České a slovenské ceny elektřiny: Češi platí více u běžné spotřeby, jinde se rozdíly stírají

Praha, 25. listopadu 2019 – Odpovědět na otázku, zda vyšší ceny elektřiny trápí více české nebo slovenské domácnosti, není úplně jednoznačné. Podle údajů portálu Ušetřeno.cz, který provedl srovnání vývoje cen elektřiny za posledních deset u nás a na Slovensku, záleží totiž na tom, kolik proudu domácnost za rok spotřebuje. Při malém odběru elektřiny je výhodnější mít postavený domek pod Tatrami než v blízkosti Šumavy či Krkonoš. Naopak, pokud lidé elektřinou topí, zaplatí méně v Praze než v Bratislavě. 

Při srovnání cen elektřiny v zemích EU u průměrné domácnosti (odběr 2,2 MWh ročně) za minulý rok, Češi platili 13. nejdražší proud (210 eur/MWh), zatímco Slováci na tom byli o něco lépe. Jejich elektřina stála 175 eur za MWh a obsadila až 17. příčku mezi nejvyššími cenami evropské osmadvacítky. Z opačného konce žebříčku jde o 11. nejlevnější elektřinu v Evropské unii.

Tabulka 1: Ceny elektřiny uvádíme včetně všech daní a poplatků pro odběr mezi 1 až 2,5 MWh za rok
Zdroj dat: Eurostat a vlastní výpočty Ušetřeno.cz

„Skladba ceny elektřiny na Slovensku a u nás se příliš neliší. Sazba DPH je téměř stejná, 21 % v Česku a 20 % na Slovensku. Silovou elektřinu nakupujeme na stejných energetických burzách. Drobný rozdíl ale najdeme v tom, že slovenské domácnosti jsou osvobozeny od daně z elektřiny, která u nás dosahuje částky 28,3 Kč za MWh, zatímco Češi nemusí platit poplatek do Národního jaderného fondu za účelem likvidace jaderného paliva. Ten aktuálně činí 3,27 eur za MWh, tedy 85 Kč. Částky, které platí český a slovenský odběratel, jsou velmi podobné, až na regulované poplatky za distribuci. Tady záleží na množství odebrané energie za rok. Slovenský systém zvýhodňuje domácnosti s nižším odběrem, naopak český systém tarifů zvýhodňuje spíše domácnosti s velkou spotřebou,“ vysvětluje energetický expert srovnávacího portálu Ušetřeno.cz, Tomáš Suchý.

Když se zaměříme na odběratele s vyšší spotřebou od 2,5 až 5 MWh ročně, kam spadají třeba lidé, kteří ohřívají vodu v elektrickém bojleru, Češi i Slováci platili v roce 2018 velmi podobné ceny za energii. 

Tabulka 2: Ceny elektřiny uvádíme včetně všech daní a poplatků pro odběr mezi 2,5 až 5 MWh za rok
Zdroj dat: Eurostat a vlastní výpočty Ušetřeno.cz

Za 1 megawatthodinu zaplatil český odběratel jen o 7 eur (tj. o 178 Kč) navíc. Při přepočtu na kupní sílu byl tento rozdíl dokonce ještě menší. Čech za 1 MWh utratil 225 PPS (standard kupní síly) a Slovák 223 PPS. PPS je umělá statistická jednotka, kterou vytvořili statistici, aby umožnili mezinárodní porovnávání zemí s jinou cenovou hladinou. 

Při posunu k vyšším ročním spotřebám elektrické energie už je zřejmé, že vytápění elektřinou je levnější v České republice než u našich slovenských sousedů. To znamená, že zejména majitelé přímotopů nebo akumulačního vytápění ve větších objektech zaplatí méně u nás, než kdyby odebírali stejné množství proudu na Slovensku.

„Při velkém odběru zaplatí průměrný Čech i Slovák velice podobné částky za silovou elektřinu. Co se ale týče regulované části, slovenský uživatel přímotopu uvidí na svém vyúčtování často dvojnásobně vyšší sumu než český odběratel,“ doplňuje Tomáš Suchý z Ušetřeno.cz.

Tabulka 3: Ceny elektřiny uvádíme včetně všech daní a poplatků pro odběr mezi 5 až 15 MWh za rok
Zdroj dat: Eurostat a vlastní výpočty Ušetřeno.cz

Ušetřeno.cz je největší nezávislý online srovnávač poskytovatelů služeb pro domácnosti v ČR. Nabízí bezplatné srovnání produktů více než 100 společností z energetiky, telekomunikací, financí a pojištění. Současně zákazníkům pomáhá se sjednáváním smluv od začátku až do konce. Společnost Ušetřeno.cz působí na trhu od roku 2010 a jejích služeb dosud využilo přes 3,5 milionu klientů. Ti s různými dodavateli uzavřeli přes 159 tisíc smluv a změnou dodavatele energií ušetřili bezmála 300 milionů korun. Portál Ušetřeno.cz přináší ve svém online Magazínu novinky z různých oborů a také užitečné tipy, jak snížit rodinné výdaje. Od října 2019 je Ušetřeno.cz hrdým partnerem charitativního projektu Světluška, který pomáhá nevidomým a slabozrakým.

 

Kontakt pro média: 

Tereza Kunová

PR specialistka 

Externí a interní komunikace 

Ušetřeno.cz

E-mail: tereza.kunova@usetreno.cz   

Tel.: +420 774 169 204

Lomnického 1742/2a 

Praha 4, 140 00