Co stihnout dříve, než začnete topit? Nechte zkontrolovat komín, kotel i tepelné čerpadlo, radí profesionál

Praha 22. října 2019 – Ačkoliv topná sezóna oficiálně odstartovala začátkem září, stále není pozdě dohnat povinné i preventivní revize, které zaručí její úspěšný průběh. Tvrdí to Jiří Švéda z topenářské firmy Topíte.cz, která jako první v Česku spojila poctivý přístup k tradičnímu řemeslu a moderní technologie. Podle Švédy je zapotřebí provést revizi komínu, preventivně doporučuje také kontrolu kotle nebo tepelného čerpadla. Provést revize je před sezónou zapotřebí zejména proto, že případné opravy poruch v průběhu zimy jsou mnohdy časově náročné kvůli velké zaneprázdněnosti topenářů, většinou je potřeba odstavit tepelný zdroj a mohou se také prodražit.

„Nefunkční komín může vést v nejkrajnějších případech až k otravě oxidem uhelnatým. V dnešní době je to již méně časté, protože tradiční karmy a atmosférické kotle nahradily kotle kondenzační, které dobře odvádějí spaliny ven. Mnoho lidí ale neví, že i s nimi určité riziko otravy existuje – může se stát, že komín ucpe například uhynulý pták, obezřetnosti proto není nikdy dost,“ vysvětluje Jiří Švéda jeden z hlavních důvodů, proč musí povinná revize komína proběhnout alespoň jednou, případně klidně i dvakrát za rok, a nejlépe právě těsně před topnou sezónou.

Preventivně zkontrolujte kotel i čerpadlo

Zároveň je právě nejvyšší čas pro revizi kotle. „Ta není na rozdíl od revize komínu povinná, ale i sami výrobci tlačí na to, aby se prováděla pravidelně – a mají k tomu dobrý důvod. Kotel je třeba čas od času vyčistit, vyměnit těsnění a nachystat jej na novou sezónu, aby se předešlo jeho poruše v zimním období. Proto je ideální doba revize na jaře po skončení topné sezóny,“ míní topenář Švéda.

Pokud se majitel kotle rozhodne pro revizi příliš pozdě, riskuje, že servisní technik bude už dost zaneprázdněný a na klasickou údržbu se nedostane. „Když neservisujeme, riskujeme nejen velké finanční náklady, ale i riziko, že když se něco pokazí, nenajdeme rychlý způsob, jak to vyřešit. Kapacity trhu v sezóně nestíhají, ani sklady ne. Pak se vymýšlí cesty, jak to opravit nouzově, a to nikdy nedopadá dobře,“ říká Švéda.

Ceny servisů se pak odvíjí podle typu kotle, nejlevněji vyjde kotel atmosférický (připravte si zhruba 1000 korun), kondenzační kotel může přijít až o pětistovku dráž. Švéda také upozorňuje, že by dobrý servisní technik měl revizí strávit alespoň 40 minut. „Kondenzačnímu kotli by se pak mohl věnovat klidně hodinu a půl,“ míní topenář.

Kontroly by se měly provádět i u tepelných čerpadel. „Každý rok je to ideální, jednou za dva roky je to nutné,“ říká Švéda. U tepelných čerpadel se kontroluje hlavně elektrické připojení, které zajišťuje funkčnost kompresoru, měniče nebo desky. Provádí se i zkouška, zda neutíká chladivo, nebo kontrola hodin a mechanické čištění nečistot.

Vlastní invence neuškodí

Ačkoliv opravy a revize by měli provádět výhradně odborníci, vlastní invence je do jisté míry také možná. „Před topnou sezónou sami můžete zkontrolovat, jestli nekapou radiátory. Pokud je radiátor orezlý, je třeba ho před sezónou vyměnit. Když se začne topit, zvýší se v otopné soustavě tlak a může dojít k prasknutí zrezlého místa,“ varuje Švéda.

Zbytečné mu naopak přijde oblíbené odvzdušňování radiátorů. „Odvzdušnění byste správně neměli vůbec dělat, pokud je všechno v pořádku. Má se jen revidovat funkčnost pojišťovacích ventilů a kontrolovat tlaková nádoba,“ uzavírá téma odborník.

Více o Topíte.cz

Topíte.cz je topenářská firma, která jako první v Česku spojila poctivý přístup k tradičnímu řemeslu a moderní technologii, jež usnadňují život zákazníkům i topenářům.

V roce 2018 ji založili dva zaběhnutí topenáři Karel Náprstek a Jiří Švéda spolu s Danielem Helclem, který dnes působí jako CEO Topíte.cz. Reagovali tak na neuspokojivý stav v oboru českého topenářství, kdy zákazníci často i přes kvalitní služby nedostávali servis, který v dnešní době díky rozmachu digitalizace očekávají – na nabídky čekali příliš dlouho, s topenáři bylo obtížné se spojit a záruka toho, že „jejich“ topenář nezmizí z trhu, neexistovala.

Byť je Topíte.cz stále na začátku plánované cesty, už dnes je největší topenářskou firmou v Česku. Takřka třicetičlenný tým se specializuje na instalace a servis tepelných zdrojů, klimatizací a rekuperací. Zákazníci se na Topíte.cz obracejí při plánování nových zdrojů vytápění i při přechodu na úspornější alternativy, jako jsou tepelná čerpadla a plynové kondenzační kotle, a oceňují přístup Topíte.cz založený na myšlence, že do zákazníkova domu patří jen to, co by si každý člen týmu s čistým svědomím nainstaloval do vlastní domácnosti. V neposlední řadě pomáhá Topíte.cz zákazníkům se získáváním dotací na vytápění.

Propojením řemesla s moderními digitálními technologiemi zasazuje Topíte.cz topenářství do kontextu 21. století – novým i zkušeným topenářům vrací hrdost na obor, ve kterém působí, a zákazníkům umožňuje objednávat topenářské služby stejně snadno jako nákup s dovozem domů nebo odvoz na letiště.