Jak na veselé a zabezpečené? Angelcam radí; 6 tipů na zvýšení domácí bezpečnosti před vánočními svátky

Praha 17. prosince 2019 – Na trhu je spousta bezpečnostních zařízení a senzorů, které jsou cenově velmi dostupné a navíc je lze snadno propojit do jedné aplikace. Množství dostupných zařízení se navíc neustále zvyšuje – vyrábí se nejen detektory kouře, pohybové senzory a chytré zvonky, ale i cyklistické přilby, trackovací zařízení pro auta a motorky, SOS náramky či obojky pro zvířata. Stačí přitom, aby se dokázaly připojit k internetu, byly integrované s IFTTT (služba, ve které si uživatel může nastavit podmínky, akce a reakce u různých internetových aplikací) nebo uměly poslat e-mail. Angelcam přináší šest tipů, jak před vánočními svátky ochránit nejen domácnost, ale i své blízké.

„Tato zařízení, a ještě mnoho dalších, dokáže Angelcam propojit do jedné aplikace v cloudu. Spojujeme tak v sobě výhody kamer, alarmů a senzorů způsobem, jakým je pro zákazníka jednoduché okamžitě zjistit, co se právě děje. Velký důraz klademe na verifikaci poplachů, ať už zákazníkem, nebo někým, komu věří – jeho kolegy, sousedy nebo pultem centrální ochrany. Většinu uživatelů rovněž trápí, že poplachy z různých připojených zařízení nelze v původní aplikaci eskalovat. Když totiž dojde k bezpečnostnímu incidentu – a to nejen k vloupání, ale i k požáru či úniku vody – je rychlost reakce klíčová. Angelcam proto dokáže rozeslat upozornění do e-mailu, Slacku či Messengeru – zkrátka jak to uživateli vyhovuje. V propojování různých zařízení, která často pochází i od českých výrobců a startupů, proto vidím velkou budoucnost. Česká scéna má tak na trhu bezpečnosti možnost prosadit se celosvětově, a to nejen díky kvalitě zpracování jednotlivých produktů, ale i naprostému zachování soukromí,“ říká Petr Ocásek, zakladatel & CEO Angelcam.

Senzoor

Jste zrovna v práci, když tu vám najednou čidlo ohlásí unikající vodu z prasklé hadice od pračky. Díky zařízení od Senzooru, které únik vody včas zaznamená, však můžete reagovat dříve, než vytopíte sebe i souseda. Nebo dostanete notifikaci, když někdo otevře zadní vchod na chalupě – senzor zachytí pohyb zloděje a vy okamžitě víte, že se máte obrátit na policii. V obou případech máte klid díky senzorům Aqua a Move od českého startupu Senzoor, který vyvinul řešení pro každodenní situace ze života. Čidla posílají data do cloudové aplikace, která uživatele sama upozorní nebo odešle SMS na nastavené telefonní číslo. Upozornění lze propojit také do aplikace Angelcamu. Uživatel tak má majetek pod kontrolou nepřetržitě v kteroukoli dobu. Podle statistik je navíc častou pojistnou událostí právě vytopení souseda.

„Čidla Senzoor fungují na rádiových sítích LPWAN, využívající nízkonákladové a nízkoenergetické technologie narrow bandu (NB-IoT). A to i v místech, kde není wi-fi či GSM signál. Umí uživatele upozornit na změnu stavů, které monitorují. Například pohybové čidlo umístěné na vratech garáže vám ihned zahlásí, když je s ním pohnuto. Správu čidel a upozornění má uživatel pod kontrolou ve webové a mobilní aplikaci Senzoor. Propojení s Angelcam je v současné době realizováno tak, že naše čidla zasílají notifikace také do jejich aplikace,“ říká Pavel Plachký, zakladatel Senzoor.

Angelbox

Angelcam rovněž vyvinul AngelBox, který dokáže nalézt a připojit jednoduše, spolehlivě a velmi bezpečně všechny kamery připojené v síti zákazníka. Geekové mohou použít i zařízení založené na routeru Ubiquity EdgeRouter s vestavěným firewallem, který zvyšuje už tak vysokou úroveň ochrany soukromí.

Kamery

K tomu, aby člověk ochránil svůj majetek, nemusí nutně kupovat kamery za tisíce korun. Existující kamerové systémy mají totiž do značné míry nevytěžený potenciál a v pohodě se obejdou bez nejnovějších technologických výstřelků. Účinnost a „chytrost“ kamer totiž spočívá především v jejich propojení v cloudu a možnosti eskalace poplachů, jako je tomu v aplikaci Angelcamu. Důležité je totiž především rozpoznání bezpečnostního incidentu a jeho ověření v reálném čase. Navíc díky propracovanému softwaru ho systém dokáže detekovat ještě dříve, než k němu vůbec dojde. Na technických parametrech potom zas tolik nezáleží. Stačí jakákoli kamera připojená k internetu, klidně za pár stovek.

Minialarm

Zařízení od českého startupu Minialarm lze jednoduše propojit s aplikací v chytrém telefonu. Střežená oblast se automaticky zajišťuje a odjišťuje na základě polohy telefonu, který je s ním propojený. Pokud pohybové čidlo anebo další senzory Minialarmu zaznamenají pohyb, uživatel ihned dostane upozornění do mobilu ve formě textového a zvukového oznámení. Minialarm nepotřebuje ani externí napájení, ani internetové připojení, vydrží až tři roky na baterie a přitom je neustále připojen k internetu zabudovaným NB-IoT modemem.

GPS klíčenka

Chytrých lokátorů, které fungují na bázi GPS či bluetooth, je na trhu nepřeberné množství. Stejně tak se liší jejich cena, a to od nižších stovek korun až po zařízení za tisíce korun, která nepotřebují ke svému provozu SIM kartu. Většina lokalizačních čipů, jež fungují na bázi bluetooth, však bohatě postačí na vyhledání ztracených klíčů, peněženky či dalších osobních věcí. Podle propracovanosti aplikací je lze nalézt i na mapě nebo umožňují nastavit rodinné sdílení polohy. Někteří výrobci jdou však mnohem dál a vyrábí například peněženky, které mají čip již v sobě zabudovaný.

Jak ochránit své blízké? Pomůže SOS náramek či monitor dechu pro kojence

SOS tlačítka fungují převážně díky signálu GSM, takže se bez SIM karty neobejdou. Mají však širokou paletu využití, a to jak pro hlídání seniorů, tak sledování dopravních prostředků, cenností či zvířat. Navíc SOS tlačítko funguje po celém světě. A výrobci zařízení, které se starají o bezpečnost, nezapomínají ani na ty nejmenší – monitor dechu Nanny je certifikovaný zdravotnický prostředek, který je často používaný i v nemocnicích. Dokáže hlídat nádechy dítěte a v případě zástavy včas akusticky i vizuálně upozorní rodiče. Zařízení, které vyvinula česká firma Jablotron, tedy dokáže přivolat pomoc, i když si o ni miminko ještě samo říct neumí. A rodiče tak mohou v klidu spát.

Více o Angelcam

Angelcam je softwarová firma, která se specializuje na poskytování moderních bezpečnostních řešení pro zabezpečení majetku a osob. Soustředí se na lepší řešení hlavních problémů v oboru bezpečnostních kamer, kterými je velké množství falešných poplachů a pomalé a neefektivní řešení reálných bezpečnostních incidentů. Angelcam nabízí řešení v podobě platformy pro prevenci, co nejrychlejší detekci, verifikaci poplachů, reakci na narušení a následně i zpětné vyhodnocování. Zároveň propojuje komunitu uživatelů, jejich kamery a senzory, a umožňuje budování virtuálního sousedství. Prioritizaci poplachů zajišťuje software a následnou verifikaci kombinace majitele, jeho „sousedů“ a týmu profesionálních operátorů. Tímto komplexem opatření vytváří Angelcam zcela nový trh Real Time Security – uživatel má vždy a všude přehled o situaci a v případě potřeby může, on sám či někdo, komu věří, okamžitě reagovat.

Více o SENZOOR

Senzoor je technologický startup z Brna, založený na konci roku 2016. Tým tvoří nadšenci z komerční i akademické sféry, kteří rádi hledají nová řešení. Firma navrhuje, vyvíjí, vyrábí a testuje hardware a firmware senzorických zařízení a provozuje související cloudové služby. Provozovaná chytrá čidla spadají do oblasti IoT a fungují na LPWAN sítích. Prostřednictvím krátkých zpráv informují uživatele v reálném čase o kritických situacích. Komunikace s klientem je zajištěna pomocí webového a mobilního rozhraní, e-mailu a SMS. Čidla Senzoor jsou primárně určena pro domácnosti, ale lze je velmi efektivně využít i ve firemním prostředí. Hlavním přínosem je jednoduchost zařízení, nezávislost na wi-fi, energetická nenáročnost (dvě AAA alkalické baterie vydrží až několik let) a zejména pak upozornění na mobilní telefon uživatele i dalších osob. Internet věcí je budoucnost a lidé za Senzoorem jsou přesvědčeni, že cílem nových technologií je posouvat efektivitu nahoru a cenu dolů. Firma si zařízení kompletně sama navrhuje a následně prototypuje a sleduje nejaktuálnější trendy v oblasti komponent.