Tři pomocníci v boji proti virům, bakteriím a alergenům

Rok 2020 se nese ve znamení účinných opatření proti celosvětové pandemii koronaviru. Ať dodržujeme pravidla sebevíce, téměř nikdo z nás se nemůže a vlastně ani nechce vyhnout kontaktu s dalšími lidmi. Co můžeme dělat, je udržovat domácnosti v co možná největší hygienické čistotě, a to jak od virových, tak i dalších mikroorganismů, jakými jsou bakterie nebo alergeny. Jak na to? 

Viry a bakterie  se mohou zachytit na různých materiálech, včetně textilií. Do domácností si touto cestou můžeme sami přinést nejrůznější choroby. Alergeny se k nám dostávají samozřejmě i při větrání. 

Pomocník první – suchá páry s teplotou až 150 °C

Dnešní technologie moderních pracích prostředků umožňují praní při velmi nízkých teplotách. Při tomto postupu však přežije celá řada mikroorganismů. Při použití teploty 30 °C se zničí pouze přibližně 10 % choroboplodných zárodků, které mohou být zdrojem nemocí. Bakterie lze zničit zpravidla od teploty 60 °C výše, a to při jejím dlouhodobém působení. Je tedy řešením žehlení? Pára používaná při žehlení běžnou napařovací žehličkou je vlhká a než se dostane systémem na látku, klesne její teplota přibližně na 90 °C. To účinnost hubení mikroorganismů opět snižuje, nehledě k tomu, že žehlením textilie vlhnou a v jejich záhybech se tvoří ideální prostředí pro množení dalších bakterií.

Vhodným řešením je hygienická suchá pára DMS, kterou mají patentovanou švýcarské parní generátory a žehlicí systémy Laurastar. Vytvořená pára je suchá a její teplota dosahuje díky dvojitému ohřevu (první probíhá ve speciálním parním generátoru a druhé v samotné žehličce) až 150 °C. Pára látkou prochází a nezvlhčuje ji. Suchá pára v kombinaci s vysokým výkonem umožňuje snadno během několika vteřin srovnat sundanou košili, sako nebo jinou látku a současně ji zbaví roztočů, plísní i bakterií. Stačí, když přejedete žehličkou podél oblečení pověšeném na ramínku. Ošetření párou eliminuje navíc zápach látky způsobený kouřem i kuchyňskými výpary. Přenosné parní generátory Laurastar lze tímto způsobem použít pro pravidelné a rychlé ošetření ložního prádla přímo na posteli, závěsů, sedacích souprav či dalšího čalouněného nábytku, plyšáků a dalších látek. DMS pára hubí podle provedených vědeckých studií až 100 % prachových roztočů a 99,9 % virů, bakterií a bělostných plísní.

Pomocník druhý – sterilizátor

Podle nedávné studie britské společnosti Initial Washroom Hygiene je například na povrchu mobilních telefonů průměrně 1 479 kolonií bakterií. To je asi sedmkrát víc než na záchodovém prkénku. Jak udržovat hygienicky čisté nejen telefony, ale i roušky, klíče, brýle nebo třeba zubní kartáčky, na nichž nežádoucí mikroorganismy ulpívají? Vhodným nástrojem je sterilizátor. Například sterilizátory Deveroux využívají UV záření s vlnovou délkou 253,7 nm a jsou vhodné pro všechny předměty, včetně elektroniky nebo zdobených roušek, které nelze vyvařovat. Ovládání je velmi jednoduché: do sterilizátoru vložíte předmět, zavřete víko a stiskem tlačítka spustíte proces. Ukazatel zobrazuje průběh činnosti, přesný čas potřebný k dokonalému hygienickému vyčištění závisí na konkrétním předmětu.

Pomocník třetí – čistička vzduchu

Ať jsme sebeopatrnější, prach, alergeny a další mikroorganismy se do našich domácností dostávají také zvenku při větrání. Všechny uvedené částice lze ze vzduchu odstranit pomocí třetího účinného pomocníka – čističky vzduchu. Některé čističky kombinují také funkci ionizátoru a zvlhčovače, což vám pomůže z ovzduší nejen odfiltrovat prach, pyl, plísně, viry, bakterie, ale také zvlhčit suchý vzduch a odstranit kouřový zápach.

Produktové tipy

Žehlicí systém Laurastar SMART U: žehlení snadno a rychle
Se systémem Laurastar SMART U bude vaše prádlo díky aktivní žehlicí ploše vždy dokonale vyžehlené.  Speciální aktivní žehlicí prkno obsahuje parní generátor a vzduchový ventilátor, který foukáním přirozeně narovnává všechny záhyby oblečení a sáním udržuje na ploše jemné látky, které by jinak sklouzávaly. Funkce foukání a sání můžete jednoduše měnit stisknutím tlačítka. Žehlička využívá dvakrát ohřívanou ultra jemnou suchou páru o teplotě 150 °C, která je vhodná pro všechny typy látek. Technologie Sensteam rozpoznává vaše pohyby se žehličkou a automaticky aktivuje výstup páry bez nutnosti stisku tlačítka. Páru dávkuje technologie Pulse steam pomocí série pulsů, což zajišťuje perfektní výsledky bez ohledu na materiál. Laurasatar SMART U můžete dokonce propojit s mobilní aplikací, která vám bude při žehlení pomáhat, poradí, jak správně žehlit různé látky a informuje vás o doporučení výměny filtru nebo potahu žehlicího prkna. Systém umožňuje také vertikální žehlení, kterým jednoduše a během několika vteřin oživíte a vyžehlíte sako, šaty nebo třeba závěsy.
Cena: 49 990 Kč

Přenosný parní generátor Laurastar Lift Plus Blue Sky
Kompaktní a lehký parní generátor je vybaven praktickým madlem, lze ho tak snadno přenášet a dodává se v několika atraktivních barvách. Jeho žehlička váží přibližně 1 kg a práci s ní zvládne každý. Lze s ním velmi rychle srovnat a ošetřit košile nebo jiné oblečení pověšené na ramínku nebo položené na žehlicím prkně. Podobným způsobem lze systém aplikovat na závěsy i jakékoli další látky. Generátor vytváří jedinečnou suchou páru DMS, která proniká hluboko do látky, čistí a likviduje alergeny, roztoče, bakterie, plísně i další alergeny, které odolávají běžnému praní při nižších teplotách.
Cena: 12 990 Kč

Multifunkční UV sterilizátor Deveroux MS1688-8
Přístroj  je vybaven UV lampami, které zbaví povrchy vložených předmětů během maximálně 5 minut až 99,9 % bakterií a virů. Napájení je řešeno pomocí běžného micro USB konektoru a vnitřní prostor o velikosti 17 × 10 × 3 cm pojme i velký mobilní telefon. Ovládání je velmi jednoduché: stačí vložit předmět, zavřít víko a stiskem tlačítka spustit proces sterilizace. Ukazatel zobrazuje průběh činnosti, přesný čas potřebný k dokonalému hygienickému vyčištění závisí na konkrétním předmětu.
Cena: 1 090 Kč

O značce Laurastar:

Značka Laurastar vznikla ve švýcarském Châtel-Saint-Denis nedaleko hranic s Francií v roce 1980. Malá firma postupně vyrostla ve specialistu na vývoj nejpokročilejších žehlicích systémů s globálním působením. V domácím Švýcarsku je natolik populární, že přibližně čtvrtina domácností má doma její parní generátor nebo systém a její tržní podíl dosahuje 40 %. 

O společnosti BaSys:

Společnost BaSys je předním distributorem prémiové audio a video techniky se sídlem ve Švýcarsku a s distribučními společnostmi v několika zemích Evropy. Od roku 1990, kdy byla společnost založena, zastupuje světové značky, jako Pioneer, Bose, Loewe, Elac, Marantz, beyerdynamic, Neutrik, Bugera, Behringer, Monster, TC electronics, Midas, KlarkTeknik, Turbosound, Cordial, Rean, Devolo či Laurastar.