Roboti budou šplhat do výšek. Přijďte se tento pátek odpoledne podívat na finále středoškolské Robosoutěže ČVUT!

Třicet šest nejlepších studentských lego robotů, kteří umějí přelézat překážky. Takovou show mohou čekat návštěvníci finále Robosoutěže ČVUT týmů ze středních škol. Odehraje se v pátek 13. prosince od 12 hodin v Zengerově posluchárně Fakulty elektrotechnické ČVUT. Počet účastníků se za 11 let historie soutěže neustále zvyšuje, letos se do podzimní části přihlásilo rekordních 164 týmů ze 77 různých škol. Do vítězného konce to však dotáhli jen někteří.

V pátečním finále 11. ročníku středoškolské Robosoutěže, kterou pořádá tým katedry řídicí techniky FEL ČVUT, tak nakonec uvidíme 36 nejlepších týmů, které postoupily ze 4 samostatných předkol v listopadu. Který z jejich důmyslně navržených robotů bude nejlepší?

Šplhající roboti v úloze Mountain Climber

Formát soutěže je již léty ozkoušený: studentské týmy musí sestavit a naprogramovat robota ze stavebnice LEGO Mindstorms tak, aby v časovém limitu 90 vteřin samostatně bez jakékoliv další pomoci (ovládání robota hlasem či jinou bezdrátovou komunikací není dovoleno) splnil určitou úlohu a nasbíral co nejvíc bodů. Organizátoři si však každý rok dají záležet s novou úlohou. Letos tak musí robot z lega dokonce šplhat do výšek – zadání Mountain Climber mu ukládá co nejrychleji překonat horský hřeben, který představují rozmístěné překážky. Rozmístění „hor“ se neustále mění, takže je nelze předvídat. Vítězem se nakonec stane robot, který projde vyřazovacími boji s nejvyšším počtem bodů. Kromě toho soutěž také ocení nejlepší „robotí“ design podle hlasování poroty. Odměnou pro vítězné týmy bude jak možnost studovat v programu Kybernetika a robotika na FEL ČVUT bez přijímacích zkoušek, tak hmotné ceny, které do soutěže věnovaly společnosti MathWorks, HUMUSOFT, Applifting, ŠKODA AUTO, FANUC, Sick, Strand a Kingston Technology.

Možná přijde i … robot Ludvík

Soutěžící ve finále Robosoutěže letos navíc čeká i jeden unikátní host: 140 centimetrů vysoký robot Ludvík, na jehož sestavení čtyři měsíce intenzivně pracovali studenti bakalářského programu Kybernetika a robotika Martin Šrámek a Matěj Štětka. Robota sestavili celkem z 31 546 lego kostiček, třiceti motorů a senzorů, které ovládají pomocí počítačového programu. Ludvík si sice už odbyl svou premiéru na dětských koncertech v pražském Rudolfinu, ale jeho funkce se neustále vylepšují, a tak se možná dočkáme i malého překvapení.

Finále Robosoutěže je veřejné a jsou zváni vyučující, spolužáci a přátelé soutěžících, zástupci médií a všichni zájemci o mobilní roboty a o studentské soutěže. Uskuteční se v pátek 13. prosince 2019 od 12 hodin v Zengerově posluchárně Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze na Karlově náměstí (Karlovo náměstí 13, Praha 2). 

Přesný harmonogram akce najdete na webových stránkách https://robosoutez.fel.cvut.cz/finale-11-rocniku-robosouteze-2019

nebo www.facebook.com/robosoutez

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na www.fel.cvut.cz

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 16 000 studentů. Pro akademický rok 2018/19 nabízí ČVUT svým studentům 169 studijních programů a v rámci nich 480 studijních oborů. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil více než 4 700 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT mezi 531. – 540. místem a na 9. pozici v regionálním hodnocení pro Evropu a Asii. V rámci hodnocení pro „Civil and Structural Engineering“ je ČVUT mezi 151. – 200. místem, v oblasti „Mechanical, Aeronautical and Manuf. Engineering“ na 201. – 250. místě, „Computer Science and Information Systems“ na 251. – 300. místě, „Electrical and Electronic Engineering“ na 201. – 250. pozici. V oblasti „Mathematics“ na 301. – 350 místě, „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 283. příčce, „Architecture/Built Environment“ na 150. – 200. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT v Praze na 256. místě. Více informací najdete na www.cvut.cz.