Průzkum Ušetřeno.cz: Češi si novoroční předsevzetí spojená s penězi příliš neoblíbili, dává si ho jen 15 % z nich. Pokud si ho dají, vydrží jim pouze 3 měsíce.

Praha, 20. ledna 2020 – Počátek roku se často nese ve znamení nejrůznějších slibů, které si dáváme stran zdraví nebo životního stylu. Naopak peníze do svých předsevzetí příliš nezahrnujeme, jak potvrdilo 85 % účastníků průzkumu srovnávacího portálu Ušetřeno.cz. Pokud si už někteří předsevzetí dávají, jde nejčastěji o slib, že přestanou utrácet za zbytečnosti, začnou spořit nebo si odkládat část výplaty stranou. Přestože se téměř třem čtvrtinám z nich daří tyto závazky dodržovat, platí to obvykle pouze první tři měsíce. Největším oříškem pak bývá dodržet předsevzetí týkající se odkládání peněz z výplaty. Na vině je nejčastěji nedostatek vůle či potřeba zaplatit neočekávané výdaje. Průzkum také ukázal, že obliba mobilních aplikací pro kontrolu osobních výdajů je zatím u Čechů nízká, používá ji pouze pětina dotázaných.

Pouze 15 % účastníků průzkumu, který počátkem ledna provedl srovnávací portál Ušetřeno.cz, se do nového roku zavazuje, že bude lépe hospodařit s penězi. Více než polovina z nich plánuje, že přestane utrácet za zbytečnosti a naopak si bude spořit a odkládat peníze z výplaty stranou. 38 % dotázaných si pak slibuje, že si bude důsledně vést přehled výdajů, 28 % zase hodlá nakupovat jen podle seznamu. Téměř čtvrtina má na svém seznamu předsevzetí také snížení výdajů za alkohol a cigarety, 13 % z nich si ve snaze ušetřit na zbytečných poplatcích zároveň slibuje, že změní banku.

„I když 71 % dotázaných uvedlo, že se jim daří svá finanční předsevzetí dodržovat, 30 % z nich je poruší během prvních tří měsíců a čtvrtina z nich si své plány pokazí do půl roku,“ shrnuje výsledky průzkumu Daniel Gorol, finanční analytik portálu Ušetřeno.cz, a dodává: „Nejméně se respondentům daří dodržet předsevzetí týkající se odkládání peněz z výplaty, jak potvrdila čtvrtina z nich. Ostatní pak nejrychleji poruší svůj slib, že přestanou utrácet za zbytečnosti a také za alkohol a cigarety.“

Podle průzkumu Češi své novoroční závazky obvykle poruší ze tří důvodů – buď nemají dostatečně pevnou vůli, musí zaplatit nečekané výdaje, anebo se rozhodnou přehodnotit své finanční plány. Ke každému z těchto důvodů se hlásí třetina respondentů.    

Navzdory svým novoročním plánům se lidé často dostávají do potíží jednoduše proto, že si nevedou žádný rozpočet a nemají přehled o svých výdajích. Sledování příjmů a výdajů přitom podle odborníků představuje základ finanční stability v rodině. K tomu, aby měli své výdaje pod kontrolou, dotázaní technologické pomůcky v mobilu až na výjimky nevyužívají, jak potvrdilo 80 % z nich. Jako důvod uvádějí, že nemají chytrý telefon – jde především o starší ročníky. Ostatní o takovou aplikaci nemají zájem kvůli tomu, že si přehled o výdajích vedou například v papírové podobě nebo v počítači. Pro pětinu dotázaných je největší překážkou strach z nedostatečné bezpečnosti takové aplikace. 

Plnit svůj slib týkající se lepšího hospodaření s penězi není nijak složité. Způsobů, jak ušetřit, je celá řada. „Lidé by si z každé výplaty měli odkládat určitou částku stranou a toto pravidlo poctivě dodržovat. Díky tomu pak lze bez stresu zvládnout nečekané situace, jako je třeba rozbitá lednice nebo pračka,“ doporučuje Daniel Gorol z portálu Ušetřeno.cz. 

Úsporu peněz může přinést i změna banky, na trhu jsou i takové, které například vedení účtu nabízejí zdarma. V případě splácení půjček zase Češi mnohdy podceňují výhody jejich sloučení nebo refinancování, které může rodinnému rozpočtu citelně ulevit. Je také dobré projít si jednou za čas na nějakém online srovnávači nabídky tarifů různých služeb, ať už se jedná o internet, mobil, televizi nebo energie. V případě změny poskytovatele nebo dodavatele dané služby lze ročně ušetřit až tisíce korun.

Průzkum srovnávacího portálu Ušetřeno.cz byl proveden v období 5. – 12. ledna 2020 na vzorku 1231 respondentů starších 18 let z celé České republiky.

Ušetřeno.cz je největší nezávislý online srovnávač poskytovatelů služeb pro domácnosti v ČR. Nabízí bezplatné srovnání produktů více než 100 společností z energetiky, telekomunikací, financí a pojištění. Současně zákazníkům pomáhá se sjednáváním smluv od začátku až do konce. Společnost Ušetřeno.cz působí na trhu od roku 2010 a jejích služeb dosud využilo přes 4,2 milionu klientů. Ti s různými dodavateli uzavřeli přes 159 tisíc smluv a změnou dodavatele energií ušetřili bezmála 320 milionů korun. Portál Ušetřeno.cz přináší ve svém online Magazínu novinky z různých oborů a také užitečné tipy, jak snížit rodinné výdaje. Nově jej doplňuje Rádce, který čtenářům nabízí odpovědi na nejrůznější otázky praktického života. Ušetřeno.cz je také od října 2019 partnerem projektu Světluška, který zřizuje Nadační fond Českého rozhlasu.