WDF spouští chatbota pro město Plzeň

Praha, září 2019 – Pražská digitální agentura WDF připravila pro město Plzeň chatbot pro snadnější přístup k informacím v důležitých životních situacích. Obyvatelům Plzně se tak díky nové službě usnadní život při řešení běžných záležitostí jako vyřízení občanky, pomoc zde ale občané najdou i v oblastech jako sociální péče nebo v rámci komunikace s živnostenským úřadem.

Postupy pro řešení životních situací

Nová služba přináší pomoc při postupu, jak se zachovat v různých životních situacích, jako například informace k vyřízení nejrůznější podání, na koho a kam se v jaké situaci obrátit či v jakých lhůtách, zda se platí správní nebo jiné poplatky, jaké jsou nutné formuláře, právní předpisy k vyřízení různých záležitostí a mnoho dalších oblastí ve vztahu k Magistrátu města Plzně či úřadům městských obvodů.

„Chatbot uživatele naviguje dialogovým stromem, který se skládá ze čtyř hlavních agend a ty jsou dále rozloženy na přibližně 40 konkrétních situací, které budeme postupně rozšiřovat. Každá situace je pak ještě rozvinuta na další části. Lidem v Plzni skutečně velmi usnadní život v praktických záležitostech,“ komentuje novou službu pro město Plzeň Vojtěch Strnad, partner a CEO agentury WDF. 

Na nové aplikaci pracovala agentura WDF pět měsíců s desetičlenným týmem. V projektu se protíná vedle AI řada technologií i oborů. Vedle Facebook Messengeru, kde především probíhá komunikace s chatbotem, je součástí řešení vlastní chatovací okno na webových stránkách města a také administrace základního nastavení a analytiky.

O logiku a chování chatbota se nestará jen obyčejná serverová aplikace. Součástí infrastruktury je plnohodnotná umělá inteligence, která se stará o nejlepší možné porozumění obsahu zpráv od uživatelů. Průběžně bude dále aplikace zdokonalována na základě učení z historie dialogů a chyb. Chatbot také umí získávat informace od třetích stran, tedy není problém, aby uživatelům nabízel i aktuální dynamický obsah, nebo zasílat lidem personalizovaný obsah na míru.

„Informace uživatelům předáváme formou dialogů v messengeru. Jako zadání tedy nebyl wireframe nebo grafika stránek, ale rozsáhlý diagram dialogů a logiky chování. Chatbot také umí rozeznat souvislosti s předchozí komunikací. Pokud se Plzeňského chatbota zeptáte na kontakt nebo otevírací dobu, nabídne vám rovnou úřad, ve kterém jste zjišťovali informace. Stejně tak si například zapamatuje váš výběr městského obvodu a dál s touto volbou pracuje,“ dodává Jana Dvořák, projekt manažer chatbota. 

„Chatbot je určitě cesta, které mohou využít další městské úřady. Osobně v tom vidím budoucnost, vše, co člověk potřebuje v běžných životních situacích na jednom místě neskutečně šetří čas i energii, a to nejen lidem, ale i samotným úřadům, kterým zase naopak odpadá vyřizování dílčích dotazů na jednoduché úkony,“ uzavírá Vojtěch Strnad.    

 „Chatbot si je možné představit jako běžné konverzační okno, ve kterém se objeví sdělení, že s vámi komunikuje robot Magistrátu města Plzně, který vám poradí s některou ze situací, kterou lze na úřadě vyřídit. S použitím této automatizované konverzace nemusí občan procházet webové stránky, důležité informace, pro které přichází, má v tu chvíli před sebou okamžitě, v řádech vteřin,“ vysvětlil Tomáš Benedikt, vedoucí Úseku rozvoje Správy informačních technologií města Plzně.

Vyzkoušejte si novou službu města Plzeň: www.plzen.eu

 

 

 

Označeno tagem