Rheinmetall spolupracuje s DST, CSIRO, QUT a RMIT na vývoji vojenských vozidel s autonomními prvky řízení

Společnost Rheinmetall oznamuje zahájení svého prvního australského výzkumného programu v oblasti technologií. V rámci programu Autonomous Combat Warrior (ACW) budou australské, německé a kanadské vývojové týmy společnosti Rheinmetall spolupracovat s výzkumnými týmy Defence Science and Technology (DST), Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO), Queensland University of Technology (QUT) a Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT). Cílem je vyvinout v Austrálii pokročilé robotické a automatické technologie, které bude možné využít ve vojenském vozidle s autonomními prvky řízení. 

Generální ředitel společnosti Rheinmetall Defence Australia Gary Stewart uvedl, že program australského vývoje nové generace autonomní bojové techniky povede k jejímu začlenění do rodiny vozidlových platforem Rheinmetall. „Cílem ACW je zásadně změnit způsob, jakým pozemní vozidla podporují vojenské operace tím, že z vozidla jako pouhého nástroje učiníme týmového spoluhráče. Vojákům tak poskytneme úroveň ochrany, podpory a taktických výhod, která je v současnosti nedosažitelná,“ uvedl Stewart. „Těžiště nové koncepce další generace bojových vozidel v Austrálii představuje vývoj bezpečných automatizovaných systémů, které umožňují volitelné ovládání posádkou, ale také interakci mezi vojákem a automatizovaným vozidlem.“

Program se zaměří na automatizaci jízdních vlastností. Rheinmetall vyvíjí pouze systémy, které jsou striktně v souladu s pravidly užívání na straně zákazníků. Rheinmetall nevyvíjí, nevyrábí ani neprodává plně autonomní zbraňové systémy. Rheinmetall je přesvědčen, že si člověk musí uchovat rozhodovací pravomoc, a proto odmítá plně autonomní zbraňové systémy, které zbavují lidi volby, zda zbraně proti jiným lidem použít či nikoli.

Do programu se zapojí australské, kanadské a německé podniky společnosti Rheinmetall se zaměřením na výzkum. Ten pak bude probíhat v provozech společnosti v Melbourne a jejím novém středisku excelence pro vojenská vozidla v Redbank v Queenslandu, které má být dokončeno ve druhé polovině roku 2020.

Rheinmetall Defence Australia spolupracuje s DST Group v rámci pětileté aliance o strategickém výzkumu a vývoji, která má za cíl zdokonalit automatizované systémy vozidel. Tato dohoda navazuje na dlouhodobou spolupráci společnosti Rheinmetall s DST v oblasti simulace a rozšířené reality. Partnerství také zahrnuje výzkum a vývoj týkající se inovativních konceptů a technologií, které podporují nové schopnosti průzkumného vozidla Boxer 8×8. Rheinmetall tato kolová bojová vozidla v hodnotě 5,2 miliardy dolarů dodává australským obranným silám v rámci programu Land 400 Phase 2.

Rheinmetall Canada stojí za vývojem robotického vozidla Mission Master. Jedná se o elektrickou platformu bez řidiče s pohonem všech osmi kol, kterou lze řídit dálkově anebo provozovat v poloautomatickém nebo plně autonomním režimu řízení. Tato vozidla mohou být vybavena různými moduly ve verzi nákladní, palebné podpory, ambulantní či průzkumné.

Rheinmetall Landsysteme Německo má více než dvacetileté zkušenosti s automatizací vozidel. Jeho kompetence v oblasti bezpečnosti systémů a jejich architektury vyplývají z více než deseti výzkumných projektů a odpovídajících technologií, jako je drive-by-wire, jež byly vyvinuty do vysoké úrovně zralosti. To jen podtrhuje pozici Rheinmetallu jako lídra v technologiích automatizace.

Schopnost autonomně řídit vozidlo neboli zkráceně „sada A“, která je v současné době integrována do mise Master, tvoří základ pro budoucí fáze výzkumného programu ACW a nabízí také autonomní možnosti. Patří mezi ně ovládání robotického vozidla (dálkové ovládání nebo poloautonomní ovládání), ovládání „následuj mě“ (poloautonomní), simultánní určování polohy a vytváření map, autonomní navigace na trasových bodech (polo nebo zcela autonomní) a GPS a navigace a navigace v okolí bez příjmu GPS (poloautomatický nebo zcela autonomní).

Rheinmetall také vybavuje dvě digitální vozidla Wiesel 2 architekturou „drive-by-wire“ a sadou Rheinmetall A-Kit pro autonomní řízení. V rámci programu ACW budou tato vozidla použita jako vývojové platformy a technologická vozidla.

Cíle ACW v oblasti výzkumu a vývoje jsou: 

  • Vyvíjet v Austrálii převratné autonomní technologie.
  • Využít celosvětové úsilí v oblasti výzkumu a vývoje společnosti Rheinmetall a stávajících platforem a technologií vozidel s cílem urychlit vývoj autonomních technologií. 
  • Vyvíjet platformu Autonomous Kit (A-kit), která je vhodná pro integraci do různých silničních a terénních vojenských vozidel.
  • Spolupracovat s australskou výzkumnou komunitou a místním průmyslem při řešení složitých problémů s vývojem.
  • Generovat silnou návratnost investic v podobě nových pracovních míst a autonomních robotických kapacit.
  • Podporovat armádu v hodnocení a vývoji strategie pro nasazení autonomních vozidel.