Do ekologické výzvy Do práce na kole se letos i přes nouzový stav zapojilo na 16 tisíc účastníků

Letošní desátý ročník ekologické výzvy Do práce na kole (DPNK) i přes nouzový stav přilákal na 16 tisíc účastníků z celé republiky. Ti během května celkem nachodili, naběhali a najezdili o 200 tisíc kilometrů více než loni. Oproti předchozím ročníkům bylo možné kvůli omezením způsobenými pandemií koronaviru do systému nahrávat jakékoliv bezmotorové cesty. Projekt během jednoho měsíce dokázal ušetřit 493 tun oxidu uhličitého, tedy o 27 tun více než vloni. Startovní balíčky všem účastníkům tradičně zdarma rozvedla přepravní společnost GLS.

Desátý ročník projektu Do práce na kole, který se snaží motivovat veřejnost k využívání ekologických způsobů dopravy, byl poznamenán omezeními souvisejícími s pandemií koronaviru. Řada lidí pracovala z domova, případně zůstali doma s dětmi, a proto se organizátoři rozhodli pro letošek více rozvolnit pravidla.  Do systému tak bylo možné nahrávat jakékoliv bezmotorové cesty, např. na nákup, procházky v parku nebo domácí cvičení. I tak se do akce zapojilo na 16 tisíc účastníků, což je obdobné množství jako v roce 2018, a 2700 firem a institucí. Společně nachodili, naběhali a najezdili 3 821 000 kilometrů, o téměř 200 tisíc více než vloni. Každý účastník tak v průměru ujel 200 kilometrů na kole a 39 kilometrů ušel pěšky. „Kolo, běh a chůze se během pandemie ukázaly jako nejbezpečnější a nejzdravější dopravní prostředky. Lidé se tak vyhnuli kontaktu s desítkami dalších lidí v MHD a zároveň se udržovali v kondici,“ vysvětluje koordinátor projektu Do práce na kole Jan Haruda.  

Kolo, chůze i běh šetří stovky tun CO2 měsíčně

Díky vysoké účasti z řad veřejnosti i firem se během jednoho měsíce v rámci projektu podařilo ušetřit 493 tun oxidu uhličitého, o 27 tun více než v loňském roce. Projektu se jako generální partner každoročně účastní i balíková přepravní společnost GLS. Ta všem účastníkům tradičně doručuje startovní balíčky se soutěžními tričky. „Ekologická doprava je pro nás nesmírně důležitým tématem. V rámci programu ThinkGreen každoročně vysazujeme v České republice stovky stromů, které pomáhají kompenzovat emise CO2 a zároveň průběžně obnovujeme náš vozový park o nové ekologičtější dodávky. Jsme rádi, že je toto téma blízké i našim pracovníkům. Letos se projektu Do práce na kole zapojilo z české centrály 13 kolegů, kteří za květen najeli i přes deštivé počasí více než 600 kilometrů,“ uvádí Pavel Včela, ředitel společnosti GLS Česká republika. 


GLS v České republice a skupina GLS

GLS Czech Republic s.r.o. je dceřinou společností General Logistics Systems B.V. (s centrálou v Amsterdamu). GLS zajišťuje spolehlivé, vysoce kvalitní služby přepravy balíků pro více než 270 000 zákazníků doplněné logistickými a expresními službami. „Lídr kvality v balíkové přepravě”, to je hlavní motto GLS. Prostřednictvím vlastních a partnerských společností skupina GLS provozuje síť pokrývající 45 zemí. Díky propracované pozemní síti je GLS jedním z předních poskytovatelů balíkové přepravy v Evropě. GLS působí také v Kanadě a na západním pobřeží USA. GLS má k dispozici více než 70 centrálních a regionálních třídicích středisek a více než 1 400 dep. GLS čítá na 19 000 zaměstnanců, na silnicích 30 000 doručovacích vozidel a více než 3 500 dálkových nákladních vozidel v barvách GLS. Ve finančním roce 2018/19 GLS dosáhla obratu 3,3 miliardy eur a přepravila 634 milionů balíků.