Sklárna O-I v Novém Sedle investovala pět milionů korun do nových chladicích věží.

Nové Sedlo, 29. ledna 2020 – Přední výrobce skleněných obalů, společnost O-I Czech Republic, investovala pět miliónů korun do inovace čtyř chladících věží ve své sklárně v Novém Sedle. Chladicí věže mají v závodě klíčovou roli, slouží totiž k výrobě tlakového vzduchu, který následně zajištuje pohyb strojů vyrábějících lahve. Nové věže zajistí pro závod maximální chladicí kapacitu. Jejich životnost navíc prodlouží nově instalovaná úpravna vody. Jedna z chladicích věží je zapojená tak, že část odpadního tepla z ní může sklárna využít na předehřev vzduchu pro vytápění centrálních šaten.

První dvě chladicí věže byly v rámci investice vyměněny již v roce 2018. Zároveň s touto inovací byla k jedné z věží napojena vzduchotechnická jednotka, která využívá odpadní teplo z procesu chlazení pro předehřev vytápění centrálních šaten. V roce 2019 proběhla výměna třetí věže, výměna poslední je naplánována letos. To vše bez jakéhokoliv omezení každodenního provozu sklárny.

 „Plně funkční chladící věže jsou pro naše fungování velice důležité. Přes chladící věže proudí voda, která ochlazuje kompresory. Ty vyrábějí tlakový vzduch, díky kterému se stroje vyrábějící lahve mohou pohybovat. Velkým plusem pro nás je také využití odpadního tepla z první chladící věže na předehřev vytápění centrálních šaten, což je ekologicky přívětivý krok, který nám také ušetří peněžní náklady,“ sdělil Martin Švec, výrobní inženýr O-I Czech Republic. 

Nové chladicí věže mají hned několik výhod. Žárově zinkovaný plech, ze kterého jsou vyrobeny, zaručuje společně s chemicky upravovanou vodou dlouhou životnost věží. Patentované chladiče, které prošly nejpřísnější kontrolou kvality, mají design zajišťující maximální chladicí kapacitu. Předchozí chladicí věže byly v provozu zhruba 25 let, a před výměnou byly již na konci své životnosti.

V letošním roce plánuje sklárna v Novém Sedle i další investice, například zastřešení boxu na střepy nebo vybudování nové tréninkové místnosti.

O-I Glass: Ve společnosti O-I Glass, Inc. (NYSE: OI) máme rádi sklo a jsme hrdí, že jej dokážeme využít lépe, než jakákoliv jiná společnost vyrábějící skleněné obaly. Obdivujeme, že je krásné, čisté a zcela recyklovatelné. S globální sídlem v Perrysburgu v Ohiu, jsme preferovaným partnerem pro mnoho předních světových společností v potravinářském a nápojovém odvětví. Pracující ruku v ruce s našimi zákazníky, vkládáme svou vášeň a odbornost do tvorby ikonických lahví, které pomáhají budovat jejich značky po celém světě. S více než 26,500 pracovníky v 77 závodech ve 23 zemích, má společnost O-I globální vliv, dosahující výnosů ve výši 6.9 miliard dolarů v roce 2018. Další informace naleznete na adrese o-i.com.

O-I Česká Republika: V České republice má společnost O-I dva závody s téměř 400 zaměstnanci. První se nachází v Novém Sedle v Karlovarském kraji, kde se vyrábí barevné sklo. Druhý závod je v Dubí v Teplicích, kde se vyrábí čiré sklo.