Komentář ředitele služby Cashbot.cz Marka Hejduška k předběžnému odhadu ČSÚ o vývoji HDP ve 2. čtvrtletí

Komentář Marka Hejduška, ředitele a zakladatele služby Cashbot.cz zaměřené na financování faktur, k dnešnímu předběžnému odhadu ČSÚ o vývoji českého HDP v letošním 2. čtvrtletí.

I když jsou předběžná data ČSÚ provázena větší nejistotou než obvykle, je zřejmé, že česká ekonomika zažila ve 2. čtvrtletí největší kvartální propad ve své historii. Během léta se hospodářství podle analytiků sice začalo odrážet ode dna, řada firem se ale nadále spoléhá na vlastní rezervy a na státní pomoc. V jaké kondici ekonomika skutečně je, se tak ukáže až na podzim po skončení vládních podpůrných programů a uplynutí výpovědních lhůt zaměstnancům. 

Do té doby není přílišný optimismus ohledně budoucího hospodářského vývoje na místě. Firmy si již začaly navzájem platit později, což ukazuje na jejich narůstající obavy z nedostatku volných peněz. V některých oborech, jako je například autodoprava či část cestovního ruchu, se na plné zotavení navíc ještě čeká. S ohledem na větší opatrnost bank při poskytování úvěrů tak postupně může začít přibývat subjektů ohrožených takzvanou druhotnou platební neschopností. To je situace, kdy podnik není schopen hradit svoje vlastní závazky proto, že dostává od odběratelů zaplaceno příliš pozdě, nebo dokonce vůbec.“ 

O projektu Cashbot.cz

Cashbot.cz je inovativní služba, která nabízí především živnostníkům a malým a středním podnikům možnost profinancování faktur do druhého dne. Pomáhá jim tak překlenout období nedostatku volných peněz na účtu a rychleji se díky tomu rozvíjet. Více informací naleznete na webové stránce www.cashbot.cz.