Dopady koronaviru na české startupové prostředí: Investice do startupů zůstanou z 84 % nedotčeny

Mezinárodní advokátní kancelář DLA Piper na základě studie Startup Report 2019/2020, jehož je partnerem, zjistila, že současná koronavirová situace v dlouhodobém horizontu ovlivní investice do českých startupů jen minimálně. Investoři (až 84 % dotázaných) i nadále plánují investovat své prostředky do startupů. Zdá se, že k omezení investic (6,5 %) nebo změně toku peněz (9,5 %) dojde jen marginálně a dočasně.

2020-05-13 15_11_56-STARTUP REPORT.png

Většina investorů se domnívá, že celého startupového ekosystému se koronakrize nedotkne, naopak ho do budoucna transformuje směrem ke kvalitnějším a životaschopnějším projektům nabízejícím lepší produkty a služby. Podle DLA Piper to souvisí i s tím, že převážná většina investorů si „své“ startupy vybírá sama. Tento typ společností je pak mnohem více flexibilnější na vyrovnání se s touto krizí, což si investoři plně uvědomují. Současná situace tak spíše vytvoří v nadcházejícím období na české startupové scéně nové příležitosti.

Nejvíce během koronakrize utrpí startupy z oblastí cestovního ruchu, gastronomie, automotive, event planning a managementu a také ryze offline produkty. DLA Piper vypozorovala jejich určité společné aspekty, a to, že „řada těchto společností byla postižena nejen samotným koronavirem a změněným chováním spotřebitelů, ale přímo konkrétními zákazy a omezujícími opatřeními vydanými státními orgány,“ říká Miroslav Dubovský, Country Managing Partner pražské kanceláře DLA Piper.

Většina dotázaných se shoduje, že situace zasáhne především startupy v počátečních fázích jejich vývoje. DLA Piper upozorňuje na možná úskalí etablovanějších startupů, kterým může koronavirus znesnadnit plánovaný exit či snížit jejich valuaci. „Na současném trhu je značná volatilita a při existující nejasnosti ohledně správného ocenění lze očekávat, že exity se pozdrží, než budou investoři a zakladatelé lépe schopni odhadnout odpovídající cenu a vývoj dané oblasti,“ komentuje Miroslav Dubovský.

Naopak společnosti, které mohou ze stávající krize profitovat, se pohybují v prostředí e-commerce nebo se věnují vývoji online nástrojů pro práci či výuku na dálku, dále sem spadá také zdravotnictví a výzkum, nanotechnologie a IT. Tyto budou pravděpodobně moci dosáhnout i na investice v krátkodobějším horizontu a to nehledě na fázi jejich vývoje.  „Jedná se o perspektivní obory, které mohou mít dokonce přímý vliv na pomoc s řešením současné krize,“ dodává Miroslav Dubovský.

Krom příznivé situace pro již probíhající investice do českých startupů Startup Report potvrdil, že se investoři nebudou bránit ani novým investicím. Necelých 94 % z nich by investovalo do projektu, který bude mít zajímavý nápad a dávat smysl, i v současném stavu, respektive v případě nastávajícího ekonomického poklesu.

DLA Piper se stala partnerem Startup Reportu již podruhé, první ročník 2017_2018 se věnoval českému startupovému prostředí optikou jeho charakteru, problémů a výzev, zatímco letošní studie zahrnuje i témata značně aktuální v této době. „Jako právníci si dobře uvědomujeme, že mít kvalitní data a informace, na nichž se dá stavět, a to zejména z této dynamické a neustále se rozvíjející oblasti startupů, je naprosto klíčové. Velice rádi jsme se proto zařadili k významným českým hráčům, kteří tuto iniciativu v letošním ročníku podpořili,“ shrnuje Miroslav Dubovský.

O Startup Reportu:

  • Startup Report 2019_2020 je ucelená studie mapující české startupové a investorské prostředí a popisující aktuální situaci z pohledu samotných startupistů, investorů, mentorů, ředitelů akcelerátorů či zástupců inovačních oddělení v korporacích, také živnostníků, tradičních podnikatelů a širší veřejnosti. Jedná se o již druhé vydání, první vznikl v letech 2017_2018. Za iniciativou stojí společnost Keiretsu Forum CEE a agentura Czech Invest, společně s dalšími partnery, včetně advokátní kanceláře DLA Piper.
  • Celý Startup Report 2019_2020 je ke stažení na: https://www.startupreport.cz.

Poznámka pro editory:

  1. DLA Piper je mezinárodní advokátní kancelář působící ve více než 40 zemích napříč Evropou, Amerikou, Blízkým východem, Afrikou i oblastí Asie a Tichomoří, což jí umožňuje poskytovat klientům právní pomoc kdekoli ve světě.
  2. Pražská kancelář působí na českém trhu přes 25 let, a to v řadě právních oborů a průmyslových odvětví.
  3. Další informace o organizaci a službách firmy lze nalézt na jejích stránkách http://www.dlapiper.com