Gartner doporučuje podnikům, aby revidovaly svá outsourcingová ujednání a snížily tak geopolitická rizika

Rostoucí obavy z geopolitické nestability mohou ovlivnit také globální offshoringový trh. Analytici Gartneru proto vedoucím pracovníkům odpovědným za řízení zdrojů, nákup a řízení dodavatelů doporučují, aby revidovali svá portfolia a hledali cesty, jak snížit možná rizika.

Trh offshore outsourcingu byl v posledních letech poměrně stabilní – většina velkých podniků tak dnes používá kombinaci lokálních (onshore), blízkých (nearshore) i vzdálených (offshore) zdrojů. Nicméně nedávné události, jako jsou americko-čínské obchodní spory či teroristické útoky na Sri Lance a politické napětí v Hong Kongu, naznačují, že bezproblémové poskytování služeb nemusí být zaručenou věcí. 

„Politická a ekonomická stabilita je v offshoringu důležitým faktorem“, vysvětluje viceprezident výzkumu Gartner Jim Longwood. „Klienti se nás stále častěji ptají jak se na podobné situace a scénáře připravit. To znamená, zda přestat nakupovat nové služby v některých zemích, přesunou stávající služby jinam, nebo je přenést zpět na domácí půdu. Každá taková změna je nicméně nákladná a přináší rizika výpadku ve krátkém i středním horizontu.“

Analytici Gartneru například odhadují, že Čína ročně exportuje asi IT aplikační a byznysově-procesní služby v hodnotě deset miliard dolarů – především do severní Ameriky, ale také západní Evropy, asijsko-pacifického regionu či do Japonska. Indický outsourcingový byznys v oblasti globálních služeb pak měl v roce 2018 obrat 45 milionů dolarů.

„Další vývoj obchodních jednání může zásadně ovlivnit schopnost Číny dodávat IT služby,“ vysvětluje Longwood. „Obavy zahrnují možná přerušení či ukončení služeb, navýšení daní na export pracovní síly nebo sníženou kvalitu služeb vinou „vlasteneckých“ útoků lokálních pracovníků. Nestabilita se navíc dnes netýká jen vztahů mezi USA a Čínou – v podstatě všechny podniky by měly revidovat svá offshoringová a nearshoringová ujednání.“

Analytici Gartneru odhadují, že do roku 2023 zavede 65 % podniků využívající offshore či nearshore centra služeb novou či upravenou sourcingovou strategii s alternativními službami ve více zemích.

Více o tématu, včetně vhodných opatření pro minimalizaci rizik, se dozvíte v původní tiskové zprávě společnosti Gartner (anglicky). Gartner Says Organizations Must Review Outsourcing Arrangements to Mitigate Geopolitical Risk

Uživatelé služeb Gartner si k tématu mohou přečíst podrobnou studii “Mitigate Offshore and Nearshore Service Delivery Location Risks Created by Geopolitical Instability.”

O společnosti Gartner

Gartner je přední nezávislá výzkumná a poradenská společnost zaměřená na informační technologie. Více než 2 tisíce analytiků Gartner se zabývá technologickými a byznysovými tématy, sleduje trendy, výrobce a dodavatele a produkuje 14 tisíc benchmarků ročně (v oblasti IT, financí, marketingu, provozu a obchodu). V databázi Gartner je více než 300 tisíc vlastních reportů a analýz. Nabízí klientské interakce a konzultace s analytiky. Po celém světě organizuje více než 75 konferencí ročně. Gartner má celosvětově přes 15 tisíc klientů – organizací z více než 100 zemí; je mezi nimi 73 % firem z žebříčku Global 500.