TOUGHBOOKy společnosti Panasonic pomáhají studovat kytovce ve Středomoří

Zařízení TOUGHBOOK společnosti Panasonic využívají vědci v rámci projektu ACCOBAMS při mapování a studiu kytovců ve Středozemním a Černém moři

PRAHA, 28. dubna 2020 – V souvislosti s nejistými dopady změny klimatu a vzrůstající lidskou činností na moři vstoupila v roce 2001 v platnost Dohoda o zachování kytovců v Černém moři, Středozemním moři a v přilehlé atlantské oblasti (ACCOBAMS), kterou k dnešnímu dni podepsalo 24 zemí. Jejím cílem je chránit a studovat populace mořských živočichů v dotčených oblastech. V tomto rámci a s cílem vytvořit sdílené znalosti se také zrodila Iniciativa pro průzkum ACCOBAMS (ASI), program spolupráce a koordinace monitorování, který v oblasti Středomoří a Černého moře vyhodnocuje životní podmínky populace kytovců na regionální úrovni.

Iniciativa pro průzkum oblasti ACCOBAMS provedla mise zaměřené na sběr dat a monitorování v létě 2018 a 2019 a nyní přechází do své závěrečné fáze. Do úsilí o ochranu živočichů je zapojeno 20 zemí a více než 30 organizací.

Iniciativa pro průzkum oblasti ACCOBAMS je vůbec prvním průzkumem svého druhu ve Středozemním a Černém moři, a proto vyžadovala velké úsilí. Více než 100 vědeckých pozorovatelů, kteří se projektu zúčastnili, pracovalo na moři a ze vzduchu pomocí 8 letadel a 6 lodí; během přibližně 4 měsíců práce v terénu dokázali pokrýt většinu Středozemního a Černého moře a nacestovali celkem více než 92 000 km po vyznačených trasách vybraných pomocí specializovaného statistického softwaru.

Sběr dat probíhal částečně přímým pozorováním a částečně pomocí specializovaných přístrojů. Týmy pracující na palubách letadlech létaly nad vybranými oblastmi ve výšce asi 600 stop a při udržování konstantní rychlosti prováděly pozorování hladiny moře, aby zachytily jednotlivá zvířata nebo jejich skupiny; v některých případech nad nimi létali vícekrát, aby mohli pořídit fotografie. Lodě umožnily shromažďovat vizuální data prostřednictvím pozorování, a rovněž akustická data. To bylo možné díky použití specializovaných přístrojů, které při tažení v moři za loděmi mohou zachytit zvuky vydávané různými druhy mořských živočichů.

Důležitým společníkem pozorovatelů během jejich misí byly vysoce odolné notebooky TOUGHBOOK od společnosti Panasonic. Díky svým vlastnostem tato zařízení poskytla klíčovou podporu během průzkumů, protože umožňují použití specializovaného softwaru a zajišťují dlouhou životnost baterie, maximální odolnost vůči vibracím a náročným podmínkám prostředí, jakými jsou velmi vysoké teploty v letadlech, stříkající voda na lodích a neustálé přímé sluneční světlo.

Model TOUGHBOOK CF-54, nejtenčí a nejlehčí, jaký kdy byl sestaven, vyniká svým jedinečným designem „včelích plástů“ pro vyšší pevnost a klávesnicí odolnou proti polití. Model TOUGHBOOK CF-33 2 v 1 nabízí maximální odolnost. Disponuje dvěma bateriemi vyměnitelnými za provozu a odnímatelnou klávesnicí, která umožňuje používat displej samostatně jako tablet.

„To, že jsme mohli plně důvěřovat spolehlivým zařízením, pro nás bylo při realizaci projektu zásadní. Při provádění provázané činnosti založené na pozorování v reálném čase není prostor pro technické problémy, protože by mohly ohrozit nashromážděná data nebo způsobit, že celý pracovní den bude zbytečný,“ říká Simone Panigadaová, vědecká koordinátorka projektu Iniciativa pro průzkum ACCOBAMS.

Iniciativa pro průzkum oblasti ACCOBAMS nabízí ve díky dvěma kolům výzkumů ve Středozemním a Černém moři jedinečnou příležitost sbírat údaje nejen o kytovcích, ale také o jiných mořských druzích (např. mořských želvách, obřích rejnocích, žralocích, mořských ptácích) a rovněž o mořském odpadu a podvodním hluku. Výsledky poslouží jako cenný základ pro sledování trendů v populaci živočichů, budou však také zvažovány ve světle stávajících hrozeb pro kytovce a povedou k doporučením smluvním stranám ACCOBAMS ohledně jejich ochrany.

„Vědět, kolik zvířat obývá naše moře, je nezbytné zajištění jejich ochrany,“ dodává Simone Panigadaová, „proto jsme se zavázali provést sčítání, pokud jde o hustotu a hojnost velkých obratlovců, které lze použít jako výchozí bod a jako srovnání pro nové průzkumy, které mají být provedeny v příštích několika letech. Tímto způsobem můžeme identifikovat trendy mořské populace.“

„Zařízení TOUGHBOOK jsou konstruována tak, aby vydržela. Byla vyrobena pro použití v drsných venkovních podmínkách, a proto jsou ideálním nástrojem pro průzkumníky ve vzdálených prostředích. Jsme hrdí, že byla použita při tak ambiciózním vědeckém projektu,“ říká Jan Kaempfer, generální ředitel marketingu společnosti Panasonic, divize mobilních řešení – Evropa.

O skupině Panasonic System Communications Company Europe (PSCEU)

PSCEU je evropskou pobočkou Panasonic System Communications Company, globální B2B divize společnosti Panasonic. Cílem PSCEU je ulehčit práci profesionálům a pomáhat firmám zvyšovat jejich efektivitu a výkonnost. Pomáhá společnostem získávat, zpracovávat a přenášet všechny druhy informací, jako jsou hlasová, textová a obrazová data. S přibližně 350 zaměstnanci, se zkušenými experty, se schopnostmi řízení globálních projektů a s rozsáhlou evropskou partnerskou sítí nabízí PSCEU bezkonkurenční výhody na daném trhu.

Naším cílem je, aby spolu technologie neviditelně spolupracovaly a společnosti se tak mohly soustředit pouze na úspěch. Věříme, že by technologie měly především fungovat bez potíží. Podniky uspějí, pokud se budou moc zaměřit pouze na své zákazníky a všechny technologie jim budou nápomocny jako jeden celek. Proto jsme odhodláni vyvíjet produkty a řešení, které jsou tak samozřejmou součástí způsobu práce našich zákazníků, že jsou téměř neviditelné. Je to jako koňská síla v pozadí, která pohání obchodní úspěch. 

Společnost PSCEU se zabývá šesti kategoriemi produktů:

  • Broadcast & ProAV vám umožňuje vyprávět příběh prostřednictvím vysoce kvalitních produktů a řešení, které zajišťují hladký provoz a vynikající poměr ceny a výkonu v rámci celé řady dálkově ovládaných kamer, přepínačů, studiových kamer a ENG P2HD. Řada filmových kamer modelů VariCam a EVA1 zvládá nahrávání ve 4K a HDR (High Dynamic Range). Díky tomu jsou ideálním řešením pro kino, televizi, dokumenty a živou produkci.
  • Communication Solutions nabízí nejlepší telefonní systémy, terminálová zařízení SIP a profesionální „síťové“ skenery, díky kterým se můžete soustředit na komunikaci, nikoli na připojení.

Computer Product Solutions poskytuje mobilním pracovníkům možnost pracovat kdekoli s řadou odolných notebooků Toughbook, podnikových tabletů Toughpad a elektronických systémů pro prodejní místa (EPOS). Společnost Panasonic byla v roce 2017 evropským lídrem a dosáhla tržního podílu 57 % v prodeji odolných notebooků

  • Industrial Medical Vision vyrábí aplikace pro různé segmenty včetně medicíny, biologických věd, ProAV nebo průmyslu. Produktové portfolio zahrnuje kompletní kamerové systémy a OEM kamerové systémy a vy tak můžete vidět to, co je lidskému oku téměř neviditelné.
  • Security Solutions staví na tradici poskytování záznamů CCTV v průkazné kvalitě. Zajišťuje nejvyšší kvalitu obrazu za všech podmínek díky využití vysoce spolehlivých kamer s pokročilou technologií a systémům pořizování obrazového záznamu. Můžete se tak cítit v bezpečí.
  • Visual System Solutions nabízí nejširší řadu profesionálních displejů a projektorů a umožňuje profesionálům v oblasti audia a videa svobodně tvořit. S tržním podílem 39 % je lídrem na evropském trhu projektorů s vysokým jasem (Futuresource > 5 klm FR17, 3. čtvrtletí, mimo 4K a digitálního kina).

O společnosti Panasonic

Panasonic Corporation je světovým lídrem ve vývoji řady elektronických technologií a řešení pro zákazníky v oblasti spotřební elektroniky, zařízení pro domácnost, automobilového průmyslu a B2B. V roce 2018 společnost oslavila 100 let od svého založení. Nyní provozuje 582 dceřiných společností, 87 přidružených společností po celém světě a generuje konsolidované čisté tržby ve výši 62,5 miliard EUR za rok končící 31. března 2019. Společnost se napříč všemi divizemi snaží s použitím inovací vytvářet nové hodnoty. Díky svým technologiím chce vytvořit lepší svět a lepší život pro své zákazníky. Více o společnosti Panasonic najdete na: https://www.panasonic.com/global