Dodávka z druhé ruky na trhu ojetin: Vybrat si lze z více než 10 tisíc pracantů

Zdaleka nejčastěji se zájemcům o dodávky nabízí generacemi prověřený Ford Transit

Praha, 3. prosince 2019 – Cena dodávek v českých autobazarech a u soukromých inzerentů se v listopadu nejčastěji pohybovala kolem 190 tisíc korun, vozy měly nejčastěji nájezd 185 tisíc km a od jejich data výroby uplynulo 8,6 roku. Jen za jedenáctý měsíc tohoto roku se jich k prodeji nabízelo hned 10 319, v listopadové nabídce ojetin jim tak patřilo celkem 8,66 % ze všech inzerovaných vozů. Data vyplývají z kontinuálního monitoringu trhu ojetých automobilů mezinárodní sítí autocenter AAA AUTO.

Dodávky hrají nezastupitelnou roli ve vozovém parku firem, ale mnohdy se tyto prostorné vozy využívá i v patřičné úpravě pro přepravu osob. Zájemci bez problémů najdou dodávku splňující jejich požadavky i v nabídce ojetých vozů. 

Pro všímavé řidiče možná není překvapením, že zdaleka nejčastěji se z druhé ruky inzeruje model Ford Transit, jedna z nejoblíbenějších a nejprodávanějších dodávek vůbec, kterou evropská pobočka americké automobilky vyrábí už od roku 1965. Nejnovější řadu dělí od té první ze šedesátých let celkem sedm generací a samozřejmě i nespočet technologických vylepšení a moderních úprav. Vybrat si tak lze model s náhonem na přední, zadní, nebo všechna 4 kola, což ocení například provozovatelé horských středisek nebo přepravci zaměstnanců na odlehlé terénní práce. „Transit si zaslouženě vydobyl celosvětově neutuchající popularitu, o čemž svědčí i fakt, že se jeho jméno stalo mezi lidmi běžným označením pro jakoukoli dodávku. V listopadu mohli čeští zájemci o Ford Transit vybírat celkem z 1310 kusů za nejčastější cenu 145 100 Kč, s nájezdem přes 200 tisíc kilometrů a ve stáří 9,6 roku,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO.

Podobně pestrou historii má za sebou i model Volkswagen Transporter, který se v šedesátých letech stal symbolem hnutí hippies a v listopadu se stal druhým nejčastěji nabízeným dodávkovým vozem v ČR. Jeho dnešní verze sice již neslouží květinovým dětem a na pohled je své původní podobě na hony vzdálená, stále však podstatně boduje, a to zejména u firem a živnostníků, kteří potřebují spolehlivý vůz k převážení nákladu a materiálu. Transporter ale existuje, podobně jako mnoho ostatních dodávek, také v úpravě pro přepravu osob, proto po něm rádi sáhnou i početnější rodiny nebo menší přepravci. Tento všestranný pracant byl v listopadu na českém trhu ojetých vozů nabízen nejčastěji za cenu 189 tisíc korun při stáří 11,2 roku. Počet inzerovaných Volkswagen Transporterů dosáhl v listopadu na 958 kusů, zatímco 815 kusů v nabídce patřilo dodávce Volkswagen Caddy. Tím se neméně populární model německé automobilky dostal na třetí příčku nejprodávanějších dodávkových vozů v Česku. 

To, že se právě tato trojice spolehlivých a lety prověřených dodávek dostala na první tři příčky nejinzerovanějších aut, není vzhledem k situaci v okolních státech nijak překvapující. Dokazuje to i fakt, že každý z těchto modelů najdeme mezi TOP 10 i ve slovenském, polském i maďarském žebříčku, který rovněž uveřejnila společnost AURES Holdings.

Firmy a živnostníci, kteří potřebují dodávku nebo minibus k podnikání dávají většinou přednost léty prověřeným modelům. V poslední době se ovšem do tohoto segmentu propracovávají například korejské a japonské automobilky, které jsou populární především v Asii nebo na jižní polokouli. Typickým příkladem je třeba Hyundai H-1, který si evropské zákazníky získává především velmi příznivým poměrem ceny a kvality,“ říká Karolína Topolová.

Žebříček Top 10 nejinzerovanějších dodávek za listopad 2019
Č. Model Počet ks. Č. Značka/model Počet ks.
1. Ford Transit 1 310 6. Iveco Daily 439
2. Volkswagen Transporter 958 7. Mercedes Sprinter 432
3. Volkswagen Caddy 815 8. Renault Master 398
4. Peugeot Boxer 586 9. Volkswagen Multivan 398
5. Fiat Ducato 566 10. Citroen Jumper 397

Trh ojetin v listopadu 2019 

Během listopadu se v nabídce ojetých vozů objevilo celkem 119 189 vozů za nejčastější průměrnou cenu 150 000 Kč, jejichž stáří se obvykle pohybovalo kolem 9,5 roku. Příznivě se v listopadu vyvíjel nejčastější průměrný nájezd, který se oproti předchozímu měsíci snížil o tisíc kilometrů na 149 tisíc. Mezi inzerovanými automobily se vůbec nejčastěji objevovala Škoda Octavia, hned po ní Škoda Fabia a následně Volkswagen Passat. Na čtvrté příčce žebříčku jej těstě následoval model Volkswagenem Golf.