Od technologického startupu ke globálnímu lídru – JetBrains slaví 20 let na trhu

Praha, 21. května 2020 – JetBrains, původem český tvůrce vývojářských nástrojů usnadňujících a zefektivňujících práci profesionálních vývojářů, letos slaví 20 let od svého založení. Z malého pražského startupu s hrstkou zaměstnanců se za dvě dekády stala globální vývojářská firma s devíti kancelářemi v pěti zemích světa, jejíž příjmy v regionu EMEA se jen za minulý rok zvýšily o 11 %. Více než 8 milionů uživatelů pracuje s některým z 28 produktů pocházejících z dílny JetBrains každý měsíc. Najdeme mezi nimi dokonce 95 firem z žebříčku Top 100 technologických společností, který sestavuje časopis Forbes.

U počátku úspěšné globální společnosti stáli tři softwaroví vývojáři, kteří v únoru roku 2000 založili firmu IntelliJ Software, jak se původně JetBrains jmenovala. Prvním produktem, který společně v Praze vyvinuli, byl IntelliJ Renamer – nástroj pro refaktorování v Javě. První verze vlajkového nástroje IntelliJ IDEA spatřila světlo monitorů v lednu 2001 a byla jedním z prvních IDE softwarů dostupných na trhu. Od té doby si vývojová prostředí a dotnetové nástroje získaly velkou oblibu mezi programátorskou komunitou, což ilustruje i množství jejich stažení – v loňském roce se vyšplhalo na 51 043 776, což je 66% meziroční nárůst.

Kromě portfolia se neustále rozrůstají i zaměstnanecké řady JetBrains. Jen za uplynulých pět let se počet zaměstnanců bezmála ztrojnásobil – v současnosti pracuje v kancelářích v Praze, Bostonu, Mnichově nebo Petrohradě více než 1 250 zaměstnanců. Kromě jiného mají na starosti vývoj nástrojů, které pomáhají vývojářům automatizovat opakující se úkoly a pracovat tak rychleji a přesněji. V portfoliu značky můžeme ale najít i samostatný opensourcový programovací jazyk Kotlin, jehož první oficiální verze vyšla v roce 2016. Od té doby ušel tento staticky typovaný programovací jazyk velký kus cesty – stal se například oficiálním jazykem pro nativní vývoj Android aplikací. 

„Jsem rád, že si společnost i po dvaceti letech udržela svůj startupový duch, který se odráží nejen ve firemní kultuře, ale i v nepřetržitém vývoji nových produktů. Téměř každý rok uvádíme na trh nový nástroj nebo řešení, které jsou z velké části motivovány zpětnou vazbou od programátorské komunity. Náš software, který má výraznou českou stopu, tak používají ajťáci v Googlu, Samsungu, NASA, Wikipedii nebo Volkswagenu,“ říká Jiří Kratochvíl, Managing Director společnosti JetBrains s.r.o. 

Vysněný zaměstnavatel

V pražské kanceláři, která nově zaujímá dvě patra kancelářské budovy na Kavčích horách v Praze, narazíte na odborníky z celého světa. Místní pobočka, která minulý rok ve velké konkurenci v rámci soutěže Kanceláře roku obsadila první místo v kategorii Employee Friendly, nabízí hravé a vzdušné pracovní prostředí, kde kromě programátorů potkáte také obchodníky, specialisty na HR nebo marketing. Mnozí z nich zde pracují dlouhá léta. Za nízkou fluktuaci firma vděčí dobře nastavené firemní kultuře a politice lidských zdrojů. V pražské centrále se soustředí zejména na to, aby svým zaměstnancům co možná nejvíce zjednodušili každodenní život. I proto se společnost pyšní několika tituly AON Best Employer, které se zakládají na hodnocení od samotných zaměstnanců. 

Díky ušetřenému času a energii mohou zaměstnanci přemýšlet nad inovacemi, rozvíjet svou kreativitu nebo být více se svou rodinou. Inovativní myšlení a kreativita jsou pro programování stěžejní. Proto je důležité, aby se programátoři mohli svým projektům věnovat v klidu a nic nerušilo jejich soustředění. Proto mají neustále k dispozici občerstvení, relaxační místnosti, fitness nebo individuálně uzpůsobená pracoviště.

Tři otázky závěrem – Jiří Kratochvíl, Managing Director, JetBrains s.r.o.

 

  • Jaké trendy lze očekávat v následujících 20 letech v oblasti IT?

 

Celá oblast IT se výrazně mění každým rokem, a tedy trendy pro příštích 20 let je velmi složité jakkoliv odhadovat. Například rok 2020 vidím jako zlomový zejména ve změně způsobu naší práce – plně vzdáleně. Ačkoliv je v řadě softwarových firem již nyní naprosto běžné, že zaměstnanci pracují vzdáleně (mimo kancelář), je ale překvapivé sledovat, jak se tímto směrem ubírá i řada dalších oborů, u kterých to donedávna nebylo představitelné. Nicméně nárůst využívání lze očekávat například na poli IoT, integrace umělé inteligence do každodenních úkonů běžného života či využití technologie blockchain v mnohem širší míře, než je využívána doposud. Tomu všemu pomůže neustálé zrychlování připojení k internetu.

 

  • S jakou nejzajímavější událostí či novinkou jste se ve Vašem oboru minulý rok setkal?

 

Je těžké vybrat pouze jednu událost. Pro mě osobně je velkou událostí loňského roku, i když se to na první pohled nemusí zdát, letní akce jednoho z mobilních operátorů, který nabídl neomezená data pro své zákazníky. Tím se překročil pověstný rubikon, protože do té doby operátoři tvrdili, že FUP je pro dobro zákazníků, a že bez jeho existence by se zhroutila celá mobilní síť. To se nestalo, místo toho operátoři začali tarify s neomezenými mobilními daty nabízet. 

Druhá poměrně zásadní událost nastala koncem roku, kdy v Evropě definitivně došly IPv4 adresy. Snad se již konečně dočkáme masivního nástupu IPv6. 

 

  • Jak nastupující technologie 5G ovlivní vaši firmu a obor?

 

Dostupnost rychlého mobilního internetu určitě povede k mnohem užšímu svázání našich zařízení a cloudu. Spousta softwaru se ještě více přesune do cloudu a koncová zařízení uživatelů se stanou jednodušší a mobilnější. Vlastně se už dlouho těším na dobu, kdy svůj mobilní telefon připojím k monitoru a klávesnici, a spustím si na něm své oblíbené IDE 🙂

O společnosti JetBrains

JetBrains je přední tvůrce nástrojů pro profesionální vývojáře, které jim pomáhají při tvorbě pokročilých technologií a také pracovat rychleji, přesněji a efektivněji. Společnost byla založena v Praze v roce 2000 třemi vývojáři jako startupový projekt. Dnes je společnost JetBrains s více než 1 250 zaměstnanci přítomná na globálním trhu. Centrála se nachází v Praze, další pobočky pak v Rusku, Německu, Nizozemsku, USA a společnost operuje také pomocí široké sítě partnerů po celém světě. Produktové portfolio JetBrains čítá mnoho oceňovaných nástrojů, jako například IntelliJ IDEA – chytrý nástroj pro vývoj v technologii Java a ReSharper – doplněk Visual Studia od Microsoftu. Pro práci si vybralo produkty JetBrains 95 firem z Top 100 technologických společností podle žebříčku časopisu Forbes. Pro více informací přejděte na www.jetbrains.com.