Poskytovatel internetových služeb Nej.cz posiluje sítě; ČD – Telematika pro něj propojila Přerov s Olomoucí optickým kabelem o rychlosti přenosu 100 Gbps

Společnost ČD – Telematika v těchto dnech spustila pro svého dlouholetého partnera, firmu Nej.cz, službu ČDT- DWDM, kterou spojila města Přerov a Olomouc.  V rámci sítě Nej.cz se jedná o propojení dvou strategických bodů optickým kabelem s přenosovou kapacitou 100 Gbps.

 „Zvyšující se nároky na kapacitu sítí, ale i nárůst nových klientů nás nutí zvyšovat rychlosti i na páteřních sítích mezi významnými body sítě Nej.cz. 100Gbps linka Přerov-Olomouc je první z celé řady linek, které budeme v letošním roce realizovat,“ uvádí Jaroslav Hanyk, ředitel společnosti Nej.cz

„Podařilo se nám ještě více prohloubit dosavadní obchodní vazby a věříme, že během budoucí vzájemné spolupráce dodáme další podobné trasy s přenosovou kapacitou 100 a více Gbps,“ uvádí Jan Vobora, obchodní ředitel ČD – Telematiky.   

Řešení ČDT-DWDM představuje transparentní optický kanál DWDM pro přenos dat mezi koncovými body s nadstandardní rychlostí, která dosahuje až 100 Gbps na jedné vlnové délce. Mezi hlavní výhody tohoto řešení patří bezpečná a spolehlivá komunikace a široký výběr rozhraní. Samozřejmostí je technická podpora a pomoc dostupná 24 hodin denně a nepřetržitým dohledem sítě. ČD – Telematika použila pro realizaci této konkrétní zakázky technologii izraelské společnosti ECI, která se vyznačuje právě především vysokou spolehlivostí a bezpečností provozu.

Společnost Nej.cz má na telekomunikačním trhu v České republice více než desetiletou tradici a mezi poskytovateli služeb veřejných elektronických komunikací zaujímá významné místo v oblasti poskytování služeb kabelové televize, přístupu k internetu i hlasových služeb v pevné či mobilní síti. Má přes 120 000 zákazníků ve více než stovce měst a obcí. Je součástí investiční skupiny KAPRAIN, kde reprezentuje hlavní telekomunikační segment v portfoliu holdingu.

ČD – Telematika a.s. je významným poskytovatelem velkoobchodních internetových, datových a hlasových služeb a dodavatelem služeb v oblasti správy, údržby i výstavby optických infrastruktur. Provozuje vlastní druhou největší optickou síť v ČR, která je součástí klíčové infrastruktury státu. Portfolio svých činností doplňuje službami s přidanou hodnotou zahrnujícími systémovou integraci, diagnostiku a analýzu dat nebo kybernetickou bezpečnost. Dalším dynamicky se rozvíjejícím segmentem poskytovaných služeb je silniční telematika nebo oblast Internetu věcí, kde realizuje řešení například chytrého parkování.