Společnost Samsung představila na veletrhu CES novou řadu QLED 8K TV pro rok 2020

Nová vlajková loď nabízí špičkový design, sofistikovaný obraz,  umělou inteligenci a zvuk, který vás pohltí

Las Vegas, Nevada 7. ledna 2020 – Společnost Samsung na veletrhu CES 2020 v Las Vegas představila novou generaci televizí QLED 8K. Návštěvníci tak měli možnost nahlédnout do budoucnosti televizní technologie. Nové modely nabízejí špičkové inovativní vlastnosti, díky nimž je sledování filmů i dalších pořadů skutečným zážitkem, a k tomu bohatou konektivitu výrazně rozšiřující možnosti domácí zábavy. 

Řada QLED 8K pro rok 2020 nabízí uživatelům dosud nepoznaný divácký zážitek i bezprecedentní možnosti integrace televize do chytré domácnosti. Vyspělá umělá inteligence vylepšuje obraz, zvuk i další vlastnosti nových přístrojů. Kromě toho je k dispozici i celá řada chytrých funkcí fungujících na platformě Tizen, díky níž si uživatelé mohou vychutnat mimořádně snadné hlasové ovládání a k tomu vyzkoušet nové funkce jako Tap View, Digital Butler nebo Samsung Health. 

Nejlépe jsou přednosti aktuální řady vidět na nové vlajkové lodi Q950TS QLED 8K TV, což je první televize v historii s prostorovým zvukem a špičkovým rozlišením 8K v ohromujícím ultratenkém provedení. 

„Rozlišení 8K má potenciál celý náš obor od základu změnit. Kategorie obřích displejů s úhlopříčkou od 75 palců (190 cm) roste z celého oboru nejrychleji, a právě v této kategorii má rozlišení 8K největší význam,“ vysvětluje Joe Stinziano, ředitel divize spotřební elektroniky ve společnosti Samsung Electronics America. „Naše řada 8K televizí pro rok 2020 je skvělým důkazem, jaký potenciál se v tomto rozlišení skrývá. Obraz diváky doslova pohltí, díky jedinečným inteligentním funkcím si navíc mohou zážitky vychutnávat jednodušeji a ve větší úplnosti než kdykoli dříve.“ 

Od základu nový design 

U Q950 výrobci prakticky úplně odstranili rámeček kolem obrazovky, která tak zabírá v zásadě celou přední stranu (99 %, nejvíc na trhu). Při sledování ze vzdálenosti 3-5 metrů si diváci užijí výjimečný efekt „nekonečné obrazovky“ neboli Infinity Screen, okraje zdánlivě úplně mizí. Výsledkem je obraz, který diváky dokonale vtáhne do děje, protože se stírají hranice mezi televizí a jejím okolím. 

Tloušťka Samsungu Q950 navíc činí jen 15 milimetrů. V kombinaci s dokonale plochou černou obrazovkou tak lze televizi připevnit na zeď, na níž takřka není vidět, nebo může tvořit atraktivní siluetu na stojanu. 

Nová definice obrazové kvality 

Řada QLED 8K pro rok 2020 je důkazem, že Samsung v oblasti 8K udává tón na celosvětovém trhu. Každý z modelů této řady splňuje požadavky Certified Test Specifications oborového sdružení 8K Association i standard CTA 8K Ultra HD Display Definition

Řada QLED 8K také jako jedna z prvních na světě podporuje přehrávání nativního obsahu v rozlišení 8K. V roce 2020 budou majitelé těchto televizí moci sledovat a streamovat obraz v 8K prostřednictvím kodeku AV1. Všechny 8K televize Samsung pro rok 2020 budou tuto funkci podporovat již z výroby.

Kromě toho Samsung spolupracuje se svými partnery (např. s YouTube) na dalších způsobech, jak nativní 8K rozlišení streamovat.  

Kromě budování vlastního 8K ekosystému umožní nová řada uživatelům, aby si kvalitu 8K užili i při sledování obsahu v nižším nativním rozlišení. Do výbavy modelu Q950 patří obrazový procesor AI Quantum Processor 8K nové generace, využívající výkonné polovodičové technologie Samsung.  a jeho součástí je vyspělá umělá inteligence umožňující interpolaci obrazu na mimořádně vysoké úrovni. Za pomoci strojového učení dokáže procesor analyzovat a rozpoznat charakteristické znaky jednotlivých pixelů a následně překreslit nejrůznější prvky v obrazu v rozlišení 8K – výsledkem je tedy vynikající obraz bez ohledu na kvalitu původního zdroje. 

Umělá inteligence se u modelu Q950 rovněž stará, aby divácký zážitek nekazily žádné rušivé vlivy. Tradiční televizní senzory dokážou upravit jas obrazovky podle okolního světla v místnosti, ovšem technologie Adaptive Picture jde podstatně dále – jas se tu mění v jednotlivých scénách, takže se diváci mohou těšit na špičkový obraz s dostatečným kontrastem v jakémkoli prostředí. 

Častým problémem při streamingu filmů či televizních pořadů je rychlost internetového připojení. Technologie AI ScaleNet je ovšem zárukou kvalitního přenosu v mnoha situacích – optimalizuje aktuálně dostupnou datovou rychlost. Při přenosu data komprimuje a snižuje tak jejich objem, v samotné televizi je pak vrací do původní podoby. Tím pádem si vystačí s poloviční rychlostí připojení. Na této technologii spolupracuje Samsung Electronics se společností Amazon – systém AI ScaleNet se uplatní při upscalingu ze standardního rozlišení do 4K ve streamingové službě Prime Video.

Nová podoba špičkového zvuku

Pro špičkovou kvalitu streamingu je zvuk stejně důležitý jako obraz – a Samsung Q950 nabízí jeden z nejlepších audiosystémů mezi televizemi na současném trhu. Reproduktory se nacházejí po všech stranách displeje, na zadní straně nechybějí basové subwoofery. V kombinaci s technologií Object Tracking Sound+, která využívá umělou inteligenci pro sladění pohybu zvuku s pohybem objektů na obrazovce, vzniká plnohodnotný a velmi kvalitní prostorový zvuk v uspořádání 5.1. 

Samsung Q950 kromě toho dokáže automaticky upravit úroveň dialogů, aby je nerušily zvuky v domácnosti, například mixér nebo vysavač. Technologie Active Voice Amplifier (AVA) přichází vhod 40 procentům zákazníků v USA, kteří uvádějí, že jim tyto zvuky při sledování televize vadí. Nyní je přístroj automaticky detekuje a zesílí hlasitost. 

Model Q950 navíc umožňuje využít reproduktory jako další audiokanál, například v kombinaci se soundbarem řady Q Series pro rok 2020 (např. s modelem Q800, který na veletrhu CES 2020 získal cenu pro nejlepší inovaci). Systém Q Symphony spojí výstup z obou zařízení, výsledkem je dynamický a vícerozměrný prostorový zvuk. 

Nové hranice diváckých zážitků

Dnešní diváci mají přístup k většímu množství streamovaného obsahu než kdykoli v minulosti, a také ho podstatně více využívají. Televize řady QLED 8K pro rok 2020 jsou z toho důvodu vybaveny řadou unikátních funkcí, které uživatelům umožňují, aby si tento obsah maximálně vychutnali a využili přitom celou řadu různých přístrojů. 

Například Bixby, digitální asistent Samsungu s umělou inteligencí, je v letošním roce ještě chytřejší než dříve. Uživatelé díky němu mohou využít televizi k ovlivnění atmosféry v celé místnosti. Pokud například Bixbyho požádají, aby se postaral o klidnou náladu, zobrazí se na televizi idylický obrázek. Hlasových asistentů lze ale využít více – televize nové řady si rozumějí i se systémy Amazon Alexa a Google Assistant. Uživatelé se tak snadno a rychle dostanou ke svému oblíbenému obsahu. 

Kromě toho model Q950 nabízí novou a vylepšenou verzi funkce Universal Guide, která díky umělé inteligenci dokáže analyzovat divácký vkus majitelů, porovnat ho s nabídkou na jejich oblíbených kanálech a streamingových službách a doporučit obsah šitý na míru. 

Samsung nabízí i vlastní chytrou videoslužbu Samsung TV Plus, díky níž se uživatelé snadno dostanou k novému obsahu. Stačí obyčejné internetové připojení a majitelé mohou okamžitě sledovat zprávy, sportovní přenosy, zábavné pořady a podobně, nabídka se neustále rozšiřuje. V současné době nabízí služba Samsung TV Plus téměř 100 kanálů, mezi nimiž nechybí CBSN (digitální zpravodajský kanál CBS fungující 24 hodin denně), Yahoo Finance, Lively Place (z produkce A&E Networks), Bon Appétit, VEVO, Outside TV+ a mnoho dalších. 

Nové představy o propojeném životě

Řada QLED 8K pro rok 2020 přináší nové možnosti, jak v dnešním prostředí využívat televizi jako součást moderního životního stylu. 

Čtyři z pěti lidí dnes zanedbávají pravidelné cvičení. Samsung proto vytvořil vlastní řešení zaměřené na fitness a wellness, které mohou využít i uživatelé žijící hektickým životem. Model Q950 může sloužit jako domácí zdroj zdravého životního stylu, právě k tomu je určena aplikace Samsung Health on TV. Majitelé Q950 mohou přímo na obrazovce monitorovat své aktivity a pokroky, případně sledovat, jak se celé rodině daří plnit stanovené cíle. Kromě toho mají k dispozici bezplatný a exkluzivní obsah partnerů, k nimž patří Calm, FitPlan, Jillian Michaels, Echelon, Obe Fitness, Barre 3 atd. 

Řada uživatelů navíc při sledování televize nepouští z rukou svá mobilní zařízení, ač není zrovna jednoduché soustředit se na obojí zároveň. To usnadňuje aplikace Multi-View – díky ní lze promítnout displej telefonu či tabletu přímo na televizní obrazovku do samostatného okna. K dispozici je čtrnáct různých variant tohoto propojení, takže si každý může vybrat tu svou – okna lze zobrazit vedle sebe, jedno v druhém apod. 

A aby se divácké zážitky ještě zjednodušily, nabízí Q950 i celou řadu jiných způsobů, jak obsah z telefonu dostat na televizní obrazovku a jak prostřednictvím televize ovládat nejrůznější přístroje v domácnosti. Systém Tap View umožní zobrazit obraz na telefonu na obrazovce jen tím, že se obě dvě zařízení vzájemně dotknou. Aplikace Digital Butler zase umožňuje ovládat celou řadu zařízení pomocí infračervené technologie – platí to i pro přístroje, kterých se netýkají dnešní standardy internetu věcí. 

Fotografie nové řady televizorů Samsung QLED 8K v tiskové kvalitě si můžete stáhnout zde.

# # #

O společnosti Samsung Electronics Co., Ltd.

Samsung inspiruje svět a tvoří budoucnost svými průlomovými myšlenkami a technologiemi. Společnost nově definuje svět televizorů, smartphonů, tabletů, nositelných chytrých zařízení a digitálních spotřebičů, síťových a paměťových prvků, systémů LSI, polovodičů a LED displejů. Nejnovější informace najdete v Samsung Newsroom na adrese http://news.samsung.com.