a strasti obyvatel Rakousko-Uherska, zamilovávali se, ženili, vychovávali děti, sportovali nebo třeba vařili. Smáli se, plakali i žasli. A o tom všem je tato kniha.

Knížku Bejvávalo aneb 111 zapomenutých příběhů z časů našich prababiček a pradědečků můžete zakoupit v každém dobrém knihkupectví nebo knižním eshopu. Její doporučená koncová cena je 399,- Kč.

 

  • O serveru Bejvávalo.cz

 

Magazín www.bejvavalo.cz funguje již od roku 2011 a za tu dobu si vybudoval jedinečnou pozici na českém internetu. Měsíční počet návštěv našeho webu se počítá na statisíce. Denně přináší zájemcům o historii nové články, které původní autoři napsali na přelomu minulého století. Všechny články jsou dnešním čtenářům dostupné zdarma a bez nutnosti jakékoliv registrace. Server Bejvávalo je zcela nezávislý soukromý projekt a funguje bez dotací či státní podpory.