Evropská unie podpoří estonskou přepravní platformu Bolt kapitálem ve výši 50 milionů EUR

  • EIB zpřístupňuje společnosti Bolt investiční úvěr ve výši 50 milionů EUR na podporu výzkumu a vývoje nových produktů
  • Bolt plánuje investovat do bezpečnosti, udržitelnosti a spolehlivosti svých stávajících aktivit, stejně jako do rozvoje nových služeb, kterými jsou sdílení automobilů, kol a rozvoz jídla
  • Dohoda má záštitu Evropského fondu pro strategické investice v rámci Junckerova plánu

2019-10-30 20_28_09-Bolt _ Fast and Affordable Rides

Evropská investiční banka (EIB) schválila investiční úvěrový rámec ve výši 50 milionů EUR (1,25 mld. Kč) s estonskou přepravní platformou Bolt. Financování je podpořeno Evropským fondem pro strategické investice (EFSI), který představuje hlavní pilíř Investičního plánu pro Evropu.

Cílem financování je podpora výzkumu a vývoje produktů společnosti Bolt v oblastech, ve kterých využití technologií může zlepšit bezpečnost, spolehlivost a udržitelnost služeb při zachování vysoké efektivity fungování firmy. Jde jak o investice do již existujících aktivit jako např. objednání odvozu, tak i do těch nových, mezi které patří např. sdílení aut, kol nebo rozvoz jídla.

Viceprezident EIB Alexander Stubb uvedl: “Bolt je dobrým příkladem evropského úspěchu v oblasti technologií a inovací. Jak se říká, stát na místě znamená jít nazpět, a Bolt nikdy nestojí na místě. EIB je velmi ráda, že může podpořit tuto společnost při vylepšování jejích služeb a zároveň jí umožnit rozvoj v nových oblastech. Jinými slovy by se dalo říct, že stojíme při vás!”

Paolo Gentiloni, evropský komisař pro hospodářství, k tomu dodává: “Estonsko stojí v popředí digitální transformace v Evropě. Jsem hrdý na to, že Evropa prostřednictvím investičního plánu podporuje strategii výzkumu a vývoje estonské platformy Bolt s cílem vytvořit inovativní a bezpečné služby, které přispívají k dalšímu rozvoji městské mobility.”

Spoluzakladatel společnosti Bolt Martin Vilig uzavírá: “Mobilita je jednou z oblastí, ve kterých bude Evropa reálně profitovat z existence lokálního hráče, který sdílí hodnoty evropských spotřebitelů a regulátorů. Jsme proto nadšení, že se Evropská investiční banka připojila k těm, kteří Bolt podporují. Díky tomu budeme schopni rychleji obsloužit více lidí po celé Evropě.”

Doplňující informace:

Evropská investiční banka (EIB) je dlouhodobá úvěrová instituce Evropské unie ve vlastnictví jejích členských států. Poskytuje dlouhodobé finance na investice s cílem přispět k dosažení politických cílů EU. Během posledních pěti let poskytla EIB na estonské projekty téměř 830 milionů EUR, mimo jiné v odvětvích technologií, infrastruktury a dopravy.

Bolt je přední evropská přepravní platforma, jejímž cílem je přispět ke snadnější, rychlejší a spolehlivější přepravě po městech. Mezi aktivity společnosti patří nejen možnost objednat si odvoz, ale také mikromobilita a rozvoz jídla. Bolt byl založen v roce 2013 Markusem Viligem a v současnosti obsluhuje 30 milionů cestujících ve 35 zemích po celém světě.

Evropský fond pro strategické investice (EFSI) je hlavní pilíř Investičního plánu pro Evropu. Kryje případné ztráty a díky tomu může EIB investovat také do rizikovějších projektů. Očekává se, že projekty schválené k financování v rámci EFSI si vyžádají investice ve výši 458,8 mld. EUR a podpoří více než milion start-upů, nebo malých a středních podniků ve všech z 28 členských států.