Nová aplikace Board pomáhá podnikatelům s řízením financí

Tisková zpráva ze dne 4. listopadu 2019 – Čeští podnikatelé jsou spíš konzervativní a opatrní, tabulky s hromadou čísel v lásce příliš nemají. Vyplývá to z nového průzkumu chování drobných a středních podnikatelů, který si na vzorku 525 podnikatelů a živnostníků nechala u agentury pro výzkum trhu IPSOS zpracovat fintechová firma BudgetBakers, tvůrce aplikace Wallet a nově také Board určené právě malým podnikatelům. Ta má jednoduchou a uživatelsky přívětivou formou pomáhat s řízením financí a předcházet tak případným problémům.

„Již na základě našich předchozích průzkumů a rozhovorů s podnikateli jsme řízení financí definovali jako jeden z hlavních problémů drobných a středních podnikatelů. Náš poslední průzkum toto potvrdil. Aplikace Board jim pomáhá těmto problémům předcházet tím, že umožňuje vidět jejich byznys tak, jak potřebují. Například z hlediska jednotlivých týmů, provozů či prodejních kanálů. Na rozdíl od účetnictví to je manažerská aplikace,“ říká Michal Kratochvíl. „Těší nás, že už nyní je vidět velká otevřenost vůči novým technologiím u nových podnikatelů a u startupů. Chtějí mít věci pod kontrolou a současně si maximálně ušetřit práci. A tento trend se pomalu šíří i mezi podnikatele s delší historií,“ říká Michal Kratochvíl, výkonný ředitel společnosti BudgetBakers.

Aplikace Board pomůže podnikatelům zorientovat se v tocích peněz, a to napříč všemi jejich účty. Nabízí jim detailní vhled do stavu jejich financí, kategorizaci podle zákazníků, dodavatelů nebo zaměstnanců, nebo detailní pohled na aktuální stav provozního zisku, analýzu nákladů nebo nesplacených pohledávek. Nesupluje účetní program, zato pomáhá v plánování a řízení financí. Jeho velkou výhodou je nadstandardní možnost přizpůsobení výstupů celé aplikace podle individuálních potřeb. V základu je několik standardizovaných reportů, ale aplikace umožňuje jejich úpravu nebo nastavení vlastních. Nabízí také tři ukazatele, které umožňují průběžné srovnání výkonu firmy v různých nastavitelných kategoriích.

Jak je u BudgetBakers tradicí, aplikace Board se snaží přinášet maximum informací a funkcí uživatelsky co nejpřívětivější formou. „Stavíme především na jednoduchosti. Chceme, aby si lidé mohli srozumitelně porovnat všechna čísla a kdykoli zjistit, jak na tom jejich firma je. Je nám jasné, že ne každý je finanční génius, a ne každého baví zapisování čísel do tabulky. Tady uvidí vše na jednom místě i s výhledem do budoucnosti. To jim také pomůže předcházet případným problémům, právě třeba v případě pozdních plateb od odběratelů,“ shrnuje Kratochvíl.

Po zahájení platnosti evropské směrnice PSD2 se v Česku otevřely nové možnosti sledování a řízení financí. „Banky dosud měly na data o transakcích svých klientů monopol, nyní je díky nařízení PSD2 musejí sdílet s finančně technologickým segmentem, který je hnacím motorem inovací ve finančnictví. To celý segment posouvá značně vpřed,“ komentuje nařízení Michal Kratochvíl. Právě BudgetBakers letos v květnu jako jeden z mála finančních startupů získal licenci od České národní banky, která je opravňuje k napojení do bankovního rozhraní API a přináší tak možnost zapojit do svých aplikací další banky. „S blížícím se začátkem platnosti směrnice PSD2 stoupaly i obavy, jak bude celý systém nově fungovat. Existovala celá řada černých scénářů, ale necelé dva měsíce po spuštění směrnice musím s potěšením konstatovat, že spolupráce s bankami probíhá velmi dobře. Za první měsíc se nám nyní podařilo rozšířit spolupráci o další dva bankovní domy – Komerční banku a Air Bank, které jsme přes API mohli napojit,“ pochvaluje si Michal Kratochvíl a pokračuje: „Přímé napojení využíváme nejen pro naši aplikaci Wallet, která má v dnešní době více než 300 000 aktivních uživatelů po celém světě, ale i pro naši novou aplikaci Board, kterou jsme vypustili v průběhu září.“ 

Podnikatelský průzkum – výsledky

Podle nového průzkumu společnosti BudgetBakers se každý druhý podnikatel ve svém okolí setkal s firmou nebo živnostníkem, který ukončil v uplynulém roce svoji činnost. Více než 20 % z nich přitom trápily problémy s řízením financí a cashflow. A není to problém pouze těch, kteří už museli s podnikáním skončit. S finančními potížemi se podnikatelé setkávají častěji, než by si přáli. Mnohdy je na vině pozdní úhrada faktur ze strany odběratelů. Téměř 60 % respondentů uvádí, že musí minimálně občas řešit výpadky v příjmech právě z důvodu nezaplacených faktur. Finanční propad pak vykrývají z jiných zdrojů, většinou z rezerv. Pro více než 20 % podnikatelů to znamená zásadní problém a každý dvacátý se obává, že by to pro něj mohlo být likvidační.

„Je zajímavé, že i přesto, že finanční zdraví podnikání je jedním z klíčových faktorů zajišťujících jeho úspěch, věnuje se 53 % respondentů sledování svých financí a přípravě plánů méně než hodinu týdně, dalších 38 % pak maximálně tři hodiny týdně,“ říká Michal Kratochvíl, výkonný ředitel společnosti BudgetBakers. „Jejich chování se dá rozumět. Práce s tabulkami a čísly je náročná a zdlouhavá a lidé mají pocit, že by raději měli dělat něco smysluplnějšího – zkvalitňovat produkt, hledat nové zákazníky nebo rozvíjet vztahy s těmi stávajícími. Jenže pokud nemáte přehled o svých finančních tocích, může se stát, že vám to dřív nebo později způsobí potíže,“ dodává.

S výsledky průzkumu BudgetBakers korespondují i data zveřejněná společností CRIF. V roce 2018 začalo podnikat 58 974 fyzických osob, ale současně jich 48 551 podnikání ukončilo. Druhé číslo je poměrně vysoké vzhledem k tomu, že Česká republika zažívá konjunkturu – firmy platí své závazky, koruna je stabilní, neočekává se zpomalení německé ekonomiky. 

Jedním z důvodů zániků podnikání je fakt, že plánování financí není pro české podnikatele prioritou. Češi sice hodnotí firmy podle jejich ziskovosti, růstu tržeb nebo likvidity, ale zatímco ziskovost je důležitá pro 67 % respondentů, růst tržeb považuje za klíčový jen 38,5 % podnikatelů. Sledování cashflow a dalších ekonomických ukazatelů se ale ani tak příliš nevěnují. Téměř polovina z nich přiznává, že se těmito věcmi nezaobírá vůbec a plánují čistě z měsíce na měsíc. Dalších 40 % si vede tabulku v excelu pro základní přehled a pouze 7 % podnikatelů používá nějaký manažerský program. Přesto si více než 60 % respondentů dovede představit, že by jim finanční aplikace určená ke sledování finančních toků mohla pomoci.

„Průzkum nám potvrdil, že Češi jsou v podnikání spíš „srdcaři“. Dělat svoji práci s láskou a nasazením je velmi důležité, pokud ale nemám průběžný přehled o tocích peněz ve firmě, je těžké předvídat možná rizika,“ pokračuje Michal Kratochvíl. „Pokud se pak sejde více nezaplacených faktur, musí se narychlo hledat řešení a je snadné se dostat do prodlení s placením vlastních závazků. A spirála se roztáčí,“ dodává.

Přestože musí čeští podnikatelé občas vykrývat své závazky z rezerv nebo jiných zdrojů, stále si neradi půjčují a 80 % z nich funguje převážně s vlastním kapitálem. Příliš neriskují a nejdou za ziskem. To je na jednu stranu zodpovědný přístup, na druhou stranu to často brzdí jejich rozvoj. S tím souvisí i dosud nepřekonaná nedůvěra k nebankovním subjektům – věří jim méně než 20 % respondentů. Každý druhý respondent také přiznává, že o nových možnostech financování podnikání zatím nemá žádné informace. Přitom existují efektivní nástroje, které pomáhají jednotlivcům i podnikům jednoduše sledovat příjmy i výdaje a upozorní je včas na možné komplikace.

Průzkum na téma financování a finanční řízení podnikání byl pro společnost BudgetBakers realizován v měsíci říjnu 2019 pomocí nástroje Instant Research společnosti Ipsos na vzorku 525 soukromých podnikatelů.

BudgetBakers jsou českým fintechovým startupem, který již od roku 2014 vyvíjí mobilní aplikaci pro správu osobních financí Wallet. V jeho čele stojí vývojář Jan Muller a současný CEO Michal Kratochvíl. Brzy po svém vzniku překročil Wallet hranice ČR a dnes poskytuje služby klientům po celém světě, jejich většina přitom pochází z USA, Ruska nebo Indonésie. V současnosti aplikaci využívá 300 tisíc aktivních uživatelů a na kontě má již přes 3 miliony stažení. V září 2019 BudgetBakers představili novou aplikaci Board, která je určena pro malé a střední podnikatele a přináší jim možnost řízení firemních financí.