Vybíráte kroužky? Zapište děti na kurz, který je připraví na 21. století

Praha, 11. srpna 2020 – Na jaký kroužek děti přihlásit, aby je bavil a zároveň rozvíjel dovednosti, které jim v životě opravdu k něčemu budou? Přihlaste je na kurzy digitálních dovedností a vaše děti vám jednou poděkují. 

I když vývoj doby byl mnohým jasný už od počátku tisíciletí, pandemie koronaviru přesvědčila i ty poslední pochybující: bez moderních technologií se dnes obejde málokteré zaměstnání a dokonce i školy musely přesunout výuku na internet. Zároveň se ale ukázalo, že ne pro každého byl tento přesun do on-line světa hračka. Dopřejte proto svým dětem dovednosti, bez kterých se v 21. století rozhodně neobejdou. 

Co jsou digitální dovednosti?

S pasivními digitálními dovednostmi dnešní děti zpravidla nemají problém. Intuitivně umí používat tablety a chytré telefony, nainstalují si hry a na sociálních sítích se pohybují jako ryby ve vodě. Pouze pasivní uživatelská znalost už ale nestačí, aby uspěly v digitální ekonomice 21. století, je potřeba umět digitální obsah nejen konzumovat, ale i tvořit. K tomu slouží pokročilé digitální dovednosti jako programování, robotika nebo grafika. 

Nespoléhejte na vzdělávací systém

Žijeme v době, kdy pojmy jako digitalizace, robotika, umělá inteligence nebo virtuální realita začínají být běžnou součástí slovníků i reality mnohých z nás. Vzdělávání tomu ale bohužel neodpovídá. „V porovnání se zahraničím je informatika v českých školách podceňovaná. Zatímco v ostatních vyspělých státech včetně Slovenska je programování povinné od prvního stupně základní školy, u nás se stále v lepších případech učí v hodinách informatiky Word a Excel,” vysvětluje Silvie Zeman, zakladatelka vzdělávacího projektu makeITtoday, který se zaměřuje právě na rozvoj digitálních dovedností a soft skills u studentů od 8 do 18 let.

Myšlení pro život v 21. století

Kurzy digitálních dovedností ale nejsou od toho, aby se ze všech dětí stali programátoři. „Kvalitní technologický základ, logické, informatické myšlení a schopnost kreativně přemýšlet a přicházet s novými řešeními jsou důležité bez ohledu na to, jakou profesní dráhu si děti v budoucnu zvolí. Budou pracovat v profesích, o kterých ještě nevíme, jak budou vypadat, víme ale, že technologie budou potřeba. Chceme, aby nová generace mohla plně využít potenciál dnešní doby a sama si jednou vybrat v jakém oboru, prostředí a zemi bude chtít pracovat a znalosti uplatnit,” dodává Silvie Zeman. 

Budoucnost trhu práce

Digitální transformace postupně vstupuje do všech odvětví a uplatnění pro lidi, kteří ovládají pokročilé digitální dovednosti, bude podle expertů čím dál více. Už nyní podle zahraničních průzkumů může být v Evropě až 750 000 nezaplněných pozic v sektoru informačních a komunikačních technologií a poptávka po nich nejspíš ještě poroste, protože vznikají nové profese vyžadující právě technologické dovednosti. Z průzkumů také vyplývá, že zhruba každá třetí firma má problém obsadit volné IT pozice a proto neváhají nabírat i juniory, které si sami vychovají. 

Nejlépe placené profese

Technologická gramotnost zajistí nejen to, že vaše děti v budoucnu najdou snáze uplatnění, ale zároveň spíše dosáhnou na nadprůměrné platy. Pracovníci v IT mají jedny z nejvyšších platů, které nezřídka přesáhnou i 100 tisíc měsíčně. Zároveň jsou jim zaměstnavatelé ochotni poskytovat velkorysé benefity. Vzhledem k povaze práce jsou obvykle vstřícní k práci z domova, flexibilní pracovní době a rádi podporují další vzdělávání svých IT odborníků. Další výhodou je, že digitální dovednosti jsou globálně uplatnitelné a spolu se znalostí angličtiny, která je už naštěstí u mladé generace téměř samozřejmostí, otevírá možnosti na celosvětovém pracovním trhu. A není potřeba ani cestovat. V době, kdy se práce na dálku stává normou, si IT pracovníci mohou najít klienty po celém světě.

Probíhající technologický vývoj podle odborníků pravděpodobně bude mít za následek zvýšení nerovnosti mezi lidmi, kteří digitální dovednosti ovládají a těmi, kteří ne. Nespoléhejte proto na to, že škola vaše děti dostatečně připraví na život v 21. století a využijte toho, že existují třeba pololetní kurzy zaměřené na různé digitální dovednosti. „Na kurzech máme dívky, chlapce, začátečníky i pokročilé a od září otevíráme i kurzy v angličtině. Více než 85 % studentů, kteří u nás nějaký kurz absolvovali, pokračuje na navazující kurz nebo letní příměstský tábor,” říká Silvie Zeman a dokazuje tak, že děti programování baví bez ohledu na věk a pohlaví a že čas u počítače může být strávený i smysluplně.

O makeITtoday:

Inovativní vzdělávací projekt makeITtoday založily v roce 2017 Silvie Zeman a Klára Štouračová. Vedle systematického vzdělávání v technických oborech se zaměřuje na rozvoj soft skills u studentů ve věku 8-18 let. Nabízí pololetní kurzy a workshopy zaměřené na programování, robotiku, vývoj mobilních aplikací, her, webu a mnohé další. Od roku 2019 pořádá také příměstské tábory. makeITtoday vychází z myšlenky, že v dnešním světě se již většina profesí neobejde bez znalosti digitálních technologií a do budoucna bude těchto povolání jen přibývat. Studenti by si proto měli osvojit digitální dovednosti, aby mohli plně využít potenciál současného světa, ať už budou dělat cokoli. Pod vedením zkušených lektorů kurzy již absolvovaly vyšší stovky studentů.